Lasery w CD - metodyka regulacji, strojenia, diagnozow

Tak przejrzałem archiwum grupy pod kątem głowic laserowych CD, jakiś regulacji i niestety nie było na grupie nic konkretnego podane. Typowe co się powtarza to zakręcić lekko podkówką, wyczyścić soczewkę a dalej to już tylko świat domysłów pozostaje. Jedyny link jaki rzuca jakieś znikome światełko to tylko ten wygrzebałem:

formatting link
Ale to dla mnie jest zbyt suche. Po co mi zdjęcia wyglądu głowicy laserowej. Nadal szukam jakiejś kompetentnej wiedzy na ten temat. Same google częściej wyrzucają sklepy z laserami lub po prostu zdjęcia takich całych układów optyki lasera i bloków głowic.

Najgorsze jest to, że w serwisówkach do kompaktów też nic szczególnego nie znalazłem. Te współczesne serwisówki to są robione dla typów co non stop przy takim czymś dłubią i chyba tylko mają mu przypomnieć co ma zrobić bez wgłębiania się w szczegóły przez co osoba chcąca sie zapoznać z tym tematem jest w takiej sytuacji na pozycji spalonej. Czemu nie można wydać takiej serwisówki jak za dobrych czasów miały dobre poczciwe np. Radmory gdzie była fachowo opisana cała metodyka strojenia i po jej przeczytaniu wiadomo o co chodzi co i jak ustawiać, czego oczekiwać na oscyloskopie itd. A serwisówka która mam do kompaktu to tylko pokazany oscylogram zespolonego sygnału z głowicy, dwa punkty pomiarowe i koniec, napisane tylko o zestrojeniu generatora synchronizowanego za pomocą PLL (czyli ustawienie rdzenia w cewce aby oscylował na środku zakresu trzymania pętli) a o samej regulacji lasera tyle co kot napłakał. W księgarni technicznej też widzę bryndza. Wydają sterty bezsensownych książek ale fachowej na taki temat nie ma :( A może ktoś kiedyś jakąś mądrą prackę na ten temat napisał? Kilka lat wstecz w Serwisie Elektroniki był lekko liźnięty temat CD ale potem już nic nie widziałem. Pasowałby mi tam taki cykl jak kiedyś wyszedł do wieży radmora wraz z całą metodyką strojenia, tabelkami, oczekiwanymi wartościami. Potem w ogóle zaprzestałem nabywać tą gazetkę bo jej poziom podupadł i z roku na rok było coraz więcej reklam niż fachowej wiedzy. A może ktoś natknął się tam w obecnych latach na taki jakiś fachowy artykuł?

Jeżeli ktoś posiada takowe materiały, linki to bardzo bym był rad :) Może jest jakaś fachowa serwisówka? Jak jest to proszę mi podać symbol sprzętu to poszukam tego na giełdzie. Cały czas działam w tym temacie po omacku i więcej jest to zgadywanie niż regulacja a tego bardzo nie lubię.

Reply to
Andrzej Litewka
Loading thread data ...

Witaj w klubie . Moje reperacje CD to też "wielka niewiadoma" . Jak nie pomaga czyszczenie optyki lub podkręcenie mocy lasera to rozkładam ręce :(

pzdr,

Reply to
Piotr Chmiel

U mnie najpierw czyścimy laser, jeżeli to nie pomaga, to zwykle pomaga wymiana - podręcanie mocy zwykle pomaga na parę dni a potem klient przychodzi z awanturą.

Jeżeli natomiast nie pomaga wymiana lasera, to często pomagała wymiana elektrolitów przy układzie sterującym cewkami lasera.

Pozostałe, nieliczne przypadki - trzeba wziąć schemat w rękę i oscyloskop i szukać- ale to jest 10% napraw

Wydaje mi się że nie jest konieczna szczegółowa zanajomość funkcjonowania poszczególnych układów w CD.

Leszek

Reply to
invalid unparseable

No dobra a w czym problem?

Kiedys wymienialem lasery a teraz robie to wyjatkowo. Zmieniam parametry elektroniki i juz. Laser sporo kosztuje i wole naprawic tanio bo mam wiecej klientow. A wymienic laser to kazdy glupi potrafi no nie?

