latarka LED czy ksenon? i do tego jakies zrodlo UV

Witam stoje przed dylematem - mam zmajstrowac zrodlo swiatla. Nie byle jakie zrodlo. Ma sluzyc jako oswietlenie do "zwiedzania" jaskin i innych nor poddziemnych oraz robienia w nich fotek. Napewno zrodlo swiatla musi byc odporne na wilgoc i udary mechaniczne, pozatym dobrze jakby swiecilo jaknajdluzej ;) Koszt i waga to sprawy drugorzedne. Musi byc po prostu porzeczne i mocne. Zarowki odpadaja ze wzgledow wielu (chocby totalnie marna sprawnosc, wrazliwosc na wstrzasy). Swietlowki rowniez - brzydkie swiatlo, delikatne.

Zastanawiam sie teraz pomiedzy diodami led i palnikiem ksenonowym (tzn cos jak w projektorach vga/ swiatlach samochodowych ksenonowych, to chyba sie nazywa lampa wyladowcza wysokocisnieniowa?). Nie moge znalezc porownania (a raczej jakichs aktualnych danych) o sprawnosci palnikow (pomijajac przetwornice od niego) oraz nowoczesnych led-ow bialych.

Wykonanie mechaniczne chyba mam na oku: jako obudowe chce uzyc latarki tego typu:

formatting link
- ale nie moge znalezc zadnej z wiekszym akumulatorem (idealny bylby pelnowymiarowy 7Ah 12V jak do ups). Moze w jakims markecie widzieliscie wieksze wersje? Zamiast orginalnej zarowki wsawilbym palnik ksenon 35W (przetwornica orginalna z auta raczej nie zmiesci mi sie w srodku, nie szkodzi, nie musi byc piekne, orginalne przetworniczki sa hermetyczne wiec byloby z glowy czesciowo...). Inna opcja to taka obudowa jak wyzej pokazalem + zestaw ledow zamiast zarowki. Myslalem nad ledami Lumileds Xlamp 1W (120st) + soczewki na

25st - ale to dosc kierunkowe zrodlo swiatla. Pozatym na srednicy 12 czy 18cm zamiast orginalnego lustra nie wcisnalbym ich zbyt duzo - myslalem o conajmniej 10 - 16 sztukach (srednica Xlamp i soczewki to 20mm). Moze jakies inne ledy polecacie ? Problemem byloby tutaj odprowadzanie ciepla z ledow - ale to sie da jakos zalatwic. Przetwornice dla nich bym zmajstrowal, to nie problem.

No i nie moge znalezc przykladowych fotek (z cyfrakow oczywiscie)- jak ma sie widmo barwy bialych ledow i ksenona do robienia fotek i balansu bieli? Swiatla dziennego to nijak nie przypomina, czy moge sie spodziewac ogolnej poraszki ?

Pozostalo mi jeszcze drugie zadanie - znalezc zrodlo UV dosc skuteczne... Chodzi o to ze jakiestam zyjatka czy naloty (nie pamietam) w jaskini swieca bardzo ladnie w UV i trzeba by tego zrobic fotki. Nie mam pojecia jak aktualnie ma sie moc ledow UV do celow oswietleniowych? Do robienia fotek ostatnio byly uzywane swietlowki - takie dlugie dosc, odpowiednik 20W swietlowek normalnych - i efekt byl zasadniczo slaby, swietlowke latwo rozbic, wilgotnosc ~98% i mgielka wodna dawala same problemy z przetwornicami srednio szczelnymi... Czy stosujac ledy UV da sie uzyskac moc porownywalna z 20W swietlowka UV ? Sprawnosc takiej swietlowki chyba jest mizerna, nie mam pojecia jak sprawnosc ledow (podawane moce emisyjne w mW nic mi nie mowia, bo niemam pojecia jak glebokie UV emituje swietlowka i jaka moc)

Reply to
BartekK
Loading thread data ...

Zainteresuj się (o ile dobrze pamiętam nazwę) luxeonami.

