Komputerek pokładowy .. jak zrobić

Witam! Chciałbym sobie zrobić komputerek pokładowy do samochodu :) W związku z tym interesuje mnie, jak wykonywany jest pomiar chwilowego zużycia paliwa ? Jak się powinno to liczyć ? Czy wystarczy znać np. ilość paliwa spalonego przez samochdód na danym odcinku i czas otwierania wtryskiwaczy, czy coś więcej ? Czy dla samochodów z jednopunktowym wtryskiem jest inaczej, niż dla wielopunktów ?

Pozdrawiam Przemek

Reply to
pbs
Loading thread data ...

Też kiedyś się do tego przymierzałem, ale w końcu zmieniłem samochód :). Zakładając, że ciśnienie na pompie wtryskowej jest stałe, powinien wystarczyć czas otwarcia wtryskiwaczy. Problem z wyskalowaniem. Ja zamierzałem zrobić to tak, żeby zliczyć łączny czas otwarcia wtryskiwaczy podczas np. spalania 10 litrów paliwa. Teraz trzeba to odnieść do pokonanej drogi, żeby uzyskać zużycie w l/100km. Pojawi się więc problem czujnika prędkości. Jeśli samochód ma zapłon elektroniczny, to ma na ogół jakiś czujnik w skrzyni biegów. Wystarczy się do niego podpiąć i podobnie jak w powyższym przypadku - wyskalować. Pozdr eol

Reply to
eolWYTNIJTO

snipped-for-privacy@autograf.pl wrote: (..)

Hmm.. A skąd mam wiedzieć, czy jest stałe ciśnienie ?

Czyli generalizując - samo zużycie chwilowe można zrealizować opierając się li tylko na czasie otwarcia wtryskiwaczy ? Po co czujnik pokonanej drogi ? Trochę tego nie rozumiem :) Jakbyś mógł jakiś dłuższy wywód napisać, byloby miło :)

Pozdrawiam Przemek

Reply to
pbs

In news:c7fujo$257$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl, pbs snipped-for-privacy@linux.net.pl> napisał (a):

bo jak będziesz stał 5h w korku a spalisz 15 litrów beznyny to twój wynik będzie bez sensu jezeli będziesz chciał liczyc zuzycie na 100km

Reply to
VSS

Temat był maglowany może tydzień temu. Poszukaj.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Tego poszukaj w opisie silnika na jakiejś nieco bardziej wyspecjalizowanej stronie. Albo spytaj na jakiejś grupie motoryzacyjnej. Wydaje mi się, że wszystkie układy wtryskowe mają stałe ciśnienie paliwa, ale pewny nie jestem.... Popytaj bardziej zorientowanych. A jaki masz samochód?? Ja gdzieś miałem opisy układów wtryskowych do samochodów marki Skoda (Felicia i Fabia - silniki 1,3 i 1,6 -Volkswagenowski)... .

Jeśli masz stałe ciśnienie przed wtryskiwaczem, to tak :)... .

Bo zużycie podajesz w litrach na 100km... . Jeśli więc zużyjesz 1 litr i przejedziesz 10km, to masz 10 litrów na 100km, a jeśli zużyjesz 1 litr, ale przejedziesz 20km, to już masz tylko 5 litrów na 100km :)... W Skodzie Felicii (opcjonalny :() komputer pokładowy wyświetla albo zużycie na 100km, albo na godzinę, w zależności od średniej prędkości. Ta druga opcja jest bardzo przydatna, bo jeśli stoisz w korku, przejechana droga jest mała, a wynik (baardzo duży) nic nie mówi.... warto rozpatrzyć taką opcję przy samodzielnej budowie komputerka pokładowego :)... . Jak chcesz, to gdzieś w necie widziałem jakiś prosty opis tego komputerka do Felicii, mogę poszukać i Ci podesłać...

Mam nadzieję, że mój Ci wystarczy :D:D... a jak nie... to się jeszcze bardziej rozpiszemy :D:D....

