Komputer, głośniki, buczenie...

Witam

Nie wiem czy to właściwa grupa, ale może będziecie mi w stanie pomóc. Otóż problem jest następujący. Po podłączeniu tunera radiowego do wejścia line-in na karcie dźwiękowej (sb live!) słychać w głośnikach buczenie (bardzo denerwujące). Najsilniejsze jest wtedy kiedy włączam tuner. Kiedy jest wyłączony buczenie się zmniejsza. Dopiero jak wyjmę wtyczke z gniazda line-in buczenie całkowicie ustaje. Sprawdzałem na 2 kompletach głośników.. to samo. Gdy podłączam tuner bezpośrednio do głosników, oczywiście buczenie nie występuje. Jak się tego pozbyć ? Są może jakieś filtry do tego ? Jeżeli tak to gdzie to kupić ? Coś czytałem, że pomaga uziemienie komputera, ale jak to wykonać ? Z góry dziękuję za rady.

Pozdrawiam

Reply to
pabloo
Loading thread data ...

bylo na grupie o tym chwile wczesniej ale zeby nie mnozyc niepotrzebnych postow

formatting link
pod tym linkiem i pod tym
formatting link
masz omowienei problemu i urzadzenie ktore powinno roziwazac twoj problem pozdrawiam

Reply to
PAndy

Dzięki wielkie! Rzeczywiście przyczyną buczenia jest sieć kablowa do której podpiałem tuner. Po odłączeniu buczenie zanika.

Pozdrawiam

Reply to
pabloo

A jeszcze jedno pytanko. Koniecznie trzeba kupować taki izolator, czy da się to buczenie wyeliminować jakimiś domowymi sposobami ?

Pozdrawiam

Reply to
pabloo

Użytkownik "pabloo" <pabloo[no-spam]@o2.pl> napisał w wiadomości news:civ0bv$8pk$ snipped-for-privacy@gw-sw.resetnet.pl

W sumie żadna filozofia. Potrzebujesz kondensatorami 1nF wpięte w szereg w masę i w żyłę goracą kabla - dokładnie tak jak na obrazku w Dipolu. Jeżeli masz je w domu i potrafisz to zrobić z zachowaniem zasad montażu w.cz. (pasmo TV sięga 860MHz!) to owszem - możesz sobie poradzić sposobem domowym. ;-)

Reply to
Marek Dzwonnik

Użytkownik "Marek Dzwonnik" <mdz@WIADOMO_PO_CO_TO.message.pl> napisał w wiadomości news:41530f56$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl...

Heh :) To jednak wole kupić :) Ale postanowiłem poeksperymentować i podłączyłem komputer do gniazdka bez uziemienia (bolca). Teraz nic nie buczy jak podłączam antene z kablówki do tunera. Jest idealnie ;) Ale.. no właśnie: czy czymś grozi takie podłączenie komputera ? Patrzyłem w archiwach różnych grup i jedni twierdzią, że tak nie można, inni że nic się nie stanie.. Jak to w końcu jest ?

Pozdrawiam

Reply to
pabloo

Użytkownik "pabloo" <pabloo[no-spam]@o2.pl> napisał w wiadomości news:civ3cc$hnj$ snipped-for-privacy@gw-sw.resetnet.pl...

Komputer (wyłączając niektóre laptopy nie jest urządzeniem klasy II i wymaga uziemienia. Ponadto ze względu na ochronę przed zakłóceniami w zasilaczu włączone są kondensatory pomiędzy masę a przewody sieci - w związku z powyższym na nieuziemionej obudowie masz jakieś 110V względem ziemi...

Reply to
Jd.

Użytkownik "pabloo" <pabloo[no-spam]@o2.pl> napisał w wiadomości news:civ3cc$hnj$ snipped-for-privacy@gw-sw.resetnet.pl...