Z tego co pamiętam (ale nie jestem pewien), istnieją białe luxeony. Jak bardzo białe one są, nie wiem :)

Reply to
Adam Wysocki

zainteresowalem sie, a jakze aczkolwiek kazdy ze sprzedawcow twierdzi ze jego ledy sa najlepsze. Lediko twierdza ze ich ledy Xlamp maja aktualnie najwyzsza efektywosc, podobnie twierdzi paru sprzedawcow Luxeona, Nichia i Kingbrajta...

no sa, wogole istnieja biale ledy. Ale ich wrazenie bialosci zupelnie rozwiewa wykres rozkladu mocy w funkcji dlugosci fali. Tyle ze ma sie to nijak do wrazenia optycznego. Podobnie jak z wykresem pasma glosnika, gdzie nalezaloby na to nalorzyc pasmo obudowy, ucha i jeszcze przepuszczanej muzyki. Tak samo tutaj - co z tego ze w srodku wykresu jest dol gleboki. Niewiem jak ma sie to do pasma aparatow cyfrowych, pasma obserwowanego okiem (pewnie oko tez nie jest liniowo czule na cale pasmo widzialne). No i oswietlane obiekty tez maja jakies tam barwy - ktore lepiej lub gorzej sie nalorza na te nierowne pasmo leda. Nie mam pojecia jakie pasmo ma lampa wyladowcza, bo to ze podaja dla niej np biel 7500K to tylko szczyt gory lodowej, ale jak jej boki sie rozkladaja to zagadka.

Reply to
BartekK

Ledy notuja ciagly postep, ale biale chwilowo ciagle niewiele wyprzedzaja DOBRE halogenowe zarowki. Luxeony maja 20-30lm/W, moze juz 40, halogeny 10 do 40[specjalne]

A ksenony [~70lm/W] generalnie ustepuja swietlowkom [do 100lm/W].

Innymi slowy - swietlowki na zwiedzanie, lampa blyskowa do zdjec.

Fatalnie.

Tak samo jak lampy blyskowej - niemal sloneczko.

Da. Tylko wez pod uwage ze ich bedziesz musial dac kolo tysiaca. No chyba ze kilka luxeonow UV.

Podejrzewam ze dobra. Szczegolnie dobre powinny byc wszelkie lampy rteciowe [w tym swietlowki - bez luminoforu] na pasmo UV-C - naturalna linia rteci. Tylko praca w okularach ochronnych.

POnoc potrafi byc zadziwiajaco wysoka. Tylko ze maly led ma moc zasilania powiedzmy 60mW ...

J.

Reply to
J.F.

J.F. napisał(a):

dzieki za sensowne dane, tego mi bylo potrzeba Halogenowe zarowki maja tendencje do "wypalania" sie - zwlaszcza te tanie... W dodatku robienie elektroniki do stabilizacji jasnosci i barwy zarowki to troche chyba przerost formy nad trescia.

to wcale nie ucieszy moich "zleceniodawcow". Poniewaz w wiekszosci obiektow nie ma mowy o uzyciu flasha - warunkiem robienia fotek jest uzycie swiatla stalego - latarki, lampy itp (nietoperze, niewiem co innego moze nie lubiec blyskow, ale nie wolno uzywac lampy blyskowej). Pozatym ciezko zrobic dobre kierunkowe swiatlo z swietlowki. Jako "dobra" swietlowke moglbym potraktowac zwinieta swietlowke z "zarowki energooszczednej" jakiejs markowej o najwiekszej mozliwej mocy (ale nie takie z kibelmarketu po 3.99zl bo one nie swieca nawet polowe tak mocno jak markowe, tylko UV emituja i oczy mecza). Tylko jak to osadzic sensownie w jakims reflektorze, zrobic idioto- i wodo-odporne? I jak bedzie przy tym wygladal balans bieli, bo niby wiekszosc aparatow ma mozliwosc ustawienia "swietlowkowego".

