ładowanie 20 akumulatorów połącz

Witam.

Mam dość nietypowego UPS'a. Jest on IMO no-name, podobno jakiejś tureckiej firmy. Obudowa 2U, dość mądry wyświetlacz i parę guzików z przodu. Do niego jest osobna obudowa 5U na 24 akumulatory GP GP12120 12V 12Ah połączone szeregowo. Pomiędzy obudową z akumulatorami a UPS'em jest przewód, ze względów zrozumiałych nie taki jak w spawarce grubości węża ogrodowego, lecz raczej taki normalny. Napięcie tam jest coś pod 300V więc za duży prąd nie musi tam płynąć.

UPS już parę lat ma i przy obecnym obciążeniu wystarcza na 10 minut.

Czy można zastąpić te baterie akumulatorów zewnętrzna szafą akumulatorową, gdzie położymy 20 akumulatorów samochodowych powiedzmy 90 Ah? UPS ma funkcje ładowania akumulatorów oczywiście, ale tych 12Ah? Jak ładować

24 akumulatory samochodowe połączone szeregowo.

pozdrawiam Grzegorz

Reply to
megrims
Loading thread data ...

nie można, jak było 24 sztuki, to musi nadal być 24 sztuki, względnie może być 12 sztuk ciężarówkowych 24V. Problemy są dwa: 1) potrzebujesz akku do pracy cyklicznej, a nie rozruchowych, czyli tzw. akku trakcyjnych (jak do melexów albo wózków widłowych), bo inaczej po 10-50 użyciach będą do wymiany, i 2) powinny to być akku jednej serii produkcyjnej, co jednakowoż przy kupnie nowych akku do wózków widłowych nie będzie problemem. Poza tym, jeśli aktualnie UPS pracował krócej niż 0,5-1h na baterii akku, to musisz sprawdzić, czy nie będzie się przegrzewał, jak popracuje dłużej z pojemniejszych akumulatorów.

Pamiętaj o konieczności dobrej wentylacji nie tylko szafy akumulatorowej, ale i pomieszczenia, w którym stoi!

Przed uruchomieniem zmierz, do jakiego napięcia UPS ładuje akumulatory i naładuj poza nim te nowe do takiego samego poziomu (np. 13.8V), żeby przynajmniej na starcie sie nie rozjechały.

Marek

Reply to
Marek Lewandowski

Zasadniczo tak samo, ale jest pare niuansow:

-nie wiadomo jak ten ups je laduje i jaka ma inteligencje wbudowana, moze ograniczyc prad do 1A i odcinac po 15h. Jakis zasilacz na ok 24*13.5V moze byc przydatny.

-nie wiadomo na ile reszta dostosowana do tej mocy - moze wytrzymuje

15 minut, ale w tym czasie nagrzewa sie do temperatury krytycznej.

-akumulatory samochodowe nie sluza do glebokiego wyladowywania - czesto ci wylaczaja prad ?

-wentylacje jakas trzeba, bo w oparach troche kwasu siarkowego

-dyzurne rekawice gumowe bo to juz moze zabic.

J.

Reply to
J.F.

Ciezarowki nie maja aku 24V, maja pod dwa 12V polaczone szeregowo.

Reply to
Karolek

Moze sie myle ale kwas siarkowy raczej nie odparowuje tylko sama woda. Bardziej obawial bym sie wodoru ktory moze ladnego bajzlu narobic.

Pozdrawiam: Zubaj

Reply to
Zubaj

Ja bym jeszcze dodal, ze algorytm ladowania aku VRLA z recyrkulacja tlenu nie nadaje sie do ladowania zalewajek. Raz, ze za male napiecia, dwa, ze zalewajki trzymane na floacie beda nonstop gazowaly.

Reply to
Jaroslaw Berezowski

Użytkownik Zubaj napisał:

Odparuje. Mniej bo znacznie mniejszą prężność par posiada ale wystarczy żeby powodować korozję wszystkiego wokół jak nie dać oparom swobodnego ujścia. Wodór to narobi bajzlu łącznie z poprzestawianiem ścian. Ale zapominasz o jeszcze jednym czynniku gazowym - przy ładowaniu, zwłaszcza starych i lekko zasiarczonych akumulatorów potrafi się wydzielać siarkowodór - przeszukaj archiwa pl.rec.zeglarstwo z minionego roku, była dyskusja po przypadku śmiertelnego zatrucia - ładowanie w porcie akumulatora jachtowego umieszczonego w kabinie pod koją - niestety gość śpiący w tej kabinie rano się już nie obudził...

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.