konstrukcja prądnicy - jak?

ponieważ ciężko jest dostać jakąś konkretną prądnicę (a jeśli już jest to nie wiadomo jakiee ma parametry) zastanawiałem się nad konstrukcją własnoręcznie (bo tak naprawdę jest nawet proste:O) problem polega na braku szczegułowej wiedzy na ten temat, to znaczy zrobił bym prądnice (magnesy neodymowe spięte w podkowę wirujące wokół uzwojenia nawiniętego na stalowy pierścień), problem w tym że kompletnie nie wiem jak się zabrać do obliczeń parametrów (moce przy zadanej prędkości obnrotowej, momenty obrotowe i takie tam), poleci ktoś jakiś ciekwy link na temat, albo literaturę?:O)

Reply to
Papa Smerf
Loading thread data ...

To będzie interesująca konstrukja. Szczególnie te uzwojenia na pierścieniu, wirujące wokół podkowy magnesów. Jak skończysz, zarzuć zdjęcia koniecznie.

Reply to
PcmOL
Órzytkownik "PcmOL" napisał:

konstrukcja jest normalna, tylko może za mało obrazowo się wyraziłem, więc: magnesy spięte podkową stalową (też w formie pierścienia, czyli taki pierścień z rowkiem na uzwojenie między kturego ściankami masz przeciwne bieguny, a ta podkowa po to żeby pole magnetyczne miało jak najmniejsze straty) w tym rowku magnetycznym będzie krążyć uzwojenie (nawinięte na stalowym pierścieniu też żeby pole było silniejsze:O) jesli widzisz jakiś błąd w myśleniu to słucham?:O)

Reply to
Papa Smerf

Jeśli to ma być prądnica prądu stałego, to brakuje komutacji. Wirujący pierścień powinien być zrobiony z blach transformatorowych. Taki blachy są cholernie twarde, dlatego trudne w obróbce mechanicznej. Do czego ma to być?

Reply to
PcmOL

Użytkownik "Papa Smerf" snipped-for-privacy@zagurami.zalasami.trala.la> napisał w wiadomości news:h59e1k$mgn$ snipped-for-privacy@atlantis.news.neostrada.pl...

A jeśli wolno zapytać - do czego ma służyć taka samoróbka?

Pytam, bo kiedyś na studiach obliczenia prądnicy lub silnika były pracą zaliczeniową przedmiotu. Ale to tylko wzory i cyferki na papierze, które gdzieś można sobie odszukać. Jak chcesz to wykonać praktycznie, co z technologią tego produktu, dostępem do

- maszyn: tokarnie, szlifierki, frezarki, itp., itd.,

- urządzeń: nawijarki, zgrzewarki, suszenie próżniowe uzwojeń, malowanie, itp. itd.

- pomiarów: natężenia pola w szczelinie? Bez tego żaden projekt się nie obliczy. Jaki będzie koszt takiego prototypu!!!???

Jeśli miało by to być urządzenie praktyczne, to proponuję użyć gotowego produktu i przystosować go do swoich potrzeb. Zakładam, że: A). Parametry wyjściowe: U=12-15 VDC, I=20-100-200A Ideałem jest tu prądnica / alternator samochodowy (dostępne hurtem na szrocie za kilka setek) Przy odrobinie fantazji można z niego wycisnąć 3 fazy (3*12-15V AC)

B). Param. wyjść.: U=230VAC, I=1-10A Prądnicę samochodową można wspomódz przekształtnikiem 12V/230V mocy od

100W - 2 kW uzyskując zależnie od typu i ceny mniej lub bardziej sin przebieg napięcia do zastosowań np. domowych. A dodanie bufora w postaci akumulatora samochodowego pozwoli myśleć nawet o napędzie wiatrowym, wodnym, niekoniecznie spalinowym.
Reply to
ici
Órzytkownik "ici" napisał:

a do czego służy prądnica? do zamiany energii mechanicznej w elektryczną:O)

na jakich studiach tego uczą? jaka książka/podręczsnik?

