Kolory kondensatorow smd

Witam. Mam pytanko, gdzie moge zorientowac sie jak rozszyfrowac kondensatory smd po ich kolorach. Z drugiej strony jak ma sie rozmiar do wartosci, bo widze wiele kondensatorow tego samego koloru, ale roznych rozmiarow, skoro nie bylaby to wieksza wartosc, to moze wieksze napiecie.

Prosze o odpowiedzi, pozdrawiam! BartMan

Reply to
BartMan
Loading thread data ...

Nie da sie.

Nie ma związku.

Reply to
jerry1111

jerry1111 napisał(a):

Ej, no bez jaj. Serio? To nie ma sensu, w tym uporzadkowanym swiecie... :( Nikt inny nie ma przeciwnego zdania?

BartMan

Reply to
BartMan

niestety mierzyć trzeba. Mi kiedyś spadło pudełko z SMDami i wymieszały mi się 10nF, 33nF, 100nF i 2.2mikro. Po 100 sztuk w każdym pudełku, a ustrojstwo trzeba było zlutować. W każdym razie moje otoczenie wzbogaciło sobie znacznie słownictwo przysłuchując się moim wynurzeniom w tym momencie. Na szczęście wymieszały się przyzwoite wartości i mogłem je posortować przyłączając kable do multimetra. Jakby mi się wymieszały 2.2 i

2.7pF to bym sobie chyba w łeb strzelił.

Wszystkie były w 0805 i koloru niezdrowej sraczki.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok
Reply to
Marek Dzwonnik

Kurka.... Ty to _luzem_ trzymasz? Ja nie mam odwagi wyjmowac z plastiku/papierka wczesniej niz 5 minut przed lutowaniem... no ale ja mam kota prawie-elektronika :-)

Reply to
jerry1111

mam zestaw z kondziorami i opornikami w pudełeczkach 10x10x20mm z przykrywkami a wszystko toto jest w plastikowej skrzynce też z przykrywką. Tylko toto spadło i zgodnie z Murphym wyrżnęło o kant stołka i spadło na ziemię. Na kancie otworzyła się pierwsza pokrywka a na podłodze wyskoczyło parę tych pudełeczek, a 4 się otworzyły i wysypały do prawie 0. Do montażu wygodnie, bo nie trzeba przekopywać tasiemek, ale jak widać niebezpieczne dla zdrowia psychicznego.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Jesli chodzi o kondensatory ceramiczne SMD w rozmiarze 1206 (takich najczesciej uzywam, ale 0806 maja podobnie), to moje obserwacje sa takie:

- rzad wielkosci pF maja kolor szary z leciutkim odcieniem fioletowego

- 1nF do 100nF sa brazowe

- powyzej 100nF braz jest nieco ciemniejszy. No ale to moze sie zmieniac w zaleznosci od producenta i rodzaju materialu. Jakikolwiek standard nie jest mi znany.

W przypadku ceramicznych SMD rozmiar nie jest powiazany z pojemnoscia. Pewien zwiazek miedzy pojemnoscia i napieciem pracy, a rozmiarem jest w elektrolitach i tantalach SMD, ale nie pozwala on na okreslanie pojemnosci po rozmiarze (no moze szacunkowo, jesli kto ma doswiadczenie).

QmX.

Reply to
QmX

IMHO najlepszy patent na trzymanie SMD to kolekcja workow strunowych podpisanych grubasnym markerem i trzymane ladnie poukladane w kartonowym pudelku na wymiar worka. No i jak ide na zakupy, to "przeswietlam" woreczki pod katem krotkich paskow :-)

Reply to
jerry1111
Reply to
Marek Dzwonnik
Reply to
invalid unparseable

Ile drobiazgów SMD dziennie lutujesz? 5? 50? Nie wyobrażam sobie otwierania i zamykania jakichkolwiek woreczków czy torebeczek, odcinania pasków i zdejmowania folii przy każdym elemencie. IMHO jedynym wydajnym rozwiązaniem są plastikowe pojemniczki, ale nie w postaci oddzielnych szufladek, tylko w formie dużych szuflad po kilkadziesiąt przegródek dostępnych od góry. No chyba że twoje płytki składają się z 50 identycznych elementów i 4 innych. Ale w końcu w cyfrówce można przyjąć domyślne pull-up'y i domyślne rezystory szeregowe - wtedy większość drobiazgów to tylko 2 czy 3 wartości.

Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.