Klima z regulacją temperatury

Czy ktoś wie może jak działa regulacja temperatury w automatycznych samochodowych klimatyzatorach?

W standardowej, "ręcznej" klimie po prostu kompresor pracuje a my ustawiamy mieszanie powietrza chłodzonego z powietrzem grzanym grzejnikiem aby ustalić temperaturę.

Ale w automatycznej klimie to może być zrobione inaczej: kompresor może być sterowany jakoś aby zmienić jego wydajność lub conajmniej włączać/wyłączać go okresowo.

A może po prostu nagrzewnica ma zawór sterowany przez automatykę i symulujący kierowcę kręcącego pokrętłem ? :-)

Reply to
Pszemol
Loading thread data ...

u mnie jest po prostu czujnik temperatury na srodku deski przy manipulatorach temperatury i dodatkowo czujnik poziomu naslonecznienia przy slupku od strony kierowcy. Czujnik jest chyba jeden a klimatronic dwustrefowy wiec nie wiem jak odbywa sie pomiar a jeszcze nie chcialo mi sie przy tym grzebac...

Reply to
PAndy

wydaje mi sie, ze we wszystkich samochodach wlacza sie i wylacza... sprezarki ktore pracuja caly czas sa po prostu drozsze

Reply to
zkruk [Lodz

dokładnie tak. Kompresor chodzi cały czas, wydajność ma stałą. Automatyka otwiera dopływ ciepłego powietrza i miesza je z zimnym. Dokladnie tak samo mozesz zrobic w manualnej skrzyni (bo nie wiem dlaczego, ale ludzie jakoś nie potrafią wpaść na to, ze mając manuala, zeby nie marznąć na przemian z przegrzewaniem sie, mozna włączyć klime i dodać troche ciepłego powietrza ... swoją łapką. Automagiczna klima robi to w sposób mechaniczny.)

Reply to
kuba (aka cita

On Mar 22, 11:08 am, "zkruk [Lodz]" snipped-for-privacy@SPAMpoczta.onet.pl>

to może być, ale nie zapominaj, że w samochodzie sprężarka zasuwa napędzana z wału silnika, więc obroty to ma takie, jak akurat przepustnica stoi, więc albo skombinujesz skrzynię biegów dla kompresora :) albo zostaje to, co jest - załącz/wyłącz. Regulacja obrotów przez np. sprzęgło cierne nie wydaje mi się korzystna ;)

Reply to
Marek Lewandowski

drozsze .. ale ile wytrzyma sprzeglo co chwile zalaczane ? Za serwis co prawda zaplaci posiadacz, ale jak za duzo to wiecej takiego auta nie kupi :-)

chyba ze to wcale nie jest takie "co chwile"

Jeszcze sie zastanawiam nad innym miejscem regulacji - skroplic wieksza ilosc czynnika, wylaczyc sprezarke, i regulowac w jakim tempie wpuszczac plyn do parownika.

Hm .. no wlasnie .. zmienna wydajnosc pompy cos da ? bo tu chyba od tej kapilary przepuszczajacej plyn najwiecej zalezy, bedzie za mala wydajnosc to sie nie zdazy skroplic ..

J.

Reply to
J.F.

No dobrze, ale ja nie pytałem o pomiar temperatury tylko o sposób regulacji wydajności ochładzania :-)

Reply to
Pszemol

Ludzie, to znaczy conajmniej ja :-) dawno już na to wpadli... I nawet w zimie, gdy pogoda sprzyja zaparowaniu szyb, dawałem grzanie na maksa + klima dla osuszenia powietrza. Ale zastanawiałem się czy automatyka właśnie tak działa bo wydaje się to nieefektywny sposób ponierać z silnika jednakową ilość energii aby chłodzić tylko po to aby to samo powietrze potem ogrzać... Ale może właśnie w tym wic jest cały aby powietrze najpierw schłodzić i osuszyć a potem dopiero ogrzać do właściwej temperatury i suche podać na wylot systemu wentylacji...

