kompensacja energii biernej

Witam, Na fakturze miesięcznej za prąd jest pozycja za energie bierną pojemnościową. Kwota około 500zł mało - niemało, słyszałem że można to skompensować - jest to opłacalna zabawa?

Pozdrawiam

Reply to
Albercik
Loading thread data ...

Dnia Wed, 17 Oct 2012 13:35:38 +0200, Albercik napisał(a):

Pojemnościową?? I jeszcze 500zł! To co ty tam za fabrykę masz?

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 17.10.2012 15:19, Jacek Maciejewski pisze:

Nie fabrykę, biuro. trochę komputerów, upsów, świetlówek i takich tam...

Reply to
Albercik

Am 17.10.2012 15:19, schrieb Jacek Maciejewski:

Pewnie nieskompensowane falowniki w ilościach dużo i mocy zajebistej ;-). Za mooich czasów (TM) miało się na ogół problem z indukcyjnością. Fafdziesiąt motorów i spawarki robiły kuku. Ale taki piec łukowy, a konkretnie jego zasilacz może nieźle świnić. Kompensacja na ogół się opłaca. Konkrety są trochę trudne do stwierdzenia, bo to wróżenie z fusów, w zależności od tego, jakie urządzenia to obciążenie pojemnościowe stanowią. Pasywne systemy mogą być stosowane powiedzmy do pojedynczych kVA, bo inaczej cewki są zajebitne. Zresztą możliwe (prawie) tylko przy "przyzwoitych" obciążeniach, znaczy mało harmonicznych. Jak harmoniczne są dominujące, to można zastosować PFC, które jednocześnie też redukuje świnienie do sieci, co może być przyjęte pozytywnie przez ZE.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Am 17.10.2012 15:33, schrieb Albercik:

A komputery i UPSy nie mają PFC???? Bo świetlówki i takie tam w małych ilościach nie produkują takiej mocy biernej, chyba, że masz biuro na kilka tysięcy stanowisk.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

W dniu 2012-10-17 15:44, Waldemar Krzok pisze:

Może zastosował rewelacyjne urządzenia do obniżenia kosztów energii elektrycznej :)

Reply to
Mario

UPSy nie muszą mieć PFC. Komputery mogą mieć dławiki, które obniżają harmoniczne ale mają za małą indukcyjność, żeby zmienić pojemnościowy charakter obciążenia na neutralny.

Świetlówki z klasycznymi dławikami dają indukcyjną. Ale już rozwiązania z przetwornicą ponizej 25W nie wymagają PFC i moga dawać spora pojemnościową.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 17.10.2012 15:41, Waldemar Krzok pisze:

Falowników też się parę znajdzie, zdaje się centrale wentylacyjne i klimatyzacja są pędzone falownikami, ale czy ich moc jest zajebista..? ziarnko do ziarnka... no ja sobie tego nie ubzdurałem, na fakturze jasno pisze za co płacę..

Reply to
Albercik

Am 17.10.2012 16:06, schrieb Albercik:

Nie wiem jak u ciebie, ale tutaj (znaczy w Niemczech) możesz zgłosić się do zakładu energetycznego z prośbą o poradę, którą muszą one udzielić. Chyba kosztuje parę EUR, ale na ogół się opłaca. Jak już pisałem, małe urządzenia rzędu 1kW lub mniej można skompensować cewką. Cewka musi mieć tą samą moc i impedancję, co twoje obciążenie pojemnościowe. Dlatego więcej niż 200-300W się w ten sposób kompensować nie opłaca, bo bydlęta będą za duże. Jaką masz moc doprowadzoną?

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

W dniu 17.10.2012 17:17, J.F pisze:

no mi "karnie" naliczają jakieś 500zł za 1MWh :)

nowy licznik, odczytywany radiowo, na comiesięcznej fakturze jest dokłada ilość energii czynnej, biernej i biernej pojemnościowej.

no właśnie jak ktoś był pogmerać przy liczniku ostatnio to się bardzo zdziwił że mamy takie zużycie pojemnościowej i właśnie ten ktoś zasugerował przyjrzeć się fakturom i podpowiedział o kompensatorach.

Tak już się z tym spotkałem i zauważyłem.

Reply to
Albercik

Dnia Wed, 17 Oct 2012 18:26:26 +0200, J.F napisał(a):

Jeśli już to 1MWarh. No i właśnie, tej mocy biernej jest cholernie za dużo jak na jakieś sensowne zastosowania. Musiałbyś nam dokładniej powiedzieć co tam masz za maszynerię, to ocenimy czy licznik ma rację czy buja :) I jeśli ma rację to co wymyślić żeby było lepiej.

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 17.10.2012 18:39, Jacek Maciejewski pisze:

z grubsza i z pamięci...

1*UPS 10KVA za nim kilkanaście serwerów 1*UPS 3KVA za nim kilkanaście switchy ze setka komputerów, przy niektórych UPS'y takie podbiurkowe ~300VA + po dwa monitory do kompa fpizdu oświetlenie, wszystko na świetlówkach tych nowych, nie te długie rury + LEDy dwie centrale wentylacyjne o niewiadomej mi na chwilę obecną mocy, ale zabezpieczone bezpiecznikami 16A, wentylatory sterowane falownikami. jedna klimatyzacja dość spora, na cały budynek - moc i czy tam siedzi falownik jest mi na chwilę obecną nieznane. oprócz tego ekspresy do kawy, jakaś drobna elektronika i takie tam biurowe pierdoły

co miesiąc na fakturze jest 300-600zł za e.bierną pojemnościową.

Reply to
Albercik

a i jeszcze mi się przypomniało..

2 klimy po 10KW poganiane falownikami(non stop pracuje jedna) 1 winda ale jak zasilana to nie wiem.
Reply to
Albercik

Dnia Wed, 17 Oct 2012 20:26:37 +0200, Albercik napisał(a):

no to sie nie ma co dziwic.

Teraz tylko pytanie co lepiej - poszukac UPS z PFC, dac dlawik na te serwery (skladowa bierna jak sie domyslam szczesliwie dosc stala), czy moze wystarcza dwa transformatory bezpieczenstwa :-)

Bo jesli dobrze licze - potrzebujesz pare amperow pradu indukcyjnego. Cewka rzedu 0.1H ..

Pare rur ze zwyklymi dlawikami bym zainstalowal :-)

J.

Reply to
J.F.

Dnia Wed, 17 Oct 2012 22:38:42 +0200, J.F. napisał(a):

No właśnie, obciążenie ma raczej stały charakter i można by spróbować podłączyć kawał jakiegoś trafa 3f na jałowym biegu. A ponieważ nie wiadomo jak ta moc bierna jest rozłożona na fazy oraz nie bardzo wiadomo jak ten licznik sobie liczy bierną w przypadku nieliniowych obciążeń, to bez paru eksperymentów się nie obejdzie.

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 2012-10-17 17:17, J.F pisze:

4 W ledówka bierze ~20 VArów pojemnościowych. Jedna sztuka to niewiele, ale 20-30 w mieszkaniu to już sporo.
Reply to
PeJot

Tu jest to dość dobrze opisane,

formatting link
wychodzi na to że chyba jednak się opłaca, szczególnie warto zobaczyć na część ze sposobem ustalania ceny.

Reply to
joannaagnieszkatrela

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.