kondensatory

Mam problem: Na plycie [msi k7tpro (ms-6330), procesor Duron600] sa 4 identyczne walcowate, ustawiono pionowo wzgledem plaszczyzny plyty, kondensatory elektrolitowe w zielonej obudowie, z metalowa gorna powierzchnia(oznaczenie RXA 105 st.celsiusza, L027(M), 6,3V 4700mikroFaradow) dwa z nich - te polozone blizej wtyczki zasilania plyty - maja rozerwane gorne powierzchnie (tzn. czubki sa wybrzuszone i popekane na srodku - wyglada troche jak by zawartosc sie nie miescila i szukala ujscia, a czubek jest najslabszy i pekl). Chyba sluza do ukladu zasilajacego, bo niedaleko znajduje sie cewka nawinieta na obrecz. Dodatkowo od jakiegos czasu komputer zachowuje sie bardzo niestabilnie - jezeli pracuje z zamknieta obudowa i jest intensywnie wykorzystywany to po 0,5 godz. pojawia sie czarny ekran i nic nie mozna zrobic tylko wyjac wtyczke z gniazda. Nastepnie po wlozeniu wtyczki do gniazdka nie startuje (cooler na procesorze chodzi, na karcie grafiki tez, ale dysk twardy nie i nic na ekranie nie ma), albo na chwile dysk twardy dostaje "kopa" i za chwile sie wylacza. Wyglada jak by na chwile pojawialo sie napiecie 12V i za chwile znikalo. Dopiero po dluzszych probach sprzet startuje jak nalezy. Jezeli pracuje bez obudowy to moze pociagnac 1,5-2 godziny przy intensywnym uzywaniu. Zamontowalem juz nowy wydajny radiator i wiatraczek na procesor i na karte grafiki i dalej nic. Mam w zwiazku z tym pytania:

  1. Dlaczego kondensatory litowe "wybuchaja"?
  2. Czy to moze byc zasilacz?
  3. A moze uziemienie, ktore sam zrobilem w gniazdku? (polaczenie bolca zerujacego z przewodem na ktorym nie ma fazy - czyli bolec i zero sa zwarte)
Reply to
India1
Loading thread data ...
[...]

Niekoniecznie. Producenci płyt, szczególnie tych tańszych, 'oszczędzają' na kondensatorach i instalują często byle jakie kondensatory, na granicy ich możliwości. Chodzi przede wszystkim o ESR. O ile jeszcze w temperaturze otoczenia 25 stopni jakoś to działa, to po zamknięciu obudowy komputera robi się coraz gorzej. Wewnątrz jest cieplej, kondensatory się grzeją i podgrzewają powietrze - efekt narasta - do rozsadzenia kondensatorów.

Nie bądź taki pewny.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
Marek Dzwonnik

witam ! na tej plycie to standard , sam wymienialem.... kondziolki sa kiepskiej jakosci. uwazaj jak bedziesz wymienial zeby nie popsuc druku, bo dosyc ciezko mi sie je lutowalo (nie dalo rady dobrze przegrzac punktu lutowniczego)

pozdrawiam

Reply to
aqq

Wysyłając taki oto zestaw znaków dnia 2004-05-02 12:25 SP9RJT nakarmił(a) stado głodnych newsserwerów:

Niestety nie zawsze otwierają się górą :-( Przedwczoraj wysadziło mi taki 1000uF/25V longlife z niewiadomych jeszcze przyczyn właśnie dołem - tak huknęło, że plstykowa obudowa zasilacza, w którym pracował pękła w jednym miejscu i urwało słupek, w który był wkręcony wkręt zamykający całość.

Reply to
badworm

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.