Wiec chyba sie na ksenona skusze. Moze nawet na 120W a nie 35W, jesli uda mi sie znalezc kilka dobrych komplecikow palnik+podstawka(z trafem W.N.)+przetwornica i zaplon. Latwiej bedzie z obudowa - chocby zwykly reflektor samochodowy na zarowke halogenowa (sa takie z raczka) i elektronika wraz z akumulatorem w osobnym pudelku na kablu. Ciekawy jestem tylko czy uda sie zrobic jakos regulacje jasnosci takiego palnika (PWM?) bez majstrowania calej przetwornicy od nowa - zwlaszcza uklad zaplonu mnie troche odstrasza.

do tego wlasnie zmierzam. Nie bralem wogole pod uwage 5mm ledow za 2zl, jedynie 1W,5W lub ciekawsze ledy. Tylko nie mam pojecia jaka dlugosc fali potrzebuje aby wywolac luminescencje roznych rzeczy, a na poprzednio uzywanych swietlowkach nic nie pisze ciekawego (pozatym ze sa czarne, UV-A chyba, disco-hit i maja CE china export ;) )

Narazie nikt nie chodzil w okularach ochronnych do zwyklych swietlowek UV, wolalbym tego uniknac. Ale znow pojawia sie problem - skad takie wziasc, zeby zapakowac to w jakis reflektor wodoodporny i dajacy w miare sensowna wiazke swiatla (czy tam promieniowania, to jeszcze rebus czy lustro reflektora bedzie lustrem dla UV, podobnie jak niektore lustra dla IR sa prawie przezroczyste)

no np na podstawie

formatting link
5mm, zasilanie 3.7v 30mA (czyli 110mW elektrycznie) ma moc emisyjna

12mW (czyli troche ponad 10% spr) przy 15st promieniowania. Wiec zdecydowanie wolalbym jakiegos leda 1W ;) Ale to juz sprawa drugorzedna, wazniejsze jest podstawowe oswietlenie...
Reply to
BartekK

[...]

Przemyślałbym kupno gotowego, ksenonowego reflektora z wbudowana przetwornicą - myslę, że takie są produkowane jako światła dalekosiężne do samochodu...

Dlaczego takie słabe? Przemyśl LuxeonV - 5W z diody...

[...]

Średnio ciekawie. Luxeony znośnie a tanie diody koszmarnie. Ale możesz też kupić Luxeon 1.3W w wersji WarmWhite - o bardziej zrównoważonym widnie i temperaturze barwowej ok. 3300K - zbliżonej do halogena.

Ksenon bardzo dobrze udaje światło dzienne. Ksenony samochodowe mogą trochę podbarwiać zielenią.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Widzialem w markecie halogen z napisem "foto lamp". Markowane bodajze przez Ansmanna. Na opakowaniu napisane, ze przeznaczona do projektorow. Wg mnie "foto" powinna miec jeszcze temperature barwowa ~5500K i mozliwie ciagle widmo - o tym juz nie bylo wzmianki... Zobacz na strony Osram, Philipsa - moze tam maja odpowiednie.

Z innych zrodel to zwykla zarowka zarowa wciaz jest dobra do fotografowania cyfra - po korekcji balansu bieli wszystki jest w porzadku, nie ma dziur w widmie. Z LED-ami probowalem - zdjecie na szybko i... zle. Zafarby. Nie wiem natomiast jak sprawuja sie markowe LED-y w tym zastosowaniu, bo do "lazenia" sa ok.

Jezeli chodzi o zewnetrzny akumulator. Laze po roznych dziurach i takowy wlasnie stosuje: aku w uprzezy na pasie. Mozesz zrobic sam, ew. kupic najtansza trobe foto na ramie + pas. Do tego dwa gniazda zasilajace - na czolowke oraz latarke reczna. Czolowka - najlepiej Petzla, reczna - niestety tez markowa. Niefirmowe maja napisane "water-cos-tam" - raczej nierozpuszczalne w wodzie niz wodoszczelne :)

Adam

Reply to
Adam

Z halogena? Bez filtra fizyczna niemożliwość. Ksenon - proszę bardzo.

