Ładowarka akumulatorków AA na 12V

Jak w przykładowym panelu 6W. Mamy taki panel i oczekujemy że zasili nam odbiornik 5-6W. Może w urządzeniu stacjonarnym średnia energia (nie moc) będzie zgodna z wyliczeniami. Tutaj wybieramy się w teren na okres 1-2 tygodni i niestety nie da się wyliczyć czy nam ten panel doładuje akumulator. Z wielu przyczyn zła pogoda, ukształtowanie terenu (jakaś góra i słońce widoczne jest dopiero po 10-tej itp) Ja używając panela, jako urządzenie przenośne, do ładowania akumulatora zauważyłem że moc podaną przez producenta trzeba podzielić przez cztery aby przyjąć jakąś podstawę do obliczeń. Ważne też jest gdzie się jedzie im bliżej równika tym - im pewniejsza pogoda tym praktyka bardziej zbliża się do teorii. Taki drastyczny przykład: Wyjeżdżamy w trasę, a tu dzień w dzień pada. Panel da 0,1 tego co oczekiwaliśmy.

Reply to
Desoft
Loading thread data ...

Desoft napisał:

Nie wiem co podają producenci (czy raczej sprzedawcy). Z ogniwa z krzemu monokrystalicznego można wycisnąć jakieś 14-15%, multikrystaliczne (to te takie kilkucentymetrowe łaty widoczne na powierzchni), to 10-11%. Cienkowarstwowe (napylane na szkle), to kilka (ok. 5) procent. To wszystko w bardzo dobrym wykonaniu, ba czasami pewnie jest gorzej. Z drugiej strony jeden gościu z uniwersytetu w Sydney chwali się sprawnością 24 czy 26 procent. Ekonomicznie to w ogóle nieuzasadnione, bo koszty wytworzenia są astronomicznie (planowane zastosowania też).

No tak, blisko równika, to mamy pewność, że będzie lało. Z tymi panelami, to lepiej jednak jechać w okolice zwrotników.

To nie jest dobra odpowiedź na pytanie o rozbieżności między praktyką a teorią czy oczekiwaniami. Teoria jest bowiem taka, że te wszystkie rzeczy należy brać pod uwagę. Z samej geometrii wynika, że w ciągu każdej godziny Słońce przesuwa się o kąt 15°. Jeśli panel w południe jest zorientowany na Słońce, to przed i po południu jego moc będzie zmieniać się wraz z kosinusem odpowiedniego kąta:

0h - 1,00 1h - 0,97 2h - 0,87 3h - 0,71 4h - 0,50 5h - 0,25 6h - 0,00

Instalując panel nieruchomo, nie należy liczyć, że względnie dobry pożytek będzie z niego dłużej niż 6-8 godzin na dobę.

Reply to
Jarosław Sokołowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.