kontaktron 20 A

Loading thread data ...

RomanO napisał:

Zapomniałeś napisać czy prąd zmienny czy stały. Jak zmienny to czmu nie użyjesz triaka? Fakt, trochę mała sprawność wyjdzie, ale za to brak iskier.

Reply to
Jacek

Jeśli jest to atmosfera wybuchowa, zastosuj odpowiednią obudowę ognioszczelną Eex d, dławiki ognioszczelne itp. (zob. np.

formatting link

Dobierz elementy na właściwą dla twoich warunków klasę wybuchowości medium (temperatura zapłonu i energia zapłonu). Sporo informacji o klasyfikacji stref zagrożenia wybuchem w postaci łatwo przyswajalnych plakatach było na stronie MTL

formatting link
albo jakoś tak).

A najlepiej wywal ten przekaźnik poza strefę Ex.

Nie kombinuj z układami elektrycznymi bez certyfikatów do pracy w takiej strefie, bo może się to skończyć źle.

Masz! :-)

Pozdrawiam

Reply to
Marcin Stanisz

Chyba, że się np. kabel pod zaciskiem poluzuje. Nie tędy droga.

Pozdrawiam

Reply to
Marcin Stanisz

Marcin Stanisz napisał:

Juz prędzej się szczelne pudełeczko rozszczelni :). I co, myślisz że w tym pomieszczeniu *naprawdę* wszystkie druty są polutowane?

Reply to
Jacek

Nigdy nie widziałeś urządzeń do pracy w strefie zagrożonej wybuchem ani nie czytałeś norm z serii EN500xx, dobrze zgaduję?

To "pudełeczko" wielkości np. 30x30cm będzie ważyło dobrych kilka kilo i będzie skręcone na kilkanaście śrub (jeśli będzie ognioszczelne, a nie budowy wzmocnionej)... A lut czy listwę z zaciskami skręcanymi na wierzchu to se możesz w domu zostawić, a w strefie to co najwyżej w przypadku urządzeń iskrobezpiecznych.

Pozdrawiam

Reply to
Marcin Stanisz

Swoją drogą wyjmowałem ostatnio pompe paliwową z mojego złoma. Niebywałe jest to, ze wszystkie możliwe styki są gołe bez żadnych zabezpieczeń i pływają sobie w benzynie lub jej oparach. O ile jeszcze rozumiem podłaczenie silnika pompy, to jest tam na przykład "potencjometr" ze stykiem przełaczającym kąpiącym się w benzynce. Strach jeździć ...

Reply to
Sebastian Bialy

Nie ma strachu. Nie ma zagrożenia wybuchu - za mało tlenu i za mała energia ewentualnych iskier z potencjometru.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

No wiadomo, ale bardzo się zdziwiłem, ze tam gołe druty sa ... :) A jak jest zrobiony silnik ? Konkretnie komutator - sypie iskrami, czy jakoś się hermetycznie separuje ? Niestety wkład do pompy jest nierozbieralny i nie miałem okazji zerknąc.

Reply to
Sebastian Bialy

A czytales wspomnienia z kopalni ? Sruby sa stale rozkrecone, bo w razie awarii to jest pol godziny zaoszczedzone :-)

J.

Reply to
J.F.

Silnik jest chłodzony i smarowany paliwem. Iskry nie mają znaczenia - brak tlenu.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ha. Na wspomnienie rozkręcania przeze mnie skrzynki ognioszczelnej 50x60 do tej pory mnie ręce bolą ;-) Ale w "kopalni otworowej morskiej", z którą miałem przyjemność, pilnowali(śmy) się mocno.

Mam przykład z drugiego końca: kiedy swego czasu uruchamiałem system do mieszania propanu z butanem w Gaspolu, strażnik na bramie zabierał wszystko, co nie miało atestu, łącznie z pilotem do alarmu samochodowego.

Pozdrawiam

Reply to
Marcin Stanisz

Bo wam sam urobek lecial :-) A jakby kombajn stal, premia przepadala, a cala brygada rzucala kasliwe uwagi "te drucik, za taczki i do magazynu po faze" ?

Gdzies czytalem na necie wspomnienia gornika, ale teraz nie moge na to trafic ..

J.

Reply to
J.F.

Hehe, widać że w kopalni nie pracowałeś. Nie ma pudełeczka które by się oparło... Choćby było pancerne i miało nie wiem jakie słuszne normy za sobą. Oczywiście oparło potrzebie doraźnych napraw i innej ludzkiej dłubaninie. W krótkim czasie szczelne jest tylko z nazwy. A kto by tam szczelność w kopalni badał... Dopóki oczywiście coś nie wybuchnie. Wtedy przyjeżdża komisja i sprawdza :)

Reply to
Jacek Maciejewski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.