Lampy żarowe (żarówki po prostu) z samej zasady działania mają widmo ciągłe.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Adam napisał(a):

Zdecydowanie skreslilem wszelkie zarowki. Zwlaszcza ze tanie sa kiepskie (po paru godzinach swiecenia spada jasnosc i barwa sie rozjezdza) a drogie moze sa dobre, ale to wole dac drogi ksenon zamiast drogiej zarowki.

Ok, chyba zrobie tak ze dam kilka ledow 1W do lazenia + ksenon do mocnego oswietlenia (na specjalne okazje ;)) 35W ksenon z przetwornica pobiera 3A z 12V, chodzi od 8V w gore. Wiec bedzie niezle. to przykladowa fotka zrobiona przy ksenonie (+ lampa, ale taka lampka z cyfroweczki to niewiele tu juz zmienila).

formatting link
Niestety nie mialem "latarki" tylko po prostu w obudowie palnik, bez zadnego lustra.

robiac latarke na led-ach - moglbym wszystko zalac jakas masa, wiec wilgoc nie straszna. Ksenon ma przetwornice samochodowa, tez "kroploszczelna" - raczej nie do nurkowania, ale nie stanie sie jej nic w deszczu. A sam reflektor jakos uszczelnie...

Reply to
BartekK

A moze trzeba spytac o powody ? Bo moze sie okazac ze swiatlo blyskowe dobre jest - np laczna dawka znacznie mniejsza niz kazdej "stalej" lampy.

Balansem bieli to ja bym sie nie przejmowal - ustawisz pod photoshopem. Problem jest z ciagloscia widma [CRI] - LED maja koszmarne, dobre swietlowki calkiem dobre ..

Gdzies tam powinien byc uklad stabilizacji i pewnie da sie na niego troche wplynac. Ale duzych zmian to ja bym sie nie spodziewal.

Bo te twoje UV, to sa swietlowki "dyskotekowe", UV-A.

A sa tez swietlowki bez luminoforu, swiecace UV-C, podobnie jak wiele innych palnikow rteciowych.

J.

Reply to
J.F.

Nie wiem na ile to dotyczy autora watku, ale z mojego doswiadczenia wynika, ze zdjecia robione przy swietle "zastanym" zachowuja klimat podziemi/lochow. Ustawiam aparat na statyw, czas B i maluje swiatlem latarki po scianach. Po kilku probach wiadomo jak dlugo pociagac tym swoistym pedzlem. Zdjecia z uzyciem lampy blyskowej sa plaskie, pierwsze plany sa rozswietlone bardziej, glebsze mniej. Poprawe daje uzycie kilku lamp, jednak nie ma to jak siegnac snopem swiatla latarki w interesujace miejsce - zachowuje sie wtedy glebie, przestrzen.

Jezeli chodzi o stosowanie swiatla blyskowego w jaskiniach - faktycznie dawka moze byc mniejsza niz przy uzyciu ciaglego strumienia, ale jak tlumaczyl mi kiedys badacz nietoperzy takie blyski moga skutecznie i na zawsze sploszyc zyjace istotki. W jaskiniach turystycznych pewnie bardziej chodzi o porzadek, zakaz uzywania lampy blyskowej jest prawie tozsamy z zakazem fotografowania - a to znacznie polepsza warunki zwiedzania, zwlaszcza w sezonie.

Adam

Reply to
Adam

Jarku, UV-C to daja sietlowki niskocisnieniowe - uzywane sa do dezynfekcji. Palniki wysokoprezne i bezluminoforowe swietlowki o wyzszym cisnieniu par rteci (uzywane do naswietlania fotorezystow czy kasowania epromow) daja wiecej UVB i wiecej widzialnego. A UVA to sie dostaje po przepuszczeniu swiatla przez silny filtr ze szkla barwionego kobaltem.

Reply to
Dariusz K. Ladziak

BartekK napisał(a):

Gdzieś widziałem świetlówki kompaktowe UV-A(czarne) - chyba w Conradzie. Powinny się lepiej spisywać od klasycznych rur bo będą bardziej poręczne i łatwiej jest je zapakować w jakiś reflektor. A przetwornicę na 12V zmontować samemu i zalać w jakieś żywicy.

Reply to
badworm

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.