kondensatory nisko procentowe.

Witam Trochę nieszczęśliwie nazwałem wątek ale trudno. O ile rezystory 1% czy 0.5% są w miarę dostępne to jakoś nie widzę oferty 0.5% kondensatorów. Tak sobie myślę może te elementy np z uwagi na proces wykonania mają większa tolerancję? To może choć 1% , takich też nie ma? Dokładniej to 1 nF i jeszcze 10nF w dowolnej technologii: ceramiczny, foliowy, czy jakieś tam mksf. Wszystko jedno byle miał w miarę wzorcową pojemność. To co znajdę gdzieś takie kondensatorki?

pozdrawiam MArek

Reply to
ToTylkoJa
Loading thread data ...

Kiedyś (dawno) w Elfie kupiłem 2%. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Am 05.10.2010 15:03, schrieb ToTylkoJa:

oczywiście, że są. Ale faktycznie trudniej dostać. Ceramiczne 1% dostaniesz mniej więcej do 1nF. Ewentualnie jeszcze teflon. Powyżej to polipropylen, mika. Najlepsze szklane, ale te są raczej w pF (max 1nF). Też na ogół 1%, ale za to zero zmian z napięciem i bardzo mały dryft temperaturowy.

Tu masz np. polipropylenowe 1%, jakich szukasz:

formatting link
polska strona trochę poj...., ale jak spiszesz numer to może wynajdziesz.

1n: 828402 10n: 828408

formatting link
(sklej jak się połamie)

tam jest lista dystrybutorów firme kemet, też mają 1%, a może i lepsze. Podzwoń po dystrybutorach, to znajdziesz

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Witam,

ToTylkoJa pisze:

Farnell. Mikowe tam widziałem o tolerancji 1%, cena - kilka, kilkanaście PLN.

Reply to
Dykus

W dniu 05.10.2010 15:03, ToTylkoJa pisze:

Lekki offtop - do czeka wykorzystuje się takie kondensatory?

Reply to
Michoo

No może 0.5% to przesadziłem ale 1% to chciałbym jako wzorzec do pomiaru indukcyjności (i / lub pojemności ) jako element generatora LC + miernik częstotliwości. Częstotliwość do 1MHz to najgłupsze 89c2051 zmierzy w miarę dokładnie, a działanie Lx=1/(4*3.14*3.14*f*f*Cwzor) też powinno wykonać nawet w trybie long int. To w tym momencie jeśli Cwzor jest +/- 20% to po co się bawić w taki pomiar? Czy odpowiedz satysfakcjonuje?

pozdrawiam MArek

Reply to
ToTylkoJa

A to nie lepiej zrobić to C jakieś stabilne, ale nie koniecznie z równą wartością z tolerancją 1%? Tzn - bierzesz kondensator o jakiejś wartości (byle była temperaturowo/napięciowo stabilna), mierzysz jego wartość i ustawiasz ją w sofcie we wzorze. Albo - łatwiej może o cewkę wzorcową, więc skalibrować "ile ma C" do wpisania we wzorze gdy podepniemy znane Lx wzorcowe, wy wynik pomiaru był zgodny z Lx?

Reply to
BartekK

Oczywiście że można. Dlatego ja się nie upieram że potrzebuję równo 1nF. Równie dobrze może być 2.2nF lub 470pF. Ale chcę dokładnie wiedzieć ile to w końcu jest. A podpowiedz 'to sobie zmierz' jest nie satysfakcjonująca bo gdybym już miał miernik L,C to bym sobie nie robił drugiego nawet w ramach zabawy - wprawki w elektronice.

pozdrawiam MArek

Reply to
ToTylkoJa

Użytkownik "ToTylkoJa" snipped-for-privacy@nie.chce.tego.poczta.fm> napisał w wiadomości news:i8i2ue$knd$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Dokładne pomiary L,C wydają mi się mało praktycznie potrzebne. Już może szybciej f rezonansu całego obwodu LC, ale do tego nie potrzeba ani wzorcowego C, ani L. Może zmień wartość logiczną wyrażenia: "gdybym już miał miernik LC". Zgrubny pomiar C (2..3%) to niektóre multimetry mają. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

poszukaj strojonych , powietrzne lub prozniowe, mozna czasem znalezc na aukcjach dla krotkofalowcow. oczywiscie trzeba je ustawic na okreslona pojemnosc, ale z racji ze sa projektowane do generatorow i innego sprzetu radiowego, jak juz ustawisz, to w miare beda sie trzymac (sa robione z odpowiednich materialow)

oprocz tego spory wplyw na pojemnosc ma temperatura. ja w swoich miernikach LC robilem dodatkowo termostat.

--

Reply to
Piotr "Curious" Slawinski

ja sobie radzilem na poczatku tak ze znalazlem kondensatorki 1%, przy ich pomocy 'odpalalem' miernik i mierzylem inne elementy (L i C). dokladnosc wystarczala zeby wyselekcjonowac nastepne, np. z paczki 100 sztuk 'skrajne' wartosci, oraz srodek. oczywiscie taki 'jednoprocentowy' miernik pokazuje tez np. jak pojemnosc zmienia sie gdy podgrzewamy kondensator .

w ten sposob spokojnie mozesz wybrac elementy do nastepnego prototypu, ew dzieki punktowi odniesienia 'nastawic' kondensator wzowcowy. oczywiscie wazne zeby robic to wszystko w okreslonej temperaturze i pozniej sie jej trzymac.

btw. w praktyce rowniez pojemnosc doprowadzen ma duze znaczenie. warto miec to na uwadze.

--

Reply to
Piotr "Curious" Slawinski

no to kup szklany kondensator. Są najstabilniejsze temperaturowo (praktycznie zero) i nie zmieniają pojemności z funkcją napięcia (dopiero po przekroczeniu Umax, wtedy pojemność spada do zera ;-))

Sznurki ci podałem.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

No bez jaj. Kondensatory nastawne próżniowe kosztują prawdziwe pieniądze. Za tyle kupisz worek szklanych 1%, albo i lepszych. A pojemność powietrznych zależy od wilgotności i ciśnienia powietrza. Upływność od wilgotności i zapylenia. Masz więcej problemów, niż na tym zyskasz. Jak wątkotwórca robi ten miernik na mikroprocesorze, to jest mu dokładnie obojętnie, czy ma wzorzec 1nF czy 2nF. Najważniejsze, by nie było rano 1n, a wieczorem 1.1n.

Aha, jeszcze jedno. Należy uważać, coby obwód rezonansowy nie miał zbyt dużej dobroci, bo kondensator może się przejechać. W każdym razie kondziory szklane mają na ogół te 300-400V wytrzymałości napięciowej.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.