Ladowanie akumulatora wapniowo-ołowiowego

Witam, Przed ładowaniem akumulator pokazywał 12,5V. Po 9h ładowania prostownikiem voltomierz pokazje 13.91V. Czy już wystarczy?

aGRYPPA

Reply to
Agryppa
Loading thread data ...

Czyli co? Do bani z tym pytaniem? Nie elektroniczne? Dodam, że chodz o akumulator Delphi Freedom marine 105 Ah

Dziś rozmawiałem z kolesiem, który mnie wyśmiał, że ładowałem aku, który miał 12,5 V napięcia. Moje doświadczenie z akumulatorami jest takie, że skoro zasilają radia, które potrzebują 13.8V to sądziłem,że każdy aku samochodowy lub żeglarski ma napięcie 13.8. Stąd moje pytanie.

Agryppa

Reply to
Agryppa

Witam

Agryppa napisał(a) :

Ja się akurat nie znam na wapniowych. Nie wiem jakie jest napięcie ogniwa, budowa, itd. Na tej stronie znajdziesz wszystko:

formatting link

Reply to
Zbynek Ltd.

Wiesz co? Takie linki to sobie wnuczkom podawaj....

Agryppa Juz wielu osobom pomogłem nawet wtedy, gdy pytały o banały typu: "jak chodzic by się nie przewrócić". Stać mnie było na odpowiedź. Jeśli twój czas Cię kosztuje krocie, to nie czytaj moich postów. Nie są obowiązkowe.

Agryppa

Reply to
Agryppa

Witam

Agryppa napisał(a) :

Obrażalski. Wydaje mi się, że jakąś tam wiedzę o akumulatorkach mam. O tych, które masz nic nie wiem. Nie spotkałem się. Jeżeli bym potrzebował to, zgadnij, gdzie bym szukał informacji?

Reply to
Zbynek Ltd.

Użytkownik "Agryppa" snipped-for-privacy@ty.pl napisał w wiadomości news:dru4ci$uca$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

To widziałeś ?

formatting link

Reply to
SP9LWH

dla mnie nieczytelny.

Ale z tego pierwszego wynika, że bateria, zanim stanie sie w 100% naładowana potrzebuje 4 godzin do tego, by te wiedzę przyswoić. Dlatego nalezy ładować

5 godzin + 4 = razem 9 godzin (dla baterii 200Ah jeżeli jest na zero i jest typem deep cycle).

OK. Ale co mi to daje? Zbadałem voltaż, że był 12,5V. Czy to jest 100% naładowania? Pytam dopiero teraz, bo sądziłem, że wszytkie baterie samochodowe i żeglarskie to 13.8V. Takie miałem radio, że potrzebowało

13,8V. Doładowałem. Jeden z kolesiów powiedział, że akumulator ma mieć 12V i basta. Teraz mój ma 13,9V. co z tym fantem zrobić?

Agryppa

Reply to
Agryppa

Agryppa napisał(a):

Akumulatory ołowiowe kwasowe ładuje sie maksymalnie do napięcia 14.7V po czym się ładowanie bezwzględnie wyłącza. Aby nie zniszczyć akumulatora nie wolno dopuszczac aby rozładował się poniżej 9V. Nie wolno też ładowac zbyt duzym prądem. Zależy od typu akumulatora - najbezpieczniej prądem 12-godzinnym. Na ile naładowany jest akumulator można MNIEJ WIĘCEJ odczytać z charakterystyki (wykresu) napięcia w funkcji naładowania. Nawet dziecko wie, że napięcie ogniwa zmienia się (spada) w funkcji rozładowania. Inny sposób to używac ładowarki która mierzy pojemność podczas ładowania i najlepiej równiez podczas rozładowywania (ale konkretnie ołowiowych sie nie opróżnia przed ładowaniem). Zapewne te wapniowe są podobne.

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik "A.Grodecki" <ag.usun snipped-for-privacy@modeltronik.com napisał w wiadomości

Napięcie graniczne ładowania zależy od prądu, przy szybkim ładowaniu dużym prądem napięcie przejścia do stanu podtrzymywania bywa nawet powyżej 16V.

