Komputer przemysłowy: LAN, GSM, Linux

Poszukuję niedrogiego kompa przemysłowego, wymagania są w sumie niewygórowane:

- Ethernet,

- GSM,

- mile widziany RS-232, ale bez niego się obejdzie,

- Linux (będzie pracować na tym prosta aplikacja w Mono),

- obudowa i wykonanie do pracy w szerokim zakresie temperatur (skrzynka elektryczna na zewnątrz).

Gogiel podpowiedział, że są takie:

formatting link
żna kupić wersję z rozszerzonym zakresem temperatur, cena około 2kzł

formatting link
chyba lekko > 2kzł

Może ktoś zna jeszcze jakieś podobne sprzęty? Chętnie bym jeszcze powybierał trochę przed zakupem :)

pozdr TO3

Reply to
Tomasz Ozon
Loading thread data ...

Kup jakiegos mikrotika za grosze one moga pracowac na zewnatrz z tym ze pamietam tam gdzie sa pamieci Flash wskazana jest stala dodatnia temperatura.

Reply to
LeonKame

W dniu 2014-12-22 o 19:52, Tomasz Ozon pisze:

W cenie 1400 do 2000 to można kupić porządny IEI z atomem czy Epia. W porządnej bezwentylatorowej obudowie. Są też wersje z montażem na szynie. Masz na pokładzie 2 do 4 GB RAM, 1 do 2 GHz i złącze SATA do normalnego dysku np SSD, a nie jakieś ARM na 400 MHz, system postawiony na flaszu i gniazdo SD na kartę z systemem plików. Zakresy temperatur tych IEI od -20 do 60 st C, zasilanie z np. 12 lub 24 VDC. Nie jestem dystrybutorem :) Zaprzyjaźniona firma stosuje jako wbudowane. Wcześniej używali VIA EPIA, ale szybko padały, a te są bardzo niezawodne.

formatting link

Reply to
Mario

W dniu 2014-12-22 o 19:52, Tomasz Ozon pisze:

W cenie 1400 do 2000 to można kupić porządny IEI z Atomem czy VIA (chyba lepiej wziąć Intel). W porządnej bezwentylatorowej obudowie. Są też wersje z montażem na szynie. Masz na pokładzie 2 do 4 GB RAM, 1 do 2 GHz i złącze SATA do normalnego dysku np SSD, a nie jakieś ARM9 na 400 MHz, system postawiony na flaszu i gniazdo SD na kartę z systemem plików. Zakresy temperatur tych IEI od -20 do 60 st C, zasilanie z np. 12 lub 24 VDC. Nie jestem dystrybutorem :) Zaprzyjaźniona firma stosuje jako wbudowane. Wcześniej używali VIA EPIA, ale szybko padały, a te są bardzo niezawodne.

formatting link

Reply to
Mario

W dniu 2014-12-22 o 19:52, Tomasz Ozon pisze:

Zobacz na coś z Axiomteka

formatting link
do pracy w skrajnych warunkach działa od -40 do +70 plus wibracje.

Reply to
Bartolomeo

W dniu 2014-12-22 o 21:56, Bartolomeo pisze:

"16-bitowy procesor ARM9" - coś im się dokumentnie pomieszało i na dodatek powtarzają to dwa razy.

Reply to
Bool

formatting link
[...]200 MHz 16-bit DDR2, LV-DDR2, mDDR external memory support[...]

Prawdopodobnie to dlatego nazywają to 16bitowym procesorem. Ogólnie gadanie o bitowosci jest niebezpieczne. Np. mimo że MC68000 to procesor

32 bitowy dlaprogramisty, to jest jednoczesnie 16 bitowy dla elektronika. A taki x86 smialo można nazywać 8,16,20,32,64,80,128,whatever bitowymi. W końcu kompatybilność z CP/M może mieć znaczenie w procesach przemysłowych ;)
Reply to
Sebastian Biały

W dniu 2014-12-23 o 10:36, Sebastian Biały pisze:

Racja czasami może takie być. Ale w przypadku wszystkich Armów od ARMv4T do ARMv7 sprawa jest jasna:

32-bitowa przestrzeń adresowa i 32-bitowe rejestry. Jest co prawda Thumb, ale moim zdaniem nie ma to wpływu na określenie bitowości procesora.

Ale tu trzeba by się odwołać do konkretnego chipa 8086, 80186, itd.

No tak ;)

Reply to
Bool

Nie. Bierzesz współczesny i jest kompatybilny z CP/M (na poziomie assemblera a nie binariów, żeby była jasność) i zawiera w srodku wszelkie cechy z tej listy bitowości. W dodatku Intel postawił na zaciemnienie tematu wzwiązku z tym *zanim* odpalisz wreszcie upragnione

64 bity to po drodze będziesz misiał męczyć się z róznymi trybami pracy tego procesora poczynając od prawie-kompatybilności z ZX Spectrum. x86 to chyba najzabawniejsze co mogło się przydarzyc informatyce. Przy czym to raczej czarny humor.
Reply to
Sebastian Biały

Przyznam że na x86 się nie znam. Ostatnio pisałem w asm na tą architekturę chyba z 15 lat temu. To że kolejne wersje są zgodne na poziomie assemblera wiem, tylko że wydawało mi się że np. gdy był rejestr AX to w 32-bitowej wersji zrobiono EAX i np. stary rozkaz operował na 16-tu młodszych bitach EAX. Czy ta niezgodność binarów wynika z tego, że trzeba się przełączać pomiędzy jakimiś trybami pracy? Faktycznie dziwne że taki CISC przetrwał. Bo to chyba nadal CISC?

Reply to
Bool

x86 sa zgodne na poziomie binarnym. Chodzi mi zgodność z 8080 zktórego klon używano w ZX Spectrum. Tam nie ma zgodnisci binarnej, ale jest "koncepcyjna".

Nie nie, chodzi o to że x86 to taki "prawie" 8080. Wiekszośc instrukcji jest identyczna w istocie działania, do tego stopnia że istnialy translatory które z kodu asm 8080 potrafiły zrobić x86. Niby jak microsoft zdobył świat?

Cholera go wie, ale z punktu widzenia programisty to jest kaszanka a nie procesor.

Reply to
Sebastian Biały

100% true. Dlatego mocno kibicuje ARMom. Jest to architektura wzorowana na 6502 i m68k, ktore byly poezja dla programistow. Thumb i Thumb2 zepsul troche ten ideal, no ale coz, realia rynku.

Pozdrwiam

Marek

Reply to
Marek Borowski

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi co do komputerów, po nowym roku zacznę eksplorować temat :)

pozdr TO

Reply to
Tomasz Ozon

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.