Pozrawiam Konop

----------------------------------------------------------- ZABEZPIECZENIE ANTYSPAMOWE Aby wysłać do mnie e-mail:

-usuń z mojego adresu "13"

-wstaw w to miejsce "po"

-wyślij :)

Reply to
Konop

ja zrobiłem komputerek i juz o nim kiedyś pisałem. ma kilkanaście dość przydatnych funkcji (np. dwa termometry) poza tym jest uniwersalny bo ma moduł kalibracji i można go dostosować do każdego samochodu z wtryskiem sterowanym elektronicznie. okazało się również, że z dość dobrym przybliżeniem współpracuje z tradycyjnymi instalacjami gazowymi (poniżej litra na 1000km). teraz robię nową wersję. będzie w niej m.in. pomiar przyspieszenia od 0 do 100, sygnalizacja akustyczna przekroczenia ustawionej prędkosci, może sygnalizacja konieczności włączenia świateł w zimie i inne.

pozdrawiam PC

Reply to
Pablo C

a udostepniasz ten komp. za free ?? schemat i program ?

pozdrawiam Arkos

Użytkownik "Pablo C" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:c7g6hc$84d$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Reply to
arkosss

póki co nie. ale chętnie pomogę :-)

PC

Reply to
Pablo_C

zauważyłem, że chwilowo nie mam konkurencji i komputerek bardzo dobrze się sprzedaje. więc sam rozumiesz ... ale mogę pomóc bo to jak działa to żadna tajemnica. schemat w zasadzie nie jest potrzebny bo chyba każdy wie jak działa procek. mój jest na 89s8252 lub

89s53 zależy od wersji. wykorzystuję 3 wejścia przerwaniowe. jedno bramkuje timer0 liczący czas wtrysku, drugie liczy impulsy drogi oraz startuje i zatrzymuje timer1 liczący czas między tymi impulsami a trzecie sprawdza stan wyjścia zegarka pcf8583. wykorzystałem go m.in. do odmierzania czasu odświeżania danych. reszta zależy od inwencji: wyświetlacz, dodatkowe funkcje jak komunikacja do pocketPC. ja zrobiłem zwykłego rs-a w podczerwieni - nie mylić z irdą. podobnie funkcje. to pełna improwizacja. najważniejszy jest sposób zliczania paliwa i drogi. jak kogoś zainteresuje to mogę opisać.

pozdrawiam PC

Reply to
Pablo_C

Udostępnij wszelkie materiały :)

Przemek

Reply to
pbs

formatting link
aktualnej wersji dodałem jeszcze zużycie w litrach na godzinę, gdy prędkość jest mniejsza niż 5km/h oraz sygnalizację rezerwy w zbiorniku. mam też wersję dedykowaną do gazu. wtedy zlicza dane tylko wtedy gdy jedzie na gazie.

podłączam się bezpośrednio do wtryskiwaczy i przetwornika drogi. wtryski sterowane są w układzie OC. więc wystarczy wyszukać masowy - sterujący przewód i do niego się podpiąć PRZEZ REZYSTOR 1k JAK TYLKO SIĘ DA NAJBLIZEJ WTRYSKU bo jak cos pójdzie nie tak to się zjara sterownik wtrysku i będzie kłopot. sygnał wprowadzam na odwracające bufory ze szmitem (40106) i dzielę napięcie. kłopot stanowi przetwornik drogi. nie każdy samochód go ma a jest niezbędny do obliczania niektórych istotnych parametrów: prędkość, dystans, średnie zużycie, bieżące zużycie itd.

dokładnie tak jest. ja przy ~200km/h na liczniku mam na kompie 186km/h. kalibrację wykonuję w odniesieniu do dystansu bo inaczej się nie da i stąd różnica wskazań. liczniki z zasady pokazują więcej żeby trochę skorygować naszą wrodzoną potrzebę łamania przepisów.