Reply to
senicz

A co się kryje za stwierdzeniem "zmieniam parametry elektroniki" ?

Musze się pochwalic że jeszcze żadnego pick-upa nie wymieniłem na nowy, a juz troche tego miałem na warsztacie . A podkrecenie mocy lasera z umiarem nie jest takie złe :P

pzdr,

Reply to
Piotr Chmiel

"Piotr Chmiel" news: snipped-for-privacy@topaz.zsel.lublin.pl

Toś mnie pocieszył ;) Nie wiem czy jest sens np. pytać o to na forum "elektrody" hmmm ? Tak się zastanawiam gdzie jest wiecej osób czytających tu na grupie czy tamto forum?

Reply to
Andrzej Litewka

"Leszek W" news:ci28pr$peq$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl

To jest jasne :)

Łatwo mówić :) Co z tego, że wezmę oscyloskop skoro nie wiem czego mam się dokładnie spodziewać na ekranie przy regulacji i do czego dążyć, jak interpretować dany obraz itd.

Dla mnie na dzień dzisiejszy jest konieczna dobra znajomość całego układu sterowania optyką lasera, ustawienia mocy emisji diody laserowej, ustawienia ogniskowania promienia lasera i śledzenia ścieżki. Nadal nie wiem czemu jedne napędy mają tylko i wyłącznie jedną podkówkę do mocy lasera a znowu inne kompakty mają aż trzy podkówki, które jak wydumałem służą do mocy, ostrości (ogniskowania) i regulacji śledzenia ścieżki Jak wiadomo wszystkie wzajemnie na siebie wpływają i brak mi tu punktu zaczepienia, która jest regulacją bazową i od której zaczyna się cały proces. Nie wiem gdzie się ustawia parametry w napędach (kompaktach) gdzie jest tylko jedna podkówka od mocy lasera. Czy pozostałe parametry śledzenia i ogniskowania były w nowszych laserach robione automatycznie? Czyżby tam tylko wystarczyło ustawić odpowiednią moc i reszta już automatycznie jest ustawiona dobrze? A może te pozostałe parametry są zaszyte w jakiś trybach serwisowych danego napędu i tam zwykłe podkówki zastępują jakieś cyfrowe potencjometry zaszyte w kościach współpracujących z laserem? Czego się dotknę zaraz nasuwają się tam pytania. A wyznaję zasadę, że jak się chce łapać za wielkie rzeczy trzeba mieć opanowane podstawy. Bez podstaw znajomości działania całego tego mechanizmu lasera w CD to jest jak łażenie z opaską na oczach. Wyuczone tylko na pamięć podstawowe regulacje bez żadnych podstaw co uniemożliwia w przypadku poważniejszej awarii dobre zdiagnozowanie usterki. To tak jak bawić się układami scalonymi nie mając nigdy w ręce tranzystora i nie mając najmniejszego pojęcia do czego ten element służy i jak ogólnie działa.

Reply to
Andrzej Litewka

"senicz" news:ci47g1$nf$ snipped-for-privacy@achot.icm.edu.pl

U mnie we wszystkim. Co to za fachowiec co kręci na czują podkówką i myśli "no może zadziała jak to podkręcę trochę"

Tak w ogóle z tego co czytam to podkówki do mocy lasera mają zbyt duży zakres regulacji? Często się czyta, że ustawienie w skrajne położenie (to na największy prąd) przeważnie uszkodzi diodę. Jeżeli tak jest faktycznie (bo nigdy tego nie sprawdzałem) to dla mnie jest to chore. Czy nie można tak ograniczyć (obstawić dodatkowymi rezystorami) podkówkę fabrycznie aby w całym swoim zakresie regulacyjnym nie spowodowała uszkodzenia lasera - czyli skręcona na minimum w najgorszym wypadku będzie powodować przepływ max prądu katalogowego dla tej diody i nie będzie powodować jej zniszczenia - co najwyżej nie będzie to zalecany prąd do pracy ciągłej. Ktoś może mnie oświecić czy prąd takiej diody jest porównywalny ze standardowymi LED-ami czyli w najgorszym wypadku nie przekracza 20mA? A może to zupełnie inny przedział prądowy? Czy to jest standardowy prąd stały czy może jakaś paczka prostokątna (analogia do diod nadawczych IRED w pilotach do TV)?