Pozdrawiam Łukasz

Reply to
Ukaniu

Ukaniu napisał(a):

Swoje akumulatory możesz ładować i do 26V :)

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik "A.Grodecki" <ag.usun snipped-for-privacy@modeltronik.com napisał w wiadomości news:dru84p$ntk$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Omawiamy "dziwoląg". Akumulator wapniowy. W nich jest tak samo ? Pytanie jest o progi napięciowe, nie o zasady ładowania.

Reply to
SP9LWH

SP9LWH napisał(a):

W przypadku akumulatora kwasowego czy żelowego ołwiowego progi napięciowe i zasada ładowania to praktycznie jedno i to samo. Poczytaj trochę o ogniwach róznego rodzaju.

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik "A.Grodecki" <ag.usun snipped-for-privacy@modeltronik.com napisał w wiadomości news:dru84p$ntk$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl

Piszę z pamięci, więc mogę się myslić w szczegółach...

Płyty w akumulatorach ołowiowych wykonuje się w postaci ołowianej ramki nosnej z wprasowaną masą czynną. Czysty ołów jest konstrukcyjnie zbyt miękki dlatego najczęściej stosowano stop ołowiu z antymonem (Pb-Sb). Jednak takie ogniwa wykazują tendencję do samorozładowania. Zastąpienie antymonu niewielkim dodatkiem wapnia (nawet bardzo niewielkim - rzędu 0.1%) pozwala znacznie zmniejszyć tempo samorozładowania. AFAIR nawet 3-krotnie.

formatting link
Natomiast stosowanie nazwy "aku wapniowo-ołowiowe" to IMHO głównie chwyt marketingowy mający odróżnić nową technologię od starej. Dodatek wapnia nie zmienia zasadniczego układu elektrochemicznego aku. kwasowego-ołowiowego ani nie zmienia zasady działania.

Reply to
Marek Dzwonnik

Użytkownik "A.Grodecki" <ag.usun snipped-for-privacy@modeltronik.com napisał w wiadomości news:druhip$gf4$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Ostatni tak traktowany zakończył żywot po 8 latach :-) Na wszelakich wykresach ładowania aku. Pb

formatting link
ć, że naładowanie występuje przy ~2.7V/cela. Owszem gazowanie już jest wtedy silne, ale nigdzie nie znalazłem informacji, że przy ładowaniu do napięcia 16V a potem przejście do podtrzymania 13.7 występują jakieś ujemne skutki.

Pozdrawiam Łukasz

Reply to
Ukaniu

Mylisz dwa napięcia

- napięcie stojącego akumulatora (minimum 4-8h po odłączeniu) jakieś 12.45-12.6 (zależy od typu i temperatury) to 100% naładowania

- napięcie ładowania - wolne 2.3V/celę * 6 = 13.8V - szybkie do 2.4-2.45V/c * 6 = 14.4-14.7V

Każdy sposób ma swoje wady i zalety (i wymogi - zwłaszcza przy szybkim ładowaniu)

formatting link
Wapniowe ogólnie mają nieco większe napięcie na celę i wyższe napięcie ładowania (podobno aku Silver Boscha niedoładowują się w niektórych modelach BMW :)

Samochodowe wapniowce przy szybkim ładowaniu często ładuje się do 15.8-16.0V, ale jak widać w którymś z powyższych linków, niedotyczy do wapniowców żelowych. Po prostu należy czytać specyfikację producenta.

Reply to
pisz_na.mirek

Żelówki to tak, często mają dopuszczalny max nawet mniej niż 14.4, ale samochodowe Pb-Ca zaleca! się ładować do 2.6-2.7V/celę

Reply to
pisz_na.mirek

Ukaniu napisał(a):

Ja już zarżnąłem 2 akumulatory żelowe w ten sposób. Oczywiście sa akumulatory i akumulatory.

Reply to
A.Grodecki

Marek Dzwonnik napisał(a):

A już myślałem, że coś mi umknęło :) Tymczasem to cos w rodzaju stwierdzenia, że DOS jest typowym TLS-em :)

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik "A.Grodecki" <ag.usun snipped-for-privacy@modeltronik.com napisał w wiadomości news:drvep0$4en$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Ahm, no oczywiście kwasowe żelowe to tak, mnie się jednoznacznie wraz z tematem wątku skojarzyło z kwasowymi zwykłymi.

Pozdrawiam Łukasz

Reply to
Ukaniu

On Fri, 3 Feb 2006 11:26:28 +0000 (UTC),

13.2

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.