pozdrawiam PC

Reply to
Pablo C

żeby liczyć paliwo to tylko sygnał z wtrysków. ale nie impulsy tylko ich czas trwania. wtedy mozesz liczyć ile zużyłeś, ile Ci zostało ewentualnie ile zużywasz na godzinę. reszta parametrów jest nieosiągalna.

na wolnych obrotach ~10ms a max ~800ms na każdą sekundę pracy silnika. ale to zalezy od samochodu. ja badam tylko jeden wtrysk. do kalibracji nie jest wymagana ilość cylindrów.

do tego potrzebny jest przetwornik drogi. Twoja astra chyba ma. większość samochodów z wielopunktowym wtryskiem wymaga informacji o prędkości do obliczania parametrów wtrysków. mozna też wykorzystać czujnik abs-u. inrofmacji poszukaj na forum

formatting link
jest tam kącik astry.

pozdrawiam PC

Reply to
Pablo C

(..) Pokaż fotkę, podaj cenę ;-)

Opisz. Dodatkowo - czy dysponujesz informacjami, gdzie szukać odpowiednich kabelków w samochodzie ? Problem w tym,że o ile o elektronice mam jeszcze jako-takie pojęcie, tak o samochodach prawie żadne :)

Przy okazji - zauważyłem, że przy teście mojej wbudowanej w samochodzie elektroniki pokazuje ona, że jadę np. 75 km/h, natomiast prędkościomierz pokazuje 80 km/h. Który z tych pomiarów będzie bliżej prawdy ?

Reply to
pbs

No to fajnie - więc pytania mam następujące:

  1. czy potrzebuję tylko impulsów ze sterowania jakiegoś wtryskiwaczy i jakiegoś czujnika prędkości , czy coś więcej ?
  2. jaki jest (mniej więcej) czas otwarcia wtrysku i ile tych otwarć jest (tyle co obrotów silnika?)
  3. skąd brać informacje o prędkości i przejechanych kilometrach (czy te wyliczać na podstawie prędkości i czasu) oraz o czasie otwarcia wtryskiwaczy - chodzi mi o to jakie rozwiązania stosuje się w samochodach i gdzie szukać informacji (schematu) do własnego samochodu (astra II)

Pozdrawiam Przemek

Reply to
pbs

Pablo C wrote: (..)

Jak to się zjara sterownik wtrysku ? Chodzi o to, żeby nasz mierniczek brał ze sterownika jak najmniej prądu ?

Jak działa taki przetwornik drogi ? Czy to jest jakieś coś, co podaje impulsy 'w rytm' obrotów kół, że się tak zabawnie wyrażę ? I co zrobić, jeśli tego nie ma ? (..)

Hmm.. Czyli bardziej wierzyć elektronice ?

Pozdrawiam Przemek

Reply to
pbs

Pablo C wrote: (..) Okej. Więc powiedz mi czy dobrze rozumuję:

- przejeżdżam sobie powiedzmy 100 km , czyli 100 000 metrów

- zliczam łączny czas otwarcia wtrysków , powiedzmy 1800 sekund

- patrzę, ile spaliłem paliwa, powiedzmy 6 l

- patrzę, ile otrzymałem impulsów z przetwornika drogi , powiedzmy 700 000 Wyliczam więc z tych danych

- ilość spalonego paliwa na 1 sekundę otwarcia wtrysków, czyli 6l /

1800, co daje mi jakieś 3,3 ml paliwa

- obliczam sobie ilość impulsów na metr drogi, wychodzi 7

Mam już dane do następnych obliczeń, zakładając rozdzielczość czasu 1 s:

- zliczam czas otwarcia wtrysków w czasie pomiaru, powiedzmy 0,4 s

- z tego wyliczam ilość paliwa spalonego w czasie pomiaru, czyli 0,4 *

3,3 daje jakieś 1,32 ml

- ilość impulsów drogi w tym czasie powiedzmy 135

- co daje przejechaną drogę w czasie pomiaru jakieś 19,3 metra, czyli

0,0193 km

- więc ilość spalonego paliwa to jakieś 0,00132 litra na 0,0193 km, czyli 100 km /0,0193 km * 0,00132 litra , czyli spalanie chwilowe około

6,84 l / 100 km

Reszta, czyli jakieś średnie prędkości itp to same proste obliczenia , czy też może są gdzieś jakieś pułapki ? ;-)

Dobrze kombinuję ? Hmm. I jeszcze jedno - kiedyś jechałem jakimś bodajże pasatem z takim wskaźnikiem, aktualizował dane na pewno częściej niż co 1 s. Jak zmniejszyć czas pomiaru (przy wtrysku otwartym przez podane przez ciebie

800 ms) ?