Reply to
Andrzej Litewka

To jest zdrowe :-) Przeciez to nie sluzy do krecenia :-) Fabryka raz ustawi i jest dobrze, a jak sie laser zuzyje to klient ma nowy kupic :-)

Ponoc zakres pracy takich diod jest waski - tzn niewiele dzieli zakres pracy laserujacej od zniszczenia. Co prawda bawie sie wskazniczkiem i jakos nie moge potwierdzic.

We wskazniczku blizej 100mA

Staly. W koncu CD ciagle czyta. Co gorsza - sa opisu w sieci ludzi ktorzy zniszczyli diody laserowe 1us impulsem ...

J.

Reply to
J.F.

Wydaje sie ze jedyny punkt zaczepianie to starszego typu CD wraz z dobra instrukcja serwisowa i oscylogramami wraz z wyjasnionymi kolejnymi etapami regulacji, dodatkowo karta katalogowa i moze nota nota aplikacyjna do scalaka/ow....nie masz innego wyjscia - mysle ze najlepszy bylby sam mechanizm CD wraz z serwisowka ale czy ktos ma cos takiego - IMO powinien miec bo przeciez mozna kupic oddzielnie mechanizmy....

Z mojego studenckiego doswiadczenia nie moge potwierdzic tego - diody laserowe sa wrazliwe na przebicia wstesczne, sa to elementy niezwykle wrazliwe na elektrostatyke stad zawsze przy wymianie samego ukladu optycznolaserowego znajduje sie dokladna informacja jak zewrzec nozki diody laserowej w trakcie przenosin....dioda laserowo wymaga pewnego pradu bo przestaje byc laserem a staje sie zwykla dioda swiecaca, stad prad akcji laserowej jest zawsze wiekszy niz prad przy ktorym dioda jest zrodlem swiatla... a co do 1us impulsu to diody laserowe "bardzo lubia" byc wlasnie sterowane impulsami, natomiast podanie wstecznego napiecie potrafi zniszczyc niektore diody w czasie krotszym niz kilkaset ps! Bez problemu traktowalismy diode laserowa o nominalnym pradzie akcji 150 mA impulsami kilku us o pradzie rzedu 20A! (zreszta tak pracuja diody w dalmierzach laserowych) ta 1 us niszczaca diode moze byc spowodowana niewlasciwa topologia PCB otoczenia diody. Przepraszam za taka troche OT wcinke, pozdrawiam

Reply to
PAndy

Użytkownik "PAndy" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:cittpo$5b8$ snipped-for-privacy@news.onet.pl

Spróbuj pogooglować pod kątem kombinacji haseł "laser pickup" oraz "eye-patterns". Coś mi się kojarzy, że na podstawie oceny wykresów oczkowych sygnału wychodzącego z lasera można dużo powiedzieć na temat jego stanu i regulacji. Kiedyś, szukając "eye-patterns" zupełnie pod innym kątem (RS485), trafiłem na stronę, gdzie było sporo wiedzy na temat regulacji laserów w CD-ROMach. Niestety nie zachowałem sznurka w bookmarkach. :(

Np. może coś znajdzie się tutaj?

formatting link

Reply to
Marek Dzwonnik

"PAndy" news:cittpo$5b8$ snipped-for-privacy@news.onet.pl

To już wiemy oboje :) To ja poproszę symbol takiego sprzętu, który posiadał taką fachową serwisówkę abym dzięki temu mógł gdzieś dotrzeć do takich cennych materiałów.

Pomarzyć można :)

Tylko jak znam życie jest to goły mechanizm bez żadnej konkretnej dokumentacji :(

Reply to
Andrzej Litewka

formatting link
w serwisowkach. W niektorych sa oscylogramy

j.

Reply to
Jacek R. Radzikowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.