Ładowanie akumulatora - zagadka

Czołem.

Trafiłem na zagadkę przy określaniu pojemności pakietu NiMH. Mam określony ładunek uzyskany z pakietu. Przy prymitywnym ładowaniu niskim prądem ( chińskie trafko + mostek + nieduży kondensator + kontroler odcinający prąd ) wypadało by władować około 140 % ładunku uzyskanego. Proces ładowania jest rejestrowany dla określenia skuteczności kontrolera. I tu zaczynają się schody: użyty miernik może mierzyć prąd skuteczny Ieff, prąd wyprostowany Ir( rectifid value current ) oraz ładunek, który wg dokumentacji jest liczony właśnie z wartości Ir. Zmierzony w ten sposób ładunek jest sporo za mały - akumulator ma 100% sprawności, co naturalnie jest bzdurą. W układzie Ir<Ieff, całkiem wiarygodny może być ładunek policzony na podstawie zarejestrowanej wartości skutecznej prądu Ieff. Prąd ładowania to zwykły prąd tętniący, składowa stała + stado harmonicznych. Wydawało mi się że harmoniczne co najwyżej grzeją akumulator, a tymczasem one go ładują :> Co jest grane ? Dokumentacja miernika nie podaje algorytmu wyznaczania Ieff i Ir, ale na innym analizatorze Ir jest równe składowej stałej.

Reply to
PeJot
Loading thread data ...

Użytkownik "PeJot" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:io8n7s$eb5$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Nie jestem pewien. Co niby sie z tymi 40 nadmiarowymi % robi ? Moze nalezy wyszukiwac innej oznaki pelnego naladowania.

prad skuteczny w sensie true RMS w ogole elektrolizy nie obchodzi. Ja interesuje sumaryczny ladunek.

Wcale by mnie to nie zdziwilo - w koncu praw elektrolizy nie zmienisz. Mniejsza sprawnosc wynika z napiecia, troche z pradu uplywu - ale jaki on jest,

1% na dobe, no i przy NiMH/Cd z koncowego przeladowania - ktorego unikamy w porzadnej ladowarce.

Podlaczyc porzadny zasilacz stabilizowany zamiast tego tetniacego i zobaczyc co wtedy zmierzy ?

No i skalibrowac miernik na pradzie stalym. Ewentualnie kupic sobie jakis chip monitora akumulatora i zweryfikowac nim wyniki.

Sprawdzilbym sobie notebooka, ale jakos trudno sie dostac do SMbus i chipa w baterii.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2011-04-15 10:26, J.F. pisze:

W układzie "laboratoryjnym", tj. przy ładowaniu prądem stałym miernik powiada że Ir=Ieff. Do określenia pojemności pakietu to może i dobre rozwiązanie, ale potrzebuję określić *czas* ładowania załączoną "ładowarką".

Reply to
PeJot

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.