Pozdrówka Przemek

Reply to
pbs

nie chodzi o pobór prądu tylko o błąd podłączenia. np. jak zrobisz zwarcie do +12 choćby przez przypadek to się może coś spalić. więc lepiej dmuchać na zimne i dać rezystor. w końcu to NIC nie kosztuje.

zazwyczaj hallotron. to taki "tranzystor", którego baza reaguje na pole magnetyczne. jak nie ma to w aukcji podaję, gdzie kupić.

wskazania licznika kilometrów też są zależne od wielu czynników. np. od stopnia zużycia opon, temperatury powietrza. w końcu ciśnienie w oponach zależy właśnie od temperatury a od niego średnica kół.

pozdrawiam PC

Reply to
Pablo_C

stała wtrysku = 6 litrów / 700 000 ms

dokładnie tak.

dobrze

wydaje Ci się.

ciebie 800 ms) ?

nie ma sensu.

1s to czas nieosiągalny nawet dla toyoty. tam odświeżanie jest co 3 sekundy i dodatkowo nie uwzględnia pewnego faktu. mianowicie wtryski nie dają pewnych dwóch stanów ;-) czyli, że jest wtrysk i go nie ma. są też stany nieustalone :-) ale producenci samochodów poszli na łatwiznę i zignorowali kilka istotnych cech systemów wtryskowych. nie wiem czy wiesz ale w czasie hamowania silnikiem, gdy obroty silnika utrzymują się powyżej 1.500 obr/min czas wtrysku wynosi 0ms/sek? właśnie!! absolutnie ZERO=NIC!! dlatego bezsensem jest wrzucać luz jadąc z górki. mało kto o tym wie. poza tym ze wskazań komputera wynika, że korzystnie jest dać gaz do dechy i rozpędzić się do 150km/h a potem hamować sinikiem na V biegu do 40km/h niż jechać cały czas na IV 60km/h. teraz ciekawostka !!! w chwili gdy sterownik odłącza wtrysk występuje stan nieustalony i pojawia się masa na wtrysku na stałe. czyli dla Ciebie wtrysk trwa 1000ms/sek.

tu musisz pokombinować ;-) PC

Reply to
Pablo_C

oops. miało być 1 800 000ms (czyli 1 800 sek) z Twojego przykładu

no chyba. że tak. ale to przesada. jedna sekunda to jest aż nadto. ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić tak Ty chcesz. muszisz odświeżać dane co np 100ms i będzie po Twojemu. potrzeba do tego wykorzystać kolejny timer albo sygnał z zewnątrz - ja tak robię ale co 1 sek.

ja liczę czas kiedy nie ma wtrysku i odejmuję go od pełnej sekundy. problem z błędnymi odczytami dotyczy wyłącznie momentu uruchomienia silnika (pierwsza sekunda jego pracy), wyłączenia silnika (ostatnia sekunda pracy) i każdej pierwszej sekundy załączenia wtrysku po hamowaniu silnikiem. dlatego sekundy bo ja odświeżam co sekundę i każdy pierwszy lub ostatni odczyt jest krytyczny. ja robię to tak, że pamiętam poprzednią sekundę i eliminuję niepewne dane.

w silniku benzynowym tak chyba, że hamujesz silnikiem to wtrysków nie ma. w dieslach common rail są przedwtryski (od 3 do 5 zależy od generacji silnika).

PC

Reply to
Pablo_C

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.