lampa LED

Musisz przeliczać lumeny, nie kandele, żarówki halogenowe mają wydajność

15-20lm/W, a diody 20-25lm/W. Czyli diody w zasadzie mają podobną sprawność jak halogeny (są dodatkowe straty na regulacji prądu, nie można ich podłączyć bezpośrednio do akumulatora), więc jeśli chcesz mieć tyle samo światła z takich zwykłych, małych diod 5mm, to musisz ich zamontować 200 albo i więcej.

Do oświetlenia przyczepy najlepsza i najtańsza będzie świetlówka, daje o wiele lepsze światło niż diody i jest dużo bardziej wydajna.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń
Loading thread data ...

No i nie przeczytales archiwum :-)

- dla zarowek podaje sie strumien [lumeny lm] a nie swiatlosc [cd]. Swiatlosc= strumien/kat brylowy emisji [sr]. Wysoka swiatlosc LED osiaga sie przez zwezenie kata emisji. Swiatla emituja malo.

- najlepsze diody led maja sprawnosc lepsza niz halogeny, inne gorsza. Czyli tak pi*drzwi nic nie zyskasz, a diod musisz uzbierac na 15W.

- do brydza to trzeba cztery lampki i piata na stol. Byc moze takie po 1W wystarcza. Jedna zarowka ktora swieci na rece swiatlem odbitym to jest brak ekonomii :-) Ale za to daje przyjemne swiatlo.

- wydajne zrodlo swiatla to ciagle jeszcze sa swietlowki. Z tym ze najmniejsze maja chyba 9W wiec zysk taki sobie. W dodatku IMO trzeba popracowac nad przetwornica - te bateryjne co widzialem to jakos tak ciemno swiecily.

- 15W halogen, powiedzmy 1.5A/12V, to powinien na 60h starczyc. Czyli kolo tygodnia. Ten twoj jest juz widac nie pierwszej swiezosci. Poza tym nie kupuj akumulatorow samochodowych - one nie lubia glebokiego rozladowania. Kup taki do wozkow widlowych. Chociaz jesli Centra gwarantuje 50 razy, to na pare lat urlopu starczy :-) Im czesciej doladujesz tym dluzej wytrzyma, poza sezonem tez co ~2 miesiace doladowac.

- pomysl o jakims ogniwie slonecznym do ladowania na biezaco.

- kup sobie lampe gazowa. Butla butanu gromadzi znacznie wiecej energii niz akumulator :-( ha, moze za pare lat wreszcie zrobia jakies ogniwa paliwowe dla ludzi ..

A w ogole .. w nocy spac, w dzien grac :-)

J.

Reply to
J.F.

wystarczajacy,

o 5 razy dluzej raczej zapomnij :)

generalnie tego wprost nie widac, bo w przypadku LED podaje sie zwykle swiatlosc i charakterystyke katowa, a w przypadku zarowek strumien swietlny, a charakterystyki wcale. Jak sie to wszystko jednak do kupy zbierze, to okazuje sie, ze przewaga LED pod wzgledem efektywnosci mierzonej w lm/W wypada, delikatnie mowiac, bardzo blado (im wieksza dioda, tym gorzej). Za to LED-y maja charakterystyke katowa duzo lepiej nadajaca sie do oswietlania jakichs niewielkich powierzchni. Jesli to nie przeszkadza, to mozna spodziewac sie moze dwu-, trzykrotnego zysku (wymiennego na kat swiecenia). Plus oczywiscie dodatkowe profity w postaci innej temperatury barwowej, (ew. koloru :D), praktycznej niezniszczalnosci. Za to minus koszt i/lub sprawnosc potrzebnej do zasilania diod elektroniki.

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper

Juz z orientowalem sie po lekturze archiwum, ze temat tem byl walkowany pare razy. Ale moj problem jest troche inny.