Po zastanowieniu się teraz wiem, że kompresora nie można wyłączyć, bo od razu powietrze zrobiłoby się takie niemiło mokre... Tu w Chicago wilgotność rzędu

70-80% jest na porzadku dziennym :-( Ale już np. w Colorado czy Arizonie powietrze jest suche, np. 10-20%.

Dlatego pytam się Was bo pewnie jeździcie lepszymi autkami z klimą automatyczną a jako spece-szperacze pewnie sobie już wyszperaliście jak to właściwie działa :-))

Reply to
Pszemol

Czym się różni klima automatyczna od "półautomatycznej"?

OK, czyli są dwie zmienne do regulacji - to brzmi lepiej.

Kompresor bez sprzęgła? A to ci dopiero... Jak to działa?

Reply to
Pszemol

IMO pomiar temperatury odroznia klimatronic od manuala - tak zrozumialem twoja wypowiedz, a co do regulacji - pwnie wystarczy zawor dwustawny - ciecz chlodzaca krazy w obiegu zamknietym, moze trafiac do wymiennika/parownika albo nie - przelaczajac zawor mozemy decydowac o tym kiedy chlodzimy - teraz pozostaje tylko zmieszac tak ochlodzone powietrze z powietrzem otoczenia lub przy zamknietej cyrkulacji schladzac powietrze wewnatrz samochodu...

Reply to
PAndy

albo bezposrednio elektryka ....

Reply to
zkruk [Lodz

ja mam akurat manuala ... :) Za to skrznie mam automagiczną - dla wyrównania bilansu :D

Reply to
kuba (aka cita

u mnie juz 9 lat i jest ok a ze samochod jest z wloch to pewnie klima czesciej chodzila niz w PL poza tym - slysze jak sprezarka sie zalacza i wylacza przerwy bywaja rozne, zalezne od zapotrzebowania

Reply to
zkruk [Lodz

przy dobrym upale, to sprzęgło się nie wyłącza.

u mnie w obiegu jest baniaczek chłodziwa. A przynajmniej coś, co wygląda na baniaczek chłodziwa (ciśnieniowy zbiornik wielkości większej puszki aerozolu, w okolicy skraplacza).

jak chcesz to odcinanie, czy te biegi, zrobić, aby było to trwalsze od prmitywnego sprzęgła?

no jest :) Jest najczęściej nawet regulowana dławica...

są w sumie dwa systemy klimy, z regulacją na zaworze dekompresji i z ograniczeniem przepływu chłodziwa. Oba w sumie kończą się na tym, że lepiej lub gorzej stabilizują obieg dla utrzymiania danej minimalnej temperatury parownika. Czyli jak ograniczysz odbiór ciepła przez parownik, to kompresor zacznie się wyłączać, bo ciśnienie na skraplaczu wzrośnie, bo chłodziwo nie będzie miało dokąd pójść. Przy regulacji na zaworze przy parowniku po skraplaczu jest zasobnik na skroplone chłodziwo...

jakie pwm ? :) tam jest regulator typu on-off, a nie pwm, tak, jak w warsztatowych kompresorach.

Reply to
Marek Lewandowski

co bezpośrednio elektryka? Kompresor nie jest napędzany elektrycznie, nie ma to żadnego sensu...

Reply to
Marek Lewandowski

To jest filtr/osuszacz.

No pwm to takie on/off tylko juz kwestia czasowek kiedy co :-)

Reply to
Pszemol

ale on jest za skraplaczem, nie przed kompresorem... Osuszacz jest chyba w tym ,,drugim'' systemie

;P wiesz, o co chodzi...

Reply to
Marek Lewandowski

Użytkownik "Pszemol" wrote

Jeszcze są przynajmniej dwie:

  1. Siła dmuchawy - jeśli różnica pomiędzy temp. aktualną a temp. żądaną jest znacząca, system ustawi nadmuch na wyższe obroty. Jak temp. się już ustabilizuje, to obroty maleją.
  2. Miejsce wylotu powietrza - podczