Klimatyzacja - zagadka.

Kiedys te bity i tak zostana zmienione, wtedy sie odzyska. no chyba ze w niezmienionej postaci poleca na smietnik :-)

100% obciazenia procesora kosztuje mnie dodatkowe 40W. A to tylko marne P4 jest.

ale wtedy sie procesory przegrzewaja, zasilacze pala i dyski padaja. Dyski mysle ze mogliby projetowac na wyzsze temperatury.

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

Około 30-40% czyli z 16-20kWh.

Reply to
Mario

W dniu 2011-02-25 23:49, Czarek pisze:

2kw mocy chłodzącej. W chłodzonym pomieszczeniu tylko parownik. Sprężarka i skraplacz na zewnątrz. Do mocy chłodzącej 2kw potrzeba około 0,7 do 1 kw mocy elektrycznej silnika napędzającego sprężarkę.
Reply to
Mario

No wlasnie wychodzi ze nie. Nie widac roznic w awaryjnosci miedzy 20 i

30 deg. C temperatury. Dysk jak ma padnac to padnie w pierwszych 2-3 miesiacach, potem trzeba wymienic po 2.5-3 latach.

Zasilacze jak dobre to nie padaja, jak zle to im klima nie pomoze.

Zreszta - ludzie majacy _setki_ serwerow w jednym pokoju wiedza co mowia. A mowia ze szkoda kasy na prad do klimy.

Reply to
Jerry1111

Powiedzmy ze glowne miejsce gdzie w dyskach moglaby temperatura zaszkodzic to sa lozyska. A nie widze jakiegos problemu zeby zaprojektowac to od razu na 40 czy 50 C

Ale w zasilaczach sa kondensatory elektrolityczne.

Wiesz, zasadniczo tez mi sie podobnie wydawalo, kiedys to byl sprzet projektowany na USA i chyba musieli sie liczyc z praca w upalne lato bez klimy. Upalne poludniowych stanach.

Ale zeby to w pelni stwierdzic, to by sie przydalo miec dwa pokoje serwerow i trzymac je dluzej niz dwa lata.

J.

Reply to
J.F.

Jasssne. Szkoda tylko, że żywotność kondensatorów elektrolitycznych - a masz ich w każdym komputerze dziesiątki - maleje dwukrotnie z każdym,

10-stopniowym wzrostem temperatury.

Oczywiście, że cena tych kondensatorów nie jest warta kasy wydanej na prąd do klimatyzacji. Ale na koszty zwiazane z awariami niestety składa się znacznie więcej niż cena kondensatorów.

Jasne - takim, którzy upychają serwery w pokojach żal pieniędzy na wszystko. Od podwójnej podłogi począwszy, na klimatyzacji kończąc.

BTW: farmy serwerów zaczynają sprzedawać ciepło odpadowe w formie ciepłej wody użytkowej.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Piszesz o serwerach, czy "serwerach"? Bo jak u nas w serwerowni wysiadła klima, to po 10 minutach serwer się wyłączył, bo temperatura w serwerowni przekroczyła 90°C. Znam firmę, gdzie serwerami jest ogrzewany cały budynek, wraz z zaopatrzeniem w ciepłą wodę. Moc instalacji chłodzenia wodnego to

400kW.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Tylko wiesz - do chlodzenia wystarczy wentylator. Ale latem moze byc

40 stopni na wlocie.

J.

Reply to
J.F.

I tak mi cos chodzi po glowie ze to wlasnie Jerry wie o tym najlepiej.

J.

Reply to
J.F.

No pewnie można postawić chłodnię kominową jak w elektrowni, ale miejsce na budowę też kosztuje. Znaczy jak się uprzeć to oczywiście da się zrobić, jak budujesz budynek i przewidujesz pomieszczenie na serwerownię. Jak robisz to na "żywym organiźmie", to inaczej się nie da. Dodatkowym problemem są zainstalowane stacje taśm. Potrzebują one odpowiedniego zakresu wilgotności, a tego samym wentylatorem nie załatwisz, klimą najłatwiej.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Pan Waldemar Krzok napisał:

Święte słowa. Znajomemu doradziłem w trakcie budowy, by pociągnął rurę wentylacyjną między serwerownią a łazienką. I drugą taką doprowadzającą powietrze z zewnątrz, jak do kotłowni. Przez większą część roku komputery spisują się świetnie w roli grzejników.

To oczywiście tylko mała "serwerownia" z "serwerami", ale w takich właśnie przypadkach większośc "fachowców" od "projektowania" wali po prostu do środka klimę, która wyrzuca ciepło na zewnątrz budynku. Marnotrawstwo.

Reply to
Jarosław Sokołowski

tylko wiesz: a) niektorzy sobie zycza zeby w serwerowni bylo 20C, b) jak na zewnatrz jest zimno to klima sie nie meczy, c) no i czasem moze byc kwestia kurzu ..

oczywiscie rozsadne wykorzystanie ciepla odpadowego popieram.

J.

Reply to
J.F.

Michal W. snipped-for-privacy@nou-spam.gazeta.pl> napisał(a):

Kup najmniejszą klimę stacjionarna. Zawsze będzie większa niż potrzebujesz. To co będzie robila. Bedzie się wylączala. Tam jest termostat jak w lodowce. Za zimo to prądu nie pobiera. Ku... czy to tak trudno samemu wykombinować w XXI wieku. A jak nie chcesz stacjonarnej to przenośną. Maja gorszą sprawność. Tak z kilowata prądu dwa kilowaty zimna zrobią. Jeśli bedzie za malo to dokup drugą. I oddaj kasę za naukę. Takie rzeczy każdy, KAŻDY, kto nie jest debilem powinien sam wymyślić. Teoretycznie 1/4,19 można przy klimatyzatorze zrobić. Praktycznie od 1:1 do 1:3,5 w dużych pzremyslowych instalacjach pracjących w optymalnych warunkach.

Reply to
kogutek

W dniu 2011-02-26 01:08, Jerry1111 pisze:

Jesteś pewien, że ta serwerownia nie ma nawiewu przed szafy rack jedynie? Faktycznie nie ma sensu chłodzenie całego pomieszczenia, wystarczą tylko wloty powietrza w serwerach. I tak się robi pobierając powietrze do klimy z zewnątrz. Przy okazji robisz nadciśnienie w serwerowni co zapobiega wnikaniu pyłków przez różne szczeliny.

Reply to
odk

Pan J.F napisał:

Niektórzy mogą sobie nawet życzyć, by było dokładnie 18,73°C, bo wtedy serwowane dane mają najwyższą jakość.

Nie chodzi mi o ubolewanie nad ciężką dolą klimy, która się męczy, a nikt jej nawet dobrego słowa za to nie rzeknie. Tylko o wyrzucanie na śmietnik kilku kilowatów, gdy obok w łazience te same kolowaty iałbya produkować elektryczny grzejnik

Jeśli czasem jest, to się robi filtr. To zresztą dość powszechan rzecz przy klimatyzacji.

Kiedys sobie wymyśliłem, że można ludziom grzać domy komputerami. Wstawia się klientowi takiego pieca do pokoju, ten za prąd płaci (trochę) mniej niż by płacił za grzanie spiralą oporowaą, a firma zarabia na sprzedaży mocy obliczeniowej tak stworzonego klastra. Klient w pakiecie oczywiście dostaje jeszcze dostęp do sieci.

Reply to
Jarosław Sokołowski
Reply to
Marcin Wasilewski

Wyzsze rozwazania filozo/fi/z/yczne moze zostawmy, ale na razie nie mamy watpliwosci ze aby zakodowac informacje trzeba zuzyc energie. Czy to w nosniku magnetycznym, ladunkowym czy optycznym. Kwestia tylko w tym ze drobna czesc tej energii pozostaje jako energia potencjalna w nosniku, a nie jako cieplo. Ale przy zmianie wartosci sie wyrowna :-(

Chociaz .. jakas konstrukcja zblizona do DRAM - ladowanie kondensatora oczywiscie wymaga dostarczenia energii, ale rozladowanie juz nie - przynajmniej tej zasadniczej - zapamietywanej. Bo otwarcie rozladowujacego kondensatora jak najbardziej wymaga.

J.

Reply to
J.F.

Dane jak dane, ale jak ci sie serwer zepsuje to rozmowa bedzie inna. I rachunek tez moze byc inny.

Owszem, ale poza zima moze byc tak ze ani grzejnik ani klima nie chodza.

Ale wtedy sa straty na przelywie. Moze lepsze rezultaty da klima i zamkniety obieg, szczegolnie jak doliczysz koszt odkurzania sprzetu :-)

Tylko ze chyba maly jest zbyt na moc obliczeniowa.

Po czym przychodzi lato i sie robi klopot, no chyba ze ciepla wode bedzie podgrzewac.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.