Lampa solarna - jaka dioda led

W ogrodowej lampie solarnej korozja zjadla jedna noge diodzie led.. Lampa jest zasilana z szeregowo polaczonych dwoch aku AAA 700mAh, ma jedna diode led 5mm, fotoogniwo o sredn. 8cm, oraz fotorezystor, w srodku jest plytka zawierajaca kilka tranzystorow, cewke, diode, pare opornikow i kondensatorow. Zamierzam kupic i wstawic nowa diode led. Jakiej diody szukac (typ, parametry), zeby elektronika dala rade ja zasilic i zarazem jej nie uszkodzila. Przerobek raczej nie chce wprowadzac, wiec musi byc nablizsza tej w oryginale.

Reply to
Grzechu
Loading thread data ...

Jak długo, tak mniej więcej, pracowała ta lampa z tych akku? Godzinę, dwie, cztery, więcej?

Reply to
Marek Lewandowski

No to na pałę:

2x1.2V*0.7Ah = 1.7Wh 6-8h -> 0.2..0.3W max (idealnie i wierząc tym 700mAh) Czyli dioda dostawała jakieś 50-70mA pewno, znaczy nie siedział tam żaden Lumiled, Luxeon, czy insze cudo, tylko normalna, zwykła dioda LED.

Idź do najbliższego elektronicznego z tą uwaloną diodą i poproś o taką samą (w sensie obudowy) diodę w wybranym przez Ciebie kolorze. Nie sugeruj się hasłami "superjasna", bo odniesione do LEDów w handlu określają głównie w jakim wąskim stożku dioda świeci (hint: to samo światło skupione w jednym miejscu będzie jaśniejsze, niż rozproszone po okolicy, ale więcej go nie będzie). Kup coś w możliwie zbliżonej wymiarami i krzywizną soczewki obudowie, zapłać 50gr, czy może dwa dwadzieścia dziewięć, w każdy razie niedużo, wstaw tam, gdzie była ta stara i zobacz, czy świeci tak, jak powinno. Jeśli nie (znaczy, nie rozprasza światła, jak z tą starą, tylko gorzej), to poszukaj innego leda - w sensie innej obudowy. Tu się nie da być mądrym i z wartości elektrycznych zgadnąć mechaniczne, ale na szczęście z grubsza te mechaniczne widać gołym okiem.

Reply to
Marek Lewandowski

diody led 5mm zwykle 'znosza' prad 20mA, przy czym w chinskich zabawkach zwykle daja im nawet 30-40mA zeby ladnie wygladaly jak sie na chwile zapali w sklepie przed kupieniem. oznacza to ze jak kupisz taka sama, to bedzie ladnie swiecic ~3-4 godziny ;) a pozniej bedzie miala taki smetnie przygaszony odcien ktory czesto da sie obejrzec w ogrodkach z lampami solarnymi z marketow ;)

jakakolwiek diodka 'power' (0.5W, 1W...) bedzie swiecic duzo jasniej niz oryginal, ale moze byc problem z wlozeniem w obudowe. nie musi byc 'z wyzszej polki' - taka za 3-5 ziko bedzie ok, radiatora tez nie musi miec.

zamiast bialej mozna tez wsadzic niebieska - maja ten sam spadek napiecia.

jesli kryterium jest cena , to najlepiej kupic dwie identyczne biale diodki i polaczyc je rownolegle - powinno swiecic latami bez problemu.

generalnie radzilbym szukac 'na oko' , po sklepach, kazac sobie je zasilac pradem 10mA (przy takim pradzie 'najlepiej' (tj. najprosciej ;) da sie porownac ich jasnosc/sprawnosc). kazdy ma inne preferencje odcienia.

ad korozji - spryskac bezbarwnym lakierem akrylowym po zamontowaniu, kilka razy w odstepach ~2h. jesli da sie uszczelnic obudowe - to dorzucic troche ryzu albo wyprazonego 'pochlaniacza wilgoci' przed zaszczelnieniem, jesli nie - zrobic ~1mm otwor od spodu - wnetrze musi miec jak 'oddychac' inaczej sie 'zapoci' ;)

--

Reply to
Piotr "Curious" Slawinski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.