Ładowanie aku Li-Fe

Witam. Szukam wiadomości na temat akumulatorów litowo-żelazowych, -ładowanie, rozładowanie.

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

formatting link

zbyszek

Reply to
zbyszek

Ale podany link nic nie mówi o Li-Fe tylko o Li-Ion. Widziałem w necie ładowarki które miały rozdzielanie ładowania na Li-Ion i Li-Fe , bo miały nieco inne napięcia ładowania ( nie prąd ). Teraz nie wiem juz o co chodzi, się pogubiłem.

Reply to
invalid unparseable

Nowe technologie np.: Li-FePO4 charakteryzują się napięciem nominalnym 3.3V co jednoznacznie świadczy iż nie są to układy zamienne z innymi akumulatorami Li-Ion. http://209.85.129.132/search?q=cache:Vp41p8kQVUQJ:

formatting link

Reply to
invalid unparseable

Li- Fe (a dokładniej LiFePO4) to też rodzinka litowo jonowych kwestia z czego zrobiono elektrody

Przegląd litowców:

formatting link
Warto poszukać akumulatorków a123 2.3Ah tylko nie chińskich podróbek....

zbyszek

Reply to
zbyszek

Mówi wszystko o oryginałach firmy A123. W stronę chińskich pseudoogniw LiFe nawet nie próbuj spoglądać - kucają już przy 8A.

O końcowe napięcie ładowania wynoszące 3.6V, zamiast 4.1V dla Li-Ion i 4.2V dla Li-Pol.

Nawiasem mówiąc najprostsza ładowarka "polowa" dla pakietu 4S li-fe składa się z akumulatora samochodowego i półtora metra przewodu od lampki nocnej ;)

Reply to
Lukasz Spychalski

zbyszek pisze:

Porównywałeś te chińskie "podróbki" z "oryginałami" czy tylko tak gadasz? Mógłbyś się podzielić spostrzeżeniami?

Reply to
Andrzej W.

kozioł pisze:

Jeśli chodzi o A123 to trzeba pilnować 3,6V. Powyżej 4,5V grzeją się i puszcza zawór ciśnieniowy. Ten zawór to taki plastikowy krążek w jednym denku. Takie umieszczenie zaworu oznacza, że nie można akumulatorów dociskać od góry, bo zaworek wtedy nie ma jak puścić. Akumulatory te są o tyle przyjemniejsze, że się nie palą w przeciwieństwie do innych Li, zapach tylko jest taki sobie. Przy nieobciążonym ogniwie bezpieczne napięcia to chyba 2,9V-3,6V; dynamicznie można przekroczyć tę granice. Z tego co pamiętam na stronie A123 jest jakaś nota. Przy połączeniu szeregowym należy pamiętać by mierzyć napięcie każdego z ogniw a nie tylko całego pakietu. Równoważenie ogniw, moim zdaniem, nie jest konieczne przy każdym ładowaniu. Co do prądu ładowania i rozładowania dla A123 2,3 Ah, to powiem tak, kabelków Ci nie starczy by zrobić im krzywdę.

Reply to
Andrzej W.

Pomyliłem się w poprzednim poście, dolna granica rozładowania to 2V.

Reply to
Andrzej W.

To w końcu jakie moze być max U przy ładowaniu ?

Reply to
invalid unparseable

kozioł pisze:

To zacytuję Ci notę od A123Racing, jeśli nie potrafisz jej znaleźć samemu.

Metoda ładowania CC-CV Rekomendowany prąd ładowania 3 A Rekomendowane napięcie ładowania 3,6 V (do osiągnięcia prądu zakończenia ładowania lub max 30 minut) Rekomendowane napięcie jakie można utrzymywać na ogniwie (długotrwale) po zakończeniu ładowania 3,45 V Rekomendowany prąd zakończenia ładowania 0.05 A

Maksymalny ciągły prąd ładowania 10 A Maksymalne dopuszczalne napięcie ładowania 4,2V Czas szybkiego ładowania 15 minut

Reply to
Andrzej W.

Te orginalne a123 z odziału fabryki w chinach są pewnie dobre, ale było sporo opini negatywnych na necie o takich "odpowiednikach" chińskich, one dawały duże spadki napięcia już przy troszkę większych prądach ale te większe to mogło być kilka A a na pewno nie chodziło o 80A czy 160A jak dają orginalne, i chyba z trwałością też było krucho.

z
Reply to
zbyszek

Prądy rozładowania są 70A ciągły i 120A chwilowy

Reply to
zbyszek

Wszystko zgodne z linkiem jaki już wcześniej wysłałem

formatting link
Masz nawet wykresy rozładowania

Reply to
zbyszek

Jedyny problem to z zakupem ......i ceną....

Reply to
zbyszek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.