Laickie pytanie o "wydolność" transformatora

Mam transformator z Unitry Eltry Stereo Amplituner R8040. Niestety, nie mogę podać dokładnie typu i mocy bo znikła z folii (chyba ze starości), zostały tylko nieczytelne resztki napisu. Wyprowadzenia symetryczne 2x21V.

Moje pytanie. Czy ten transformator będzie w stanie obsłużyć oprócz dwóch (suma daje stereo) już podłączonych przeze mnie modułów na TDA7296 (30W), trzeci moduł do subwoofera - jest nim wzmacniacz na tranzystorach polowych

30W.

Jakie szkody wywołałoby testowanie takiej konfiguracji w realu bez zapytania Was. Czy grozi to uszkodzeniem moich samodzielnie i czasochłonnie zlutowanych modułów bądź trafa. Wspomnę, że dwa z nich grają już pół roku elegancko.

Pozdrawiam Greg

Reply to
Grzechu
Loading thread data ...

Grzechu napisał(a): > Mam transformator z Unitry Eltry Stereo Amplituner R8040. Niestety, nie mogę > podać dokładnie typu i mocy bo znikła z folii (chyba ze starości), zostały > tylko nieczytelne resztki napisu. Wyprowadzenia symetryczne 2x21V.

W R8010 - który różni się tylko obudową, pracuje TS50/17. Moc 50VA. Napięcia wtórne 2x18,5V i 2x18V. Prąd strony wtórnej 2x1A i 2x0,12A.

IMHO nie będzie w stanie w pełni obsłużyć. Nawet jeśli napięcia będą "pasowały", to moc tego transformatora będzie zbyt niska. Moc wyjściowa

- sumaryczna - Twoich "klocków" to 120W. W takim przypadku, IMHO transformator zasilający powinien mieć moc co najmniej 200VA. Próbowałeś wysterować w 100% obecnie podłączone wzmacniacze?

Nic się nie stanie. Napięcia uzyskane z zasilacza - po wyprostowaniu napięcia z transformatora i jego filtracji - spadną pod obciążeniem i wzmacniacze nie oddadzą do obciążenia pełnej mocy wyjściowej. Przy małym wysterowaniu będzie to grać, a po jego zwiększeniu pojawi się silny przydźwięk sieciowy, będący oznaką pogorszonej filtracji i spadku napięcia stałego.

Nie grozi. Z dwojga złego lepszy jest spadek napięcia zasilającego niż jego wzrost. Pod warunkiem, że przy zbyt niskim napięciu zasilającym nie nastąpi wzbudzenie się wzmacniaczy. "Grają elegancko" na transformatorze z R8040?

GM

Reply to
sp9rjt

Użytkownik "sp9rjt" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news:d5b245$1j2$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Znalazłem taki transformator:

toroidalny 200VA 2x21V 2x4,7A (wartości pod obciążeniem), a w aplikacji do moich modułów jest napisane 2x21V bez obciążenia, ale to da się ugadać bez dodatkowych opłat przy zamówieniu, żeby było tyle na biegu jałowym.

Tylko mam jeszcze pytanie o te 2x4,7A czy taka wartość będzie ok, czy lepiej gdy jest wyższa bądź niższa. W aplikacji do modułów nic o tym nie wspominają.

Greg

Reply to
Grzechu

Grzechu napisał(a): > Użytkownik "sp9rjt" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości > news:d5b245$1j2$ snipped-for-privacy@news.onet.pl... >

Chcąc uzyskać na wyjściu tego układu scalonego 30W mocy RMS dla obciążenia 8 omów, napięcie zasilania powinno wynosić ±24V a dla obciążenia 4 omy, ±18V. Ten transformator daje na wyjściu 2 x 21V, co po wyprostowaniu i wyfiltrowaniu da ok. ±27V napięcia zasilania dla układów scalonych. To trochę więcej niż powyższe wymagane napięcia, ale bezpieczne dla układów, których maksymalne napięcie zasilania wynosi ±35V. Dla prądu uzwojeń wtórnych 4,7A, moc prądu stałego jaką możesz pobrać z zasilacza to ok. 2 x 27V x 4,7A = 250W. IMHO, wydajność prądowa tego transformatora, będzie wystarczająca dla tych układów scalonych.

GM

Reply to
sp9rjt

Zakladajac ze napiecia sa odpowiednie .. to twoje moduly sa w miare bezpieczne. Za to przeciazone trafo najpierw smierdzi, potem puszcza dym, potem mu sie zwoje zwieraja .. a potem ogien leci i moduly sa juz w niebezpieczenstwie :-)

J.

Reply to
J.F.

sp9rjt napisał(a):

No i mamy perpetum mobile :-) Do obliczeń po stronie wtórnej za prostownikiem i kondensatorem należy przyjąć prąd 1,41 razy mniejszy od prądu znamionowego.

Reply to
badworm

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.