Kto już lutował ARM'y w domowych warunkach

Cześć

Zanim padnie sakramentalne poczytaj sobie pdf'y może jednak znajdzie się ktoś, kto już miał w ręku jakiegoś ARM'a który by się nadawał do lutowania w domowych warunkach.

Elektroniką zajmuję się czysto hobbistycznie i jak nogi w scalaku są gęściej niż jedna na 1mm (no dobra może 1 na 0.8mm) to już się poddaje.

I stąd pytanko czy już ktoś miał w ręku taki procesorek np. Philipsa albo Atmela (ST też chyba takie robi) którego obudowa miała raster nóżek tak do 1 mm. Ewentualnie który to był producent i jaki model.

Pozdrawiam MArek

Reply to
Totylkoja
Loading thread data ...

Philips miał mieć LPC2103 w PLCC44 ale chyba jeszcze nie są dostępne.

Reply to
Kristech

Nie boj zaby :). QFP polutujesz zwykla lutownica (typu Weller/Elwik lub podobne "niemarkowe", aby o dobrej temperaturze). Zobacz moje opisy praktycznego lutowania: EP1/2005 probnik LV, EP5/2006 (chyba bedzie) Minimoduł CLIP lub swietny cykl M. Dzwonnika (EP8/2005 jest chyba to co Cie interesuje, ze zdjeciami itp).

Reply to
arkadiusz.antoniak

Użytkownik "Totylkoja" snipped-for-privacy@nie.chce.tego.poczta.fm> napisał w wiadomości news:e1l34a$362$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Wszystkie praktycznie Atmele występują w takich obudowach :) Miałem w ręce tego setki i lutuje się OK, szczególnie jak masz płytkę z soldermaską. Pozycjonujesz scalaka i łapiesz cyną po przekątnej Zalewasz cyną cały rządek końcówek :) Stawiasz płytkę pionowo, podgrzewasz cynę lutownicą i piękna kropelka przemieszcza się w dół, zostają równo przylutowane końcówki prawie jak z maszny, jak nie masz wprawy to zostaną sklejone dwie ostatnie końcówki, odsysasz to licą, nie próbuj odsysaczem bo ...... Pozdrawiam Ps. poćwicz na jakiś dużym scalaku z wylutów

Reply to
Piotr Pitucha

Totylkoja napisał(a):

Witam

Wiekszosc popularnych prockow z rdzeniem ARM7, jest w obudowach LQFP z rastrem 0,5 mm. Mozna to spokojnie polutowac zwykla stacja z cienkim grotem. Polecam rowniez topnik RF800. Choc nie ma to jak lutowanie mini fala. Polecam bardzo dobry cykl artykulow Marka Dzwonnika w EP.

Marcin Stepien snipped-for-privacy@elek.osemka.p.lodz.pl

Reply to
Marcin Stepien

Witam

[ciach]>

I tu się boję bo 0.5mm to mi nie wychodzi i już :-(

EP czytam cykl pewnie dobry ale umiejętności nie te :-(

pozdrawiam MArek

Reply to
Totylkoja

Totylkoja napisał(a):

Proponuje zastosować "przejściówkę" z LQFP na np. DIP, można coś takiego zrobić przy pomocy termotransferu. Poproś na grupie aby ktoś Ci to polutował, koszt raczej będzie niewielki.

Poza tym dziwi mnie to że Ci to nie wychodzi, nawet lutownicą transformatorową można to polutować. Dużo cyny, bardzo dużo topnika i musi wyjść (poprzednicy już opisali tą metodę).

Pozdrawiam MD

Reply to
Maksymilian Dutka
[...]

Popaliłem grzałki we wszystkich lutownicach w domu i przyszło się przeprosić z transformatorową - lutowanie SO-8 i tak lepiej mi wychodziło transformatorową zawsze :-)

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Thu, 13 Apr 2006 14:31:15 +0200, na pl.misc.elektronika, Totylkoja napisał(a):

Jak rzeczywiściie sie zupełnie nie udaje to może zainwestuj w gotowy dip moduł ( Propox, Kamami, Olimex itd. ) ?

Reply to
Jurek Szczesiul

Dlaczego "nawet"? Toż to podstawowy sprzęt. :-)

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Użytkownik "Piotr Wyderski" snipped-for-privacy@ii.uni.wroc.pl> napisał w wiadomości news:e1m7bd$als$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Eeee trochę można, można i gwoździem nagrzanym nad gazem, ale jak więcej lutowania to transformatorówka trochę za ciężka, ręce bolą. Piotr

Reply to
Piotr

Bardzo dobrze lutuje się z topnikiem. Ja osobiście używam jakiegoś kwasu - nie wiem co to ew. pasty do lutowania (taka szara metaliczna) jak się tym posmaruje plytkę to wystarczy przylozyc lutownicę i gotowe. Ważne aby nie uszkodzic scalaka lutując go kilkakrotnie dłużej niż się powinno. Najpierw po przekątnej później jedna strona odczekać druga itd. Użytkownik "Totylkoja" snipped-for-privacy@nie.chce.tego.poczta.fm> napisał w wiadomości news:e1l34a$362$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Reply to
Filip Gdynia

Co do lutownicy używam Wellera na transformatorze i do tego grot 0,4mm temp

  1. Taki zestaw - myślę że można znaleźć w rozsądnej cenie - pozwala lutować praktycznie wszystko i za bardzo nie przegrzewa płytek pozdr Użytkownik "Jurek Szczesiul" snipped-for-privacy@wycin.ep.com.pl> napisał w wiadomości news:1xyssqg59v3mq$. snipped-for-privacy@40tude.net...
Reply to
Filip Gdynia

Taka przejściówka będzie pasować do większości ARM'ów z serii AT91 Atmela:

formatting link
Miłosz.

--------------------------- Narzędzia dla AVR:

formatting link

Reply to
invalid unparseable

Thu, 13 Apr 2006 10:44:11 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "Totylkoja" snipped-for-privacy@nie.chce.tego.poczta.fm> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Co za problem ? Zobacz w archiwum, było wieeeele razy o tym. W zasadzie poza standardową lutownicą i w miarę cienkim lutowiem (0,5-1), jedyną niezbędną rzeczą będzie dobry topnik żelowy, polecam RMA7. Smarujesz tym po padach (jak leci, nie musi być każdy pad osobno :-) ), pozycjonujesz porządnie dobrze procek i zaltowujesz np. dwie skrajne nóżki po przekątnej. Następnie po prostu przejżdzach lutownicą po padach, dozując odpowiednio lutowie. Prosta sprawa. Pamiętaj że dopóki topnik nie jest wypalony, działa, to cyna łapie się tylko nóżek i padów. jeżeli będziesz to robił za wolno o zlutujesz wszystkie nózki razem. Rób to średnim tempem, spokojnie, ale nie jedź powoli jak czołgiem :-) I nie przesadzaj z grubościa warstwy topnika, mają być tylko lekko posmarowane.

Reply to
BLE_Maciek

Thu, 13 Apr 2006 22:48:46 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "Piotr" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

No i efekt jakiś taki chyba mało powtarzalny ... :-)

Reply to
BLE_Maciek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.