Konwerter SPDIF -> optical - Pomocy

Mam taką prośbę,

tutaj znajduje się bardzo prosty schemat:

formatting link
służy on do zaświecenia diody z wyjścia SPDIF (taka dioda włożona do wejścia "optical in" powinna symulować światłowód). Ale nie mam do niego wartości elementów, w dodatku nie mam też katalogu tranzystorów.

Dlatego prosiłbym, żeby koledzy zerknęli okiem i powiedzieli:

  1. czy ten schemat jest na pewno dobry
  2. jakie powinny być wartości elementów, zwłaszcza w gałęzi C1-R1-T1.

Tyle co ja ustaliłem, to że sygnał na wejściu ma amplitudę 0.5 Vp-p

Widzę też, że ten kto to rysował, miał poczucie humoru - gałąź R2D2 :-D

Reply to
Tomasz Wójtowicz
Loading thread data ...

Schemat do dupy :D. JEŚLI ta wartość jest prawdziwa, to układ na pewno nie zadziała! Jeśli sygnał miałby tak z 1Vp-p, to zadziała - jeden raz ;)... Generalnie, trzeba zrobić dzielnik napięcia (z zasilania) do bazy, tak, aby normalnie było tam 0,4..0,5V. Wówczas powinno działać, ale będzie to dosyć "śliskie"...

Reply to
Konop

W dniu 2011-03-24 22:40, Konop pisze:

Ok, teraz dopiero doczytałem więcej nt. SPDIF i rzeczywiście, ten schemat jest bez sensu. Sorry za zawracanie głowy.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Wystarczy dioda (przeźroczysta czerwona) podpięta bezpośrednio do SPDIF-out. Sprawdzone działa.

pozdr GREGOR

Użytkownik "Tomasz Wójtowicz" snipped-for-privacy@NO.SPAM.spammers.com> napisał w wiadomości news:imgibp$8al$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Reply to
GREGOR

W dniu 2011-03-25 22:40, GREGOR pisze:

Tylko do którego SPDIF-out?

Prawdziwe SPDIF-out na karcie muzycznej/płycie głównej ma 0.5Vpp i nie bardzo widzę, jaką diodę można z tego zaświecić. LED schottky'ego ;-) ?

Wyjście "SPDIF-out" w komputerowym CD-ROMie ma poziom TTL i z tego wyjścia na pewno dioda zaświeci, tylko że wypadałoby jeszcze dać opornik.

Reply to
invalid unparseable

Może być i 100000000 do 100000000.5 i tak tym diody nie wysterujesz. Zadanie domowe: pomyśl dlaczego.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Musiałbyś cholernie dokładnie trafić, Zauważ, że musi się świecić przy hi, a przy lo nie. Dioda czerwona ma spadek napięcia rzędu 1.5V, dlatego twoja wersja najprawdopodobniej nie będzie działać. No i w końcu może ktoś w końcu będzie operował mA przy sterowaniu LEDami :-)

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Jak widać różne wartości napięć mają te SPDIF-outy.

Testowałem X lat temu, przegrywałem MP3 z kompa na płyty MD.

- karta muzyczna Sound Blaster Live - SPDIF-out

- urządzenie MD Sony

Dioda LED czerwona (superjasna, w przeźroczystej obudowie) bezpośrednio podłaczona do karty dźwiękowej i połaczona optycznie z oryginalnym światłowodem do MD na "dotyk"

pozdr GREGOR

Reply to
GREGOR

W dniu 2011-03-24 21:48, Tomasz Wójtowicz pisze:

Nie, ten schemat jest zły. Brakuje czegoś, przez co kondensator C1 się rozładuje. Inaczej zacznie przez chwilę działać i za moment przestanie. Jedyna możliwość jest taka, że napięcie, które jest podawane na wejście, będzie wystarczająco duże, żeby przebić złącze BE tranzystora (5Vpp to jednak za mało). Taka wredna pułapka, na którą łatwo się nabrać.

Musisz wiedzieć, jakie masz napięcia, częstotliwości... Mógłbym to może sprawdzić, ale...

To już coś, ale... Wzmocnić 0.5Vpp to problem żaden, o ile masz wstępną polaryzację tranzystora (załatwi to też sprawę rozładowania kondensatora). Ustaw jakieś 0.4-0.5V za kondensatorem (dzielnikiem ok.

1:11, czyli np. 10k+1k) i powinno być ok. rezystor r1 - jeżeli masz 0.5Vpp daj 1k (nie ma tak naprawdę większego znaczenia, o ile nie przesadzisz w żadną stronę), rezystor r2 też 1k (od niego zależy prąd diody). Kondensator - policz tak, żeby miał nie więcej niż jakieś 0.1 impedancji najmniejszego rezystora przy bazie dla częstotliwości pracy, ale tez bez przesady.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.