Spaleniem plyty glownej, dysku twardego a takze karty grafiki i byc moze niemilym porazeniem uzytkownika - ale to wariant katastroficzny rownie dobrze mozesz zalozyc wariant optymistyczny czyli nic pod warunkiem ze nie dotkniesz jednoczesnie metalowej obudowy komputera i czegos co jest uziemione a nie polaczone z komputerem - czyli tlumaczac to jeszcze przystepniej to albo wszystko co najgorsze albo zupelnie nic - sam ocen czy jestes szczesciarzem czy masz pecha :D, zycie zweryfikuje twoj wybor. pozdrawiam i wiele szczescia zycze!

Reply to
futu

No dobrze, czyli już wiem dlaczego opłaca się uziemić ;) Dlaczego jednak przy uziemionym komputerze pojawia się to ch*****e buczenie jak podłączę antenę z kablówki do tunera ? Czy izolator galwaniczny wyeliminuje ten problem ? Zauważyłem jeszcze że jak wepnę tą antenę to oprócz buczenia obraz na monitorze zaczyna delikatnie migotać, prawie niezauważalnie a jednak... (jestem wyczulony na to). Ale to być może sprawka głośników, choć są niby ekranowane...

Pozdrawiam

Reply to
pabloo

Użytkownik "pabloo" <pabloo[no-spam]@o2.pl> napisał w wiadomości news:civ6ej$qj8$ snipped-for-privacy@gw-sw.resetnet.pl...

Instalacja kablowa jest zle wykonana, zapewne czytales na stronie dipola ze takie izolatory powinno sie stosowac po stronie instalacji, poza tym najczesciej do tego stara instalacja energetyczna... Idealem byloby stosowanie izolatora i jednoczesnie transformatora separujacego z ktorego zasilane bylyby wszystkie urzadzenia polaczone kablami. Nie jestem elektrykiem wiec strone teoretyczna tego problemu powinien wyjasnic ktos bardziej obyty w tych sprawach.

Reply to
futu

uziemienia.

Chyba klasy I- bo II (oznaczenie- kwadrat w kwadracie) nie wymaga.

Reply to
invalid unparseable

A co zrobić jak siec w mieszkaniu ma tylko dwie żyły, bez uziemienia, w dodatku gniazdka podłączone jedno do drugiego? Czy łączenie "bolca" do żyły bez prądu to dobry pomysł? Czy może można to jakoś inaczej obejść?

Reply to
Mariusz

W zasadzie teraz normy dot. instalacji elektrycznych zakladaja stosowanie przewodu ochronnego, ale dla starych instalacji mozesz podlaczyc kolek pod przewod zerowy. A przy wymianie instalacji zalozysz przewody 3-zylowe :)

Reply to
invalid unparseable

Dnia 2004-09-23 22:27, Użytkownik futu napisał:

Wprost przciwnie - kablówka jest dobrze wykonana lecz instalacja domowa nie - buczenie i inne efekty wynikają z przepływu prądu wyrównawczego wynikającego z różnicy potencjałów pomiędzy ekranem kablówki a przewodem PEN instalacji. Przewód ten pełni jednocześnie fukcję ochronną i zera roboczego w skutek czego występuje na nim pewien spadek napięcia.

Reply to
badworm

Użytkownik "badworm" snipped-for-privacy@post.pl napisał w wiadomości news:415474c8$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl...

Nie zgadzam sie z takim tlumaczeniem, Kazde mieszkanie powinno byc izolowane galwanicznie od 'kablowki" a tak sie nie robi ze wzgledow oszczednosciowych i uwazam ze jest to wina projktantow tychze sieci. Nie branie pod uwage pradow wyrownawczych to wlasnie jest blad projektowy!!! Sam napisales ze: "buczenie i inne efekty wynikają z przepływu prądu wyrównawczego wynikającego z różnicy potencjałów pomiędzy ekranem kablówki a przewodem PEN instalacji" - to znaczy ze fakt ten jest znany projektantom i instalatorom ale to uzytkownik we wlasnym zakresie musi usunac problem ktory wynika z tego faktu. Tacy projektanci ktorzy wiedza o niebezpieczenstwie (bo w skrajnym przypadku moze dojsc do porazenia) ale nie przeciwdzialaja mu nie sa dobrymi projektantami.

Reply to
futu

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.