jedyne co będzie potrzebne to magnesy, metalowe płaskowniki i drut izolowany jako uzwojenie, wszystko do kupienia i do ręcznego zmątowania:O)

nie mam pojęcia, do 1000zł:O)

no właśnie żadne gotowce się nie sprawdzą, po pierwsze ma to być prądnica wolnoobrotowa (bez żadnych przełożeń generujących straty i nie wyjąca w niebogłosy, następnie takie parametry jak: U, I, F, czy ilość faz jest bez znaczenia, bo z tego co wyprodukuje i tak przetwornica będzie przetwarzać na to co trzeba, cały pic w tym zeby sprawnie przetwarzać energię mechaniczną na elektryczną, przykład: mątuję taką prądnicę w rowerku treningowym dla grubasuf, grubas sobie ćwiczy, a przy okazji prąd z prądnicy gotuje wodę w czajniku:O) tylko żeby ta prądnica był tak zrobiona żeby ten grubasek (moc znamionowa) dał radę tą prądnicą zakręcić, oraz żeby przy optymalnych dla niego obrotach prądnica miała maksymalną sprawność

Reply to
Papa Smerf

Tue, 4 Aug 2009 15:34:05 +0200 "Papa Smerf" snipped-for-privacy@zagurami.zalasami.trala.la> napisał:

Nie jest proste. Nawet skonstruowanie, a co dopiero projekt...

Jeżeli już koniecznie chesz, to wypożycz sobie książki o projektowaniu maszyn elektrycznych, zobaczysz jak trudny to temat.

Daruj sobie, najpierw zdobądź podstawową wiedzę na temat elektrotechniki, magnetyzmu, budowy maszyn, bo konstrukcja jaką zaproponowałeś nie ma zbyt wielkiego sensu.

Ew. jeżeli potrzebujesz jakiejś naprawdę nietypowej prądnicy to zleć projekt komuś kto zna się na projektowaniu maszyn. Zapewne na jakiejś politechnice znajdziesz odpowiedni zakład, np. na PW jest to Zakład Maszyn Elektrycznych:

formatting link
żesz też wybrać się na studia na wydziale elektrycznym i później wybrać kierunek "Maszyny elektryczne" - po jego ukończeniu będziesz umiał projektować maszyny.

Reply to
__Maciek

....

Po wyrzuceniu regulatora, napiecia znacznie wyższe. Ludzie spawarki przewoźne na tym robią. Tymniemniej onegdaj powstała pierwsza prądnica. Wątpię aby była ona jakoś optymalnie wyliczana. Jeśli ktoś ma fantazję zrobić sobie, to czemu nie, ale praktyczna użyteczność takiej konstrukcji będzie niewielka a wykonanie dość trudne.

Reply to
PcmOL

Użytkownik "Papa Smerf" snipped-for-privacy@zagurami.zalasami.trala.la> napisał w wiadomości news:h59e1k$mgn$ snipped-for-privacy@atlantis.news.neostrada.pl...

Jest taki link, ale watpie czy godny polecenia. Przyjrzyj sie jak to robia profesjonalisci - nie ma stalowego pierscienia, jest rdzen z odpowiednich blach.

W sumie to czasy takie ze i wyciac odpowiednie ksztaltki z blachy mozna, albo wykrojnik do prasy - ale watpie zeby to sie oplacalo. Jaka pradnice potrzebujesz ze nie ma czegos odpowiedniego ?

J.

Reply to
J.F.

Widzę, że wszyscy aż się śpieszą do pomocy :-(

Mądrzyć się tylko potrafią.

