Kupować antenę czy nie ?.

ja bym proponowal prety aluminiowe 5mm na directory, a prety miedziane

8mm na reflector i wibrator, taka antena bedzie miala wiekszy zysk

PS mialem na drucie 2mm, ale przy przenoszeniu anteny w inne miejsce, latwo zawadzic o sciane i drut szybko sie krzywi, takze nie polecam z drutu

Reply to
R.M.
Loading thread data ...

Czyli jest tak, że taraz mamy dwa rodzaje "nadawań", DVB-T oraz stary system (który nie wiem jak się nazywa). A jeżeli tak, to wiadomo do kiedy będzie nadawana telewizja "po staremu" ?.

Reply to
Endriu

Dnia Fri, 1 Jan 2010 22:01:10 +0100, Jarek P. napisał(a):

Jakie tam teoretyczne, sama praktyka. Jak zarabiałeś kabel, nie zauważyłeś drucika ekranu co ci zrobił zwarcie. Źle złożyłeś antenę (ja już wiele złożyłem ale logarytmicznej nie zdarzyło się mieć w ręku). Antena mogła być fabrycznie niesprawna (np. symetryzator źle przylutowany). Nie mam pojęcia jakie kanały tam miałeś odbierać ale może któryś się nie mieścił w paśmie anteny. No to masz 4, inne sam sobie wymyśl :) Tylko nie mów że wszystko nieprawda. Niby dlaczego mam ci wierzyć bez sprawdzenia? A sprawdzić już nie można. Sam widzisz że dyskusja jest dosyć akadamicka a przyczyna zaginęła w pomroce dziejów.

Reply to
Jacek Maciejewski

A jakie masz wyjście?

Tej anteny z pierwszego linku nie znam, więc się nie wypowiem. ale antena o podobnej konstrukcji Telmor ASR-... - działa w porządku, ale dwa razy wyłaziłem i rozkręcałem całą antenę żeby wymienić tą okrągłą i drogą płyteczkę ze wzmacniaczem, i przy trzeciej burzy antena została wymieniona na zwykłą siatkę za 30zł, bo ileż można. Antena siatkowa "Ryniak" - droga, dla myślących, że wszystko co drogie, jest dobre. Działa OK, ale licz się z tym, że za rok, dwa i tak ją wymienisz, bo wymyślili przezroczystą puszkę, którą Słoneczko zamienia w pokruszoną masę, i wszystko w końcu skoroduje. Zestaw wieloelementowych Yagi + zwrotnica + wzmacniacz? - gratulacje jeśli uzyskasz lepszy odbiór niż z siatki (o problemach i cenie nie wspomnę). Chciałbym zobaczyć fotki instalacji antenowych grupowiczów, którzy tu najeżdżają na siatki. U mnie w okolicy wogóle coraz mniej jest anten "naziemnych" - większość odbiera jakieś platformy cyfrowe z satelity i takie anteny są likwidowane przy okazji jakiegoś remontu czy sprzątania. Jeszcze jedna sprawa - DVB-T , czy DTTV: w mojej okolicy akurat nic nie można złapać, ale ostatnio doradzałem koledze przy zakupie TV z nastawieniem na cyfrówkę właśnie (bo u niego można odbierać) i porażka: telewizor odbiera pięknie sygnał cyfrowy (ze zwykłej siatki), ale oglądają analogowy, bo cyfrowy, (nadawany 4:3) nie da się w tym modelu przyzoomować ;)

Mirek.

Reply to
Mirek

Ogólnie mówi się "telewizja analogowa" i "telewizja cyfrowa". Przy czym określenie "tv cyfrowa" ludziom nieobeznanym z tą tematyką, kojarzy się najczęściej z tv satelitarną (DVB-S). A przecież cyfrowo można nadawać też naziemnie. W Polsce zamiennie z określeniem DVB-T funkcjonuje określenie NTC - naziemna telewizja cyfrowa.

Harmonogram przejścia na DVB-T znajdziesz na stronach UKE. Ma on raczej charakter orientacyjny, i podane w nim daty mogą ulec zmianie.

formatting link
średni link do harmonogramu:
formatting link

Pozdrawiam Harrison Bergeron

Reply to
Harrison Bergeron

Naprawdę wielkie dzięki za naprwde konkretne info :).

Widzę że u mnie (okolice Katowic) DVB-T zacznie nadawać dopiero w 2011, a TVA wyłączą dopiero w 2013. Chyba będzie trzeba kupić zwykłą siatkówke ze wzmaczniaczem (która będzie również odbierać DVB-T), a z kupnem telewizora (na któym mi wogóle nie zależy) można się będzie wstrzymać do 2013 roku.

I to by było na tyle ....

Reply to
Endriu

Z kablami mam do czynienia zawodowo i takich kiszek nie odwalam, mimo to sprawdzałem, było OK.

Nie było takiej mozliwości.

Logarytmiczna nie ma symetryzatora, ona ma niesymetryczne wyjście

75omów. A niesprawne w niej po prostu nie ma co być.

Była dobrana taka, żeby było dobrze. Jak na ironię, ten jeden kanał z zakresu VHF nie dość, że nadawany od pleców anteny, to jeszcze na granicy jej pasma, a on akurat działał dobrze (ale lokalny, więc trudno, żeby było inaczej).

Oj zaufania trochę :-) A jak nie ufasz, to sprawdzić można cały czas, ta antena cały czas wisi, a obok niej na tym samym maszcie zwykły grill :-)

Na poważnie - jak już pisałem, wiem, że "jakaś" przyczyna być musi. Albo ta antena jednak ma jakiś feler (ale naprawdę nie wiem, jaki, pogięta nie jest, zwarcia na tym plastikowym "izolatorze" nie ma, co w niej więcej mogłoby byc nie tak???), albo decydują jakieś niuanse tamtego miejsca, nie wiem, układ kanałów i ich wzajemny wpływ na siebie, pobliska jednostka wojskowa, nad którą przechodzi odbierany sygnał jakiś supertajny zakrzywiacz fal radiowych używa, UFO, białe myszki... Albo po prostu ten grill kupiony przez brata jest superanteną z samoistnym wzmocnieniem perpetuummobilnym.

J.

Reply to
Jarek P.

Użytkownik Endriu napisał:

Cześć! Poczytaj informacje z tej strony:

formatting link
jest link ze strony UKE, czyli jak najbardziej oficjalnego organu państwowego. Nie będę polemizował z opiniami, czy nasze państwo oszuka obywateli, czy nie. Po prostu nic bardziej oficjalnego nie ma.

Jest też plan zastosowania kanałów (częstotliwości) dla poszczególnych multipleksów a więc można się zastanowić jakie będą potrzebne anteny:

formatting link
Gorzej, że nikt nie da głowy jakie programy TV będą na poszczególnych multipleksach - MUXach. Obecnie jest tylko jeden MUX, powoli pojawiający się na terenie Polski ale czy będą te, które są zapisane?
formatting link
jest dyskusja:
formatting link
może być większy zgrzyt, bo jak widać nieudolność urzędników i ścieranie interesów naprawdę może wprowadzić sporo zmian. Nastawisz się na odbiór tego, co już tam jest zapisane a za pół roku zonk.

Jeszcze tylko jeden kwiatek do dyskusji - mam kablówkę ale chcę przetestować - ot tak dla sportu. Sprawdziłem na pojedynczym dipolu, że mam sygnał na odpowiednim poziomie z Wichowa w lubuskim. To już nie ma być emisja testowa, tylko normalna. W sumie nawet myślałem, że trzeba polutować z drutu jakąś bardziej rozbudowaną natenę ale sprawdzę na tym co mam. Kupiłem tuner USB do odbioru DVB-T. Zanim zabrałem sie za eksperymenty, jescze raz sprawdziłem poziom sygnału i na kanale 45 zero sygnału - mam tylko poziom szumu. Tak było 31 grudnia około 15:00. Może awaria, może z lekka olewają. To na razie jest jeszcze mało popularne, więc po prostu obserwuj rozwój wypadków. W tabelach masz terminy, do kiedy masz się spieszyć, bo Ci wyłączą Twoje kanały analogowe.

Maciek

Reply to
Maciek

On Sat, 2 Jan 2010 18:51:56 +0100, "Jarek P."

Logarytmiczno-okresowa ? Ona ma symetryczne zasilanie.

Czyzbysmy znalezli problem ?

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Eeeee pewnie taka (lub podobna)

formatting link
ta ma 75

Włodek

Reply to
Włodzimierz Wojtiuk

Ta akurat nie. To dokładnie taka, jak kol. Włodzimierz linkuje.

J.

Reply to
Jarek P.

no to jestem ciekaw - 75 ohm po symetryzatorze, 75 ohm ale symetryczne, czy wymyslili cos nowego ..

J.

Reply to
J.F.

Powtórzę: ta antena ma niesymetryczne wyjście 75ohm. Nie ma żadnego symetryzatora, zaciski przewodu antenowego są bezpośrednio łączone z szynami anteny a przynajmniej tak to wygląda, jak się otworzy plastikową pokrywkę znajdującą się u czoła anteny.

J.

Reply to
Jarek P.

wg. rysunku to są dB a nie dBi Ale jakie to decybele? Jak mierzone? Ja nie wiem.

tu rzeczywiście dBi

Ja wybrałbym jednak zwykłą yagę. Każdy ma jakieś własne przekonania :)

Ali

Reply to
Ali

Dobra Yagi jest waskopasmowa. Do telewizji sie nie nadaje, chyba ze ktos ma miejsce na kilka anten. W przyszlosci moze bedzie lepiej, jesli jeden nadajnik obsluzy kilka programow w jednym pasmie.

J.

Reply to
J.F.

A co tu nowego trzeba? Rdzeń blokujący przepływ prądu po zewnętrznej powierzchni kabla, klasyczny nietransformujący symetryzator.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

A to już fajansiarstwo - antena symetryczna ze swej natury będzie symetrycznie zasilała kabel czyli będzie miała tendencję do wymuszania przepływu prądów w,cz po zewnętrznej powierzchni kabla. Rdzeń na kablu albo zwinięcie kawałka kabla w pętlę (może nawet kilkuzwojową) zdecydowanie powinno ograniczyć zbieranie sygnału przez kabel a nie przez antenę. A nieszczelna instalacja antenowa to włażenie w tor odbiorczy śmieci z mieszkań sąsiadów koło których okien kabel antenowy biegnie.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Obsłuży - w pojedynczym kanale telewizji analogowej zmieści się pakiet paru programów cyfrowych - w końcu planu podziału częstotliwości nikt nie zmienia ze względu na wprowadzenie telewizji cyfrowej.

A jak się ma kilka stacji telewizyjnych skupionych w jednym, odległym obszarze a różniących się istotnie częstotliwościami to niezłym rozwiązaniem jest zastosowanie anteny logarytmiczno - periodycznej.

Cyfryzacja telewizji pozwoli na znacznie łatwiejsze stosowanie anten odbiorczych o szerokiej wiązce odbieranej - bo jest niewrażliwa na wielodrożność sygnału radiowego, duchów nie będzie więc można spokojnie mając kilka stacji o różnych częstotliwościach i z różnych kierunków a jednocześnie dostatecznie silnych (typowa sytuacja w mieście pomiędzy kilkoma nadajnikami TV) użyć anteny mało kierunkowej - w przypadku telewizji analogowej często taka antena daje niemożliwe do usunięcia ślady odbić sygnału w postaci "duchów" na ekranie.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

ja sie z tym nie zgodze, wszystko zalezy jak te sygnaly bede wzgledem siebie przesuniete - jesli nie wiele - to ok. wzmocnia sie, ale jesli fala bedzie np odbita od jakiejs przeszkody i bedzie w przeciwfazie to moze wprowadzic znaczne zaklocenia

Reply to
R.M.

Użytkownik "R.M." napisał:

Nie może jeśli to prawda. Każdy sprzedawca może pisać co zechce. Nie wiadomo czy zgodnie z prawdą. Ja już kupowałem Yagi 2,4 GHz o zysku podobno 19 dBi o długości 50 cm.

Remek

Reply to
Remek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.