Nie zalezy mi na super malej latarce na super mala bateryjke, do tego super tanio. Potrzebuje lampy campingowej, zasilanej z 90Ah akumulatora do oswietlenia wnetrza przyczepy czy namiotu. Dotychczas uzywalem halogenowej lampki z zarowka 15W. Bylo wystarczajaco jasno, by przez cala noc dalo sie grac w brydza. Niestety, tylko przez jedna, gora dwie noce. Potem akumulator zdychal.

- Na ile diod LED trzeba zamienic 15W halogen by miec tyle samo Cd? Lampka powinna dawac swiatlo rozproszone a nie skupione - inaczej niz w latarce. Kat, w jaki sieci dioda nie jest istotny. W zasadzie wiekszy jest lepszy.

- Czy uzyskany mniejszy pobor pradu z akumulatora bedzie wystarczajacy, by zapawa sie oplacila? Np. akumulator starcza na 5 razy dluzej. Generalnie moglbym to sobie policzyc, gdybym wiedzial ile Cd maja zarowki halogenowe. Ktos moze sie orientuje?

Dominik

Reply to
dgront

chcesz drogo czy tanio? Jak drogo, to mogę poszukać schematu i sobie zrobisz, jak tanio, to kup gotową w sklepie. Bywają w różnych supermarkietach z narzędziami. U nas bywają takie 5W (odpowiada mniej więcej twojemu halogenowi i wypróbowana przy skacie i radiostacji) za kilka (5-8) eurodolców. Taniej nie zrobisz, chyba, że masz już większość podzespołów w szufladzie.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Trzeba go czasem ładować... Przemyśl ładowarkę słoneczną - pisze całkiem poważne.

Nic nie zyskasz. Obecnie powszechnie dostępne LEDy mają efektywność znacznie mniejszą niż żarówki halogenowe. Są ledy o efektywności wyższej, ale są drogie i na razie nie przekroczyły bariery 5W. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest świetlówka + przetwornica.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dominik

Reply to
dgront

Produkowana seryjnie? Zapomnij. Luxeon 3W - ok. 80 lm, Luxeon 5W - ok. 120 lm - daje to ok. 24 lm/W. Cena? Lepiej nie pytaj - za jednego Luxeona masz świetlówkę z przetwornicą.

Zdecydowanie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
[...]

Nie musi pracować z pełną mocą przy zasilaniu z przetwornicy...

Są wyjątkowo gówniane :-(

[...]

Żre nieprawdopodobne ilości gazu. Nieadekwatne do ilości światła.

W dzień grać w brydża? To se ne da.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
[...]

Zapomniałem: najmniejsze 'pozwijane'. Bo proste to i 1W swego czasu były produkowane. Poza tym - w lampkach nocnych po 9.99 PLN w marketach masz miniświetlóweczki ok. 1W.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

są też proste chyba 3W. 5W na pewno. A na 7W robiłem kiedyś lampkę na prace ręczne ;-)

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

W Polsce były produkowane na pewno 2, 4, 6, 8 i 13W - cienkie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

A jak zamierzasz skupić światło z takiej świetlówki? Reflektorem wielkości parasola?

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

Teoretycznie 3-4 razy więcej niż żarówka, ale odchodzą straty, związane z układem zasilającym, a w rurce "zwijanej" dodatkowe straty, wynikające z tego, że fragmenty rurki są zasłonięte przez inne części tej rurki.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

A po co dwa razy przetwarzać? Otwierasz obudowę, wydłubujesz przetwornicę ze środka i podłączasz ją do świetlówki 13W w akwarium ;-) a do odzyskanej świtlówki robisz prostą (mniej lub bardziej) przetworniczkę z 12V na jakiesz 120.

TL494 do bipolarnych. Wystarczy.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Kupić. Nie zalecam samodzielnego wykonania. Trafo potrafi nieźle napsuć krwi - wiem coś o tym :-(

Fabrycznej - drogo. Ale na Allegro bywają pojedyncze ogniwa w rozsądnej (???) cenie.

O ile mnie skleroza,,, ponad 100. Ale zapewne J.F. mnie wyprostuje.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.