ładowarka akumulatorów AAA, 4 niezależne kanały

Czy jest jakaś odmiana ładowarki BC-700 (lub inna ładowarka podobna do BC-700 z 4 niezależnymi kanałami), w której można dla małych paluszków AAA ustawić prąd ładowania 80mA? Czyli typowy 16h godzinny prąd jaki zaleca producent jako najbardziej optymalny.

200mA najmniejszy z możliwych do ustawienia prądów w ładowarce BC-700, BC-900 jest jak dla mnie dość duży dla akumulatorka AAA 800mAh.
Reply to
jędrek
Loading thread data ...

Tylko, że to nie jest wcale optymalny prąd ładowania. To prąd bezpiecznego ładowania przy szeregowym łączeniu akumulatorków i bez kontroli napięcia - tylko czasu. Doskonały sposób na ich wykończenie :(

Nie jest za duży. Za duże prądy dla NiMH zaczynają się powyżej 1C.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2014-02-25 13:44, jędrek pisze:

Taki prąd jest dobry jak się ładuje przez rezystor. Moja stara ładowarka SANYO to nawet prądem jednopołównowym ładowała.

Nie jest za duży. Ładowarka kontroluje napięcie i deltaV. Mam 8 aku Energizer AAA 1000mAh. Mają się dobrze już od 4-5 lat traktowane ładowarką BC-700 prądem 200mA, czasem potrzebowałem szybciej i wybierałem 500mA.

Reply to
Michał Lankosz

Czyli co mam rozumieć, że teorie prądu 1/10 już nie mają zastosowania jako najbardziej optymalnego? W starszych publikacjach podawano, że ładowanie wyższymi prądami nie jest w stanie władować w akumulator tyle energii ile przy zalecanym 1/10C. Czyli takie ogniwko ładowane prądem 700mA teoretycznie potem jest w stanie oddać mniej z siebie niż to co było ładowane mniejszym prądem (?). Przy wyższych prądach ogniwo ma zdecydowanie wyższą temperaturę i nie wpływa to korzystnie na trwałość - coś się zmieniło?

Zdaję sobie sprawę, że wskazana ładowarka ładuje prostokątnym przebiegiem któremu tylko zmienia się współczynnik wypełnienia w zależności od zadanego prądu 200/500/700 Więc w piku tam i 2A leci mimo, że średnia wartość to ustawione np. 200mA Tak więc jakie niby zalety ma ładowanie wyższymi prądami (średnimi)? Bo dla mnie nie ma to żadnej zalety, mi się nie spieszy i nie mam problemu poczekać 16h na zakonczenie procesu ładowania.

Reply to
jędrek

Po drodze jest dławik i już w piku na ma 2A.

Nie „niby”. Podstawową zaletą jest wykrycie pełnego naładowania i wyłączenie ładowarki. Oraz pilnowanie temperatury.

No to ładuj jak chcesz - ktoś Ci do głowy pistolet przykłada? Tylko nie przychodź za pół roku, ze akumulatorki musiałeś wyrzucić, bo „nie trzymają”.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 04.03.2014 o 11:46 RoMan Mandziejewicz snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid> pisze:

Jesteś pewien? bo mam taką rozbierałem ją i dławika nie widziłem, widziałem za to ząbki na aku podczas ładowania, jakby był dławik to byłaby piła.

Reply to
janusz_k

W dniu 05.04.2014 o 23:19 Sylwester Łazar snipped-for-privacy@alpro.pl pisze:

Te instrukcje mają wszystkie od najmniejszej tiny za 2,64zł :) i pewnie 64bajty ram by wystarczyło na to sortowanie. A na trochę więcej to masz Atmega88 nowy produkowany i kosztuje 6.14zł no a potem to xmegi ,najtańsza D4 już za niecałe 9zł.

AVr został zooptymalizowany pod kompilatory dlatego produkują one dość zwięzły kod no i sporo instrukcji jest w 1 cyklu wykonywane. Dlatego tak dobry wynik.

AVR studio4 z starym touchlanem GCC WinAVR-20100110. Ale nowsze AvrStudio6.2 pewnie wyprodukuje podobny kod.

Zaletą ich seri jest wspólna lista rozkazów z malutkim wyjątkiem mnożenia, reszta ta sama, różnią się tylko rom-em, ram-em i peryferiami.

Wszytko zależy do czego, do prostych sterowników w zupełności wystarczają. A są już i takie gdzie spory program można zmieścić. No i dużym plusem jest dobre darmowe środowisko AVRstudio.

Reply to
janusz_k

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.