ktoś podnosił temp

Witam.

Kupiłem dzisiaj laminator TLAM3 Tesco. 45zł więc niewiele. Przyznaje że głównie dlatego że na grupie doczytałem, że ma sprężyny dociskające wałki. Faktycznie, ma. Płytki 1mm wchodzą super, znacznie lepiej niż w moim starym laminatorze w którym silnik ledwo dawał radę, najczęściej przeskakując przekładnią i trzeba było popychać.

Niestety jest niewielki problem - laminator nie posiada elektroniki sterującej. Zamiast niej do grzałki przykręcony jest czujnik temperatury wyglądający na mechaniczny (bimetal?).

Pytanie wobec tego:

a) czy ktoś wykorzystywał TLAM3 do płytek ?

b) jak podnieść temperaturę? W sumie nie chciałbym się pozbywać tego czujnika, może można go regulować (nie wydłubałem go, najpierw pytam).

c) jesli jednak wyrzucić to na czym zrobić stabilizację temperatury ? Nie wiem ile potrzeba do płytek (pewno z 250 stopni ;) i nie wiem jaki czujnik temperatury by się sprawdził. Bez kombinacji - zapewne jakiś wzmacniacz operacyjny z histerezą + jakiś mały przekaźnik.

Reply to
Sebastian Bialy
Loading thread data ...

Sebastian Bialy pisze:

Tak, ludzie to robili w ten sposób i działa dobrze :)... wpisz w archiwum laminator, to coś znajdziesz ;)... ja też mam schematy + projekt płytki, ale wykorzystywałem nietypowy czujnik z drukarki laserowej wymontowany (nawet nie wiem jakiej ;P), więc raczej ciężko Ci to będzie wprost skopiować ;)... z kombinacji - jeden OPamp służy za komparator z histerezą, drugi (wraz z LEDem i tranzysotrem) robi źródło prądowe dla czujnika, żeby lepiej działał :)... I oczywiście całość zasilana z zewnętrznego zasilacza, więc jak nie podepniesz 12V z zewnątrz, to laminator działa normalnie, a jak podepniesz - to grzeje bardziej :)...

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

Tak, ja wiem, chodzi czy akurat _TEN_ model da sie jakoś inaczej obejść bez rzeźby w elektronice. Może ten czujnik temperatury da się oszukać - laminator jest bardzo tani i ma sprężyny - idealnie do elektroniki.

Reply to
Sebastian Bialy

a jakie ma te spreżyny?

bo Vlam1 (chyba) ma sprężyny w postaci drutu ale płytki ładnie przez niego przechodzą, wałki sie podnoszą

Pozdrawiam Janusz Brela

Reply to
Janusz Brela

Z drutu. Prymitywne, ale płytke łyknął nadspodziewanie gładko.

Reply to
Sebastian Bialy

Tam jest bimetal. Szukaj takiego na 190°C będzie w sam raz. Wyżej nie ma sensu grzać bo popalą się wałki. Ew. rzeźba w elektronice zostaje :P

Reply to
Xaveri

Gdzie mozna takie znaleźć ?

U mnie w inym laminatorze roztopiły się zębatki napędowe :)

Reply to
Sebastian Bialy

Powitanko,

W sklepach z czesciami zamiennymi do sprzetu AGD, kup taki od zelazka (nie od prodiza - za maly zakres regulacji) Pradopodobnie bedzie wiekszy niz oryginalny, ale i tak obudowe plastikowa laminatora trzeba wywalic. No i nie zapomnij zaizolowac elektrycznie, wiem cos o tym;-). Temperatura w pelni wystarczajaca do przeniesienia tonera na PCB to 180 oC. Nie ma potrzeby wiekszej.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Mi się nie chciało kombinować, po prostu dolutowałem równolegle do tego bimetalu wyłącznik i dokładam 90 sekund grzania po tym jak termostat odpuści. Nie wiem jaka temperatura z tego wychodzi, ważne że płytki wychodzą dobre. :) Tyle, że kupiłem ten tańszy tescowy, za <30zl.

Reply to
Maciej Mich

Na diodzie 1n4148 (szklanej) -działa

ok 180

Ja zrobiłem tak:

formatting link
działa nawet wewnątrz obudowy, a trochę ciepło tam jest. Diodę przymocowałem do aluminiowego kątownika od spodu (śrubką M3, tylko trzeba umiejętnie zaizolować) i działa. Acha, R4 wywaliłem bo za dużą histerezę wprowadzał. Może jakiś 22M albo większy by się sprawdził Pozdr Kamil

Reply to
KK

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.