kto ma mikroskop cyfrowy?

Loading thread data ...

W dniu wtorek, 15 października 2013 00:41:35 UTC+2 użytkownik Robert Wańkowski napisał:

Tyle na ile optyka pozwoli i jaką rozdzielczość będzie miała matryca. Bez imersji olejowej chyba więcej niż 1000X się nie da. Ale za ten 1000 ręki sobie nie dam obciąć. Nie spotkałem się z mikroskopem co ma obiektyw 30cm nad preparatem. Im większe powiększenie tym bliżej preparatu musi być. Weź aparat co ma pełnoklatkową matrycę 24 milionów pikseli i obiektyw do makrofotografii. Aparaty z matrycami 6X6 też są ale ceny kosmiczne.

Reply to
kogutek444

snipped-for-privacy@gmail.com wrote in <news: snipped-for-privacy@googlegroups.com

Wielkosc matrycy (przekatna) nie ma tu kompletnie zadnego znaczenia. Istotna dla zdolnosci rozdzielczej jest wielkosc piksela. Do fotografii planet amatorzy stosuja... kamery internetowe. Webcam o wiele lepiej nada sie do tego celu od Hasselblada z tylna scianka.

Popularna jest np Microsoft Lifecam Cinema HD

formatting link
pikselem o rozmiarze 3µm.
formatting link

Jakosc zdjecia uzyskanego z kamery mozna poprawic dzieki technice stack'owania - nakladania wielu klatek na siebie.

Mozna uzyc do tego np programu Registax.

formatting link
formatting link

Pytanie tylko, czy obiektyw mikroskopu pozwoli uzyskac ostry obraz (ogladany w skali 1 na 1 na monitorze) przy tak malym pikselu.

Reply to
astro
Reply to
Robert Wańkowski

W dniu wtorek, 15 października 2013 05:02:06 UTC+2 użytkownik astro napisał:

Twórca tematu chyba nie chce fotografować z księżyca kawałka stołu a z 30 centymetrów mieć ruchomy obrazek na monitorze. tak mi się wydaje. W takiej sytuacji duża matryca, maksymalnie duża ilość pikseli i odpowiedni obiektyw.

Reply to
kogutek444

Zrobiłem Ci fotki układu qfp100 0.5mm z takiego mikroskopu, oświetlenie z diod mikroskopu: obiektyw oddalony o 20 cm: http://83.220.108.211/bins/20cm.jpg

I dla porównania 1 i 5 cm: http://83.220.108.211/bins/1cm.jpghttp://83.220.108.211/bins/5cm.jpg

Lutować z 1cm się nie da, nie podejdziesz grotem, a jak będziesz próbował tu nadtopisz ta przeźroczyste przedłużenie obiektywu (muszę go i tak przyciąć bo przeszkadza). Da się lutować z 5 cm ale trzeba poćwiczyć aby gapiąc się w ekran nie stopić tej przezroczystej obudowy mikroskopu. Minusem tego mikro jest beznadziejna stopka, która sama się składa i nie da się jej ustabilizować. Zresztą dla odległości 5cm ponad jest za krótka i trzeba kombinować innego mocowania.

Reply to
Marek
Reply to
Robert Wańkowski

"Marek"

Dziękuję. Przy 640x480 bez problemu rozróznię 0,5 mm. Przy kamerze z 1 czy 2 Mpix będzie jeszcze lepiej.

A taką kamerkę chcę zamocować przy wrzecionie (CNC). Do pozycjonowania narzędzia względem materiału.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Hmm, czemu te fotki masz takie jakieś nieostre? Kumpel w robocie też ma taki zwykły najtańszy mikroskop i wychodzi to o niebo lepsze.

Reply to
Jakub Rakus

W dniu 2013-10-15 20:12, Robert Wańkowski pisze:

No bez jaj, 0.5mm dokładności pozycjonowania? to kijem od miotły więcej uzyskasz. Ja pozycjonuje na światło lasera (zwykły taki z targowiska punktowy punkcik-wskaźnik) w dołek od punktaka. Sam laser daje "czerwony punkt" ale nawet najlepsze jego zogniskowanie nie uzyskuje lepiej niż te 0.25mm (w końcu kosztował całe 3.99zł!), ale dołek po stuknięciu punktakiem jest fajnym celem - bo widać czy idealnie cała plamka trafia idealnie w (jejkowate/parabolowate) dno, dzięki czemu realna dokładność pozycjonowania jest znacznie lepsza.

Reply to
BartekK

"BartekK"

Nie wiem co obrabiasz. Ja robię meble. I większość pozycjonowań to do krawędzi lub narożnika. Laser próbowałem i przy krwędziach u mnie się nie sprawdza. Najbardziej mi pasuje właśnie kamera/mikroskop. Teraz mam na próbę zwykłą kamerę internetową. Na obraz z kamery nałożony celownik. Jest bardzo wygodnie. Nie muszę zaglądąc pod wrzeciono.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu 2013-10-15 20:03, Robert Wańkowski pisze:

Nie próbowałem z webcamami, ale starusieńki Canon PowerShot A590 IS (czyli idiotenkamera sprzed wielu lat, która teraz warta <100zł) z przyklejoną plasterkiem zwykłą najzwyklejszą soczewką z lupy (fokus manual) robi z ręki z odległości ~10-15cm (!) od materiału takie fotki:

formatting link
(3/4 zdjęcia to karta sim) albo tu:
formatting link
(oporniki smd to 0805, dioda minimelf, a ścieżki mają 8mils czyli ~0.2mm szerokości

Reply to
BartekK

"BartekK"

Też o tym myślałem. Aby do kamery dodać obiektyw.

formatting link
skoro taki mikroskop z 200 mm da mi poniżej 0,1 mm na pix, to nie warto się męczyć z przerabianiem kamery.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu 2013-10-15 22:50, Robert Wańkowski pisze:

Jak da to da, ch.(ińska republika ludowa) wie co za matryca w tym siedzi, jakie plastikowe soczewki, i jak będzie z driverem do czegokolwiek współczesnego za rok. A tak za 13zł obiektyw + 80zł za dobrego microsoft hd webcam z dobrym przetwornikiem hd/full-hd - i masz prawie na pewno lepszy obraz i mniej problemów, poza tym że trzeba to zmontować.

Reply to
BartekK

Wszystkie do bani czy jakieś konkretne? Zależy od oświetlenia, to 20 cm przy oświetleniu tylko samymi diodami w ciemnym pomieszczeniu, przy takiej odległości te diody są za słabe na ten przetwornik i wyraźnie zjeżdża kontrast i ostrość. Zauważyłem też żeby obraz był super wyraźny i ostry musi być dobre oświetlenie i pod odpowiednim kątem. Sam mikroskop też nie może być pod kątem do obiektu bo ma małą głębię ostrości, te zdjęcia były trochę pod kątem robione, a i być może ostrosc nie ustawiłem precyzyjnie. Może też nas jakość wpływał fakt że są to snapshoty ze strumienia live a nie statyczny tryb foto.

Reply to
Marek

"BartekK"

Pewnie masz rację. Boję się, że podczas ustawiania ostrości ten mechanizm nie jest stabilny i obraz może się przesunąć. Myślałem nad autofokusem, zobacz od 2:45.

formatting link
ć, że jak szuka ostrości to obraz się przesuwa. To pewnie trzeba będzie webcam i obiektyw.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.