trochę inaczej... obraz z kompute

Witam

Ja troszeczkę OT, ale jak nie tu, to nie wiem gdzie znajdę osoby co znają rozwiązanie..

Potrzebuję do jednego komputera podpiąć 5 telewizorów, tak aby na każdym był ten sam obraz. Dla utrudnienia, telewizory te są w różnych lokalizacjach, ale w ramach tego samego budynku, tej samej sieci LAN.

Odpada ciągnięcie nowych przewodów, sygnał musi iść po skrętce. Myślałem aby użyć 5 urządzeń KVM over IP + jakiś replikator portów VGA, albo nawtykać do komputera karty graficzna na PCI. Ale cena tych KVM over IP trochę odstrasza.

Telewizory LCD, część już mam, resztę trzeba dokupić. Niestety te co mam nie mają wejścia LAN, chociaż nie wiem czy taki port by coś pomógł..

Wymagana jest dość dobra rozdzielczość, ale HD nie jest warunkiem koniecznym.

Są takie urządzenia? Jak się one mogą nazywać, bo nie wiem jak nakarmić googla? Czy może jestem skazany na rzeźbę z tymi KVM?

Pozdrawiam Rafał

Reply to
Albercik
Loading thread data ...

Najtańszy rozwiązaniem będzie rozwiązanie typu Digital Signage; do każdego TV player (np. coś takiego

formatting link
Kosztuje to poniżej 1000 zł.

Jeszcze taniej będzie, jak złożysz sobie prosty PC z płytą MINI ITX. Możesz też użyć np EEE PC na przykład. Oczywiście w każdym wypadku dajesz go "za telewizorem". TV musi rzecz jasna mieć wejście VGA (chyba że złożysz sobie mini PC z płytą , która ma wyjścia video)

Do tego jakiś program do digital signage z opcją transmisji "live" - to już niestety trzeba będzie zapłacić... Możesz poszukać w google pod "free digital signage software", ale chyba żaden gratisowy nie ma tej funkcji.

Zamiast tego możesz użyć gratisowego odtwarzacza VLC (zrobić streaming video), , tyle , że trzeba by do tego dorobic kawałek programu, żeby nie odpalać ręczenie przy każdym włączeniu / zawieszeniu.

Inne "dedykowane" rozwiązania "video over IP" będą imho droższe. Tak czy siak, parę złotych trzeba na to wydać.

Reply to
sundayman

Nowe telewizory potrafią odtwarzać strumienie obrazu przesyłane przez LAN. Co więcej transmisja może być przeprowadzona przy użyciu pakietów UDP multicast. Pozwala to wyświetlać obraz na bardzo dużej ilości odbiorników bez konieczności używania wydajnego serwera.

Paweł

Reply to
Paweł

W dniu 2011-11-17 09:50, Albercik pisze:

Extender HDMI na dwie skrętki kat. 5e (50m)

formatting link
Sztuka kosztuje niecałe 135 pln brutto. Pozostaje dosłanie sygnału do szafy, chyba że można postawić komputer obok szafy i wtedy wystarczy tylko rozdzielić sygnał HDMI na 5 gniazdek. Splitter HDMI na 8 gniazdek kosztuje prawie 8 stówek, jak karta ma 2 wyjścia cyfrowe to można dać tańszy splitter i sklonować wyjście na karcie, co da koszt poniżej 350 pln.
formatting link
Są też extendery na VGA, ale to trzeba się dopytać np. w Multitroniku po ile i na kiedy mogą dostarczyć.

Reply to
Piotr Dmochowski

tyle, że to wymaga dedykowanej linii. A kolega napisał, że są "w zasięgu lan", ale pewnie to jest lan uzytkowany na potrzeby PC, więc pewnie nie będzie możliwości użycia linii tylko do tego celu. No, chyba że tak - wtedy oczywiście można i tak.

Reply to
sundayman

W dniu 17.11.2011 15:46, sundayman pisze:

Linia specjalna bez urządzeń aktywnych po drodze w kategorii Gigabit Ethernet jest dostępna.

Reply to
Albercik

Które? Nazwiska poproszę.

Mirek.

Reply to
Mirek

Np. Samsungi z 2010 roku od serii C650 i z roku 2011 od serii D6500.

Paweł

Reply to
Paweł

W dniu 2011-11-17 20:47, Paweł pisze:

Potwierdzam. Bardzo dużo współczesnych telewizorów to wspiera. Taka funkcjonalność nazywa się DLNA

Reply to
Mateusz Klatecki

Testowałeś to? Ktoś testował? Np. streaming z programu VLC.

Bo z opisów w sieci wynika tylko tyle, że ma gniazdko LAN i może odtwarzać filmy z sieci (pewnie YT lub podobne), a że coś nie będzie działać to się można dowiedzieć po zakupie.

Mirek.

Reply to
Mirek

To jest chyba jednak coś innego. Tu wybierasz za pomocą telewizora media z serwera i je odtwarzasz a my chcemy nadawać z serwera na kilka telewizorów.

Mirek.

Reply to
Mirek

W przypadku telewizora Samsung to musi być model pozwalający instalować widgety. Bez tego nie ma jak podać adresu URL. Streaming z VLC działa idealnie. W pewnych zastosowaniach może być problemem duże opóźnienie wprowadzane przez telewizor. Dochodzi ono nawet do 40 sek. Telewizor wg. oficjalnych danych odtwarza strumienie przesyłane przez HTTP i RTMP. Doświadczalnie sprawdziłem, że również wyświetla MPEG_TS przez UDP (unicast i multicast). Jednak do tego ostatniego trybu Samsung się nie przyznaje.

Paweł

Reply to
Paweł

In the darkest hour on Thu, 17 Nov 2011 21:18:10 +0100, Mirek <i snipped-for-privacy@zaspamowany.adres screamed:

minidlna - lightweight DLNA/UPnP-AV server targeted at embedded systems

Reply to
Artur M. Piwko

W dniu 2011-11-17 22:23, Paweł pisze:

No to może być problem po pierwszej aktualizacji oprogramowania... Dopóki to jest bonus, to jest OK, ale jak się okazuje, że "nie bo nie" - to co wtedy? Nikt nie obiecywał... Co innego jak masz deklarację producenta (chociaż też zawsze piszą "specyfikacja może ulec zmianie ...").

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Raczej nie jest to bonus tylko braki w dokumentacji. Telewizor to w zasadzie komputer z systemem Linux + duży ekran. Oprogramowanie zapewne składa się z wielu modułów pochodzących z różnych źródeł. Myślę, że nikt tak do końca nie ogarnia możliwości całości. Pamiętaj, że mówimy tu o funkcjonalności wykorzystywanej przez znikomą liczbę użytkowników. Nie sądzę aby warto było producentowi telewizorów poświęcać wiele czasu na takie niszowe zastosowania.

Paweł

Reply to
Paweł

W dniu 2011-11-18 09:16, Paweł pisze:

Tak, ale właśnie o to chodzi, że jak będzie jakikolwiek problem z częścią odpowiedzialną za funkcję nie opisaną w dokumentacji, to na pewno najpierw producent spróbuje toto po prostu wyłączyć niż walczyć z zadziałaniem. Co oczywiście nie oznacza, że cokolwiek z tym kiedykolwiek się stanie, tylko że trzeba to też wziąć pod uwagę. Co do wykorzystywania przez "znikomą liczbę użytkowników", też tak myślałem kupując telewizor. Ale jak chcę sprawdzić pogodę, to nie włączam kompa, tylko przez telewizor to robię. Może trochę bardziej upierdliwie, ale nie mogę i rzeczywiście tak to robię. Dziś już informacja "temperatura najniższa i najwyższa" już nie wystarcza. To tylko taki przykład. Akurat sklepy i inne tego typu instytucje mogą tym (multicastem) być bardzo zainteresowane. Sam jestem ciekaw jak to w praktyce działa.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Działa to w obie strony. Ja u siebie na komputerze mogę wybrać plik wideo i kazać odtwarzać na TV.

Reply to
Mateusz Klatecki

W niektórych krajach dostawcy Internetu w ten sposób rozsyłają kanały telewizyjne. Nie wymaga to specjalnych inwestycji w infrastrukturę. W Polsce chyba UPC coś w tej dziedzinie kombinowało. Na ich stronie kiedyś znalazłem informację o jednym lub kilku kanałach w ten sposób nadawanych. Użytkownicy, którzy przy pomocy TV odbierają strumienie przez mulicast skarżą się tylko na dość długi czas przełączania się pomiędzy poszczególnymi kanałami.

Paweł

Reply to
Paweł

Użytkownik Paweł napisał: [..]

Nic dziwnego, trzeba czekać na ramkę kluczową a ta może być wysyłana co kilka sekund (teoretycznie, nie wiem jak jest w praktyce).

Reply to
AlexY

O widzisz! to coś dla mnie, bo mógłbym strumieniować bezpośrednio z karty DVB (np. program Kaffeine). Jaki to model telewizora konkretnie?

Mirek.

Reply to
Mirek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.