Tu masz ciekawy link:

formatting link
Pozdrawiam

Jacek

Reply to
Agent 0700
Órzytkownik "Papa Smerf" napisał:

poprawiam się: chciałem tak uproscić budowę że przedobrzyłem!:O) ta prądnica nie będzie działać, bo prądy w przyległych zwojach będą się znosiły, ale gapa ze mnie:O) więc jednak budowa będzie raczej tradycyjna, czyli na jednym stalowym pierścieniu będą rozmieszczone magnesy z naprzemiennie ustawionymi biegunami (rotor) a na drufim pierścieniu będą przymocowane cewki (stator), po jednej na każdy magnes i odpowiednio połączone tak zeby napięcia na nich się sumowały, stalowe pierścienie będą miały za zadanie zmniejszania oporów dla pola magnetycznego w przestrzeni poza cewkami, bez znaczenia jaka to bedzie stal, każda ma przenikalność magnetyczną wiele razy większą od powietrza, mam tylko nadzieje że każda jest magnetycznie miękka?:O)

Reply to
Papa Smerf
Órzytkownik "__Maciek" napisał

podstawy mam, ale jak przy kostrułowaniu czegokolwiek to podstawy to za mało, potrzebuję szerszej wiedzy:O)

Reply to
Papa Smerf
Órzytkownik "Agent 0700" napisał:

ja myśle ze po prostu wiedza w tym zakresie jest skromna, każdy by chciał pomóc, ale nie wie jak;O)

dzięki, właśnie tak to włąściwie powinno wyglądać, nie za wiele da się tu da wymyśleć coś lepiej, widzę że tu jest jeszcze prosciej, bo moje stalowe pierścienie są zastąpione prostrzymi stalowymi kołami z blachy:O) porażająca prostota wykonania, widzę że przyjemnie będzie cos takiego zrobić, fajna zabawa:O) porachowałem liczbę cewek i magnesów i wyglada na to że to konstrukcja 3 fazowa, dlaczego wszyscy robią te prądnice 3fazowe, w czym jednofazowa jest gorsza?

ja natomiast też coś ciekawego znalazłem, też same podstawy, ale moze komuś sie przyda:

formatting link

Reply to
Papa Smerf

Użytkownik "Papa Smerf" snipped-for-privacy@zagurami.zalasami.trala.la> napisał w wiadomości news:h5c0r4$7q1$ snipped-for-privacy@atlantis.news.neostrada.pl...

IMO to obie zaprojektowane niefachowo. Az sie dziwie ze z tej polskiej wyciskaja 250W ..

J.

Reply to
J.F.
Órzytkownik "J.F." napisał:

a jak twoim zdaniem powiny wyglądać zaprojektowane fachowo?

Reply to
Papa Smerf

Papa Smerf pisze:

Politechnika Warszawska; Wydział Elektryczny; Budowa Maszyn Elektrycznych

jaka książka/podręczsnik?

Robiłem coś takiego w szczątkowej formie - projektowałem stojan albo wirnik silnika elektrycznego. Wiele z tego nie pamiętam (w tym niestety literatury) bo nie był to mój konik i wolałem zawsze tematy informatyczno-automatyczne. Może coś znajdziesz na

formatting link

Reply to
Gregorius

Prąd stały będzie, gdy będzie komutacja lub prostowniki. W litej stali będą się wzbudzać prądy wirowe, a to dość istotny problem.

Reply to
PcmOL

Papa Smerf pisze:

Domyślam sie ze prądnice chcesz zbudować nie dla szpanu, tylko dla uzyskania prądu elektrycznego wykorzystując jakiś napęd. Sugeruje zebyś określił moc którą chcesz uzyskać, a następnie poszukał na rynku gotowych (prawie) rozwiazań. o ile wiem prądnice rowerowe zaczynają sie od 3 wat, samochodowe mają ponad 100, natomiast alternatory( taka odmiana prądnicy) ponad 500wat. tak wiec masz w czym wybierać, a wiecej energii poświecisz na napęd a nie wywarzanie otwartych drzwi.

ToMasz

Reply to
ToMasz

Cewki na rdzeniach, zamkniety uklad magnetyczny, minimalizacja szczelin, rdzenie z blach, zachowanie przekrojow rdzenia.

Hm, licze, licze, i wydaje mi sie ze nie ma szans na podane przez autora napiecie ..

J.

Reply to
J.F.

Zgoda, ja też bym tak robił, wykorzystałbym alternator gotowy. Po co konstruować coś co na szrocie za parę groszy jest.

J
Reply to
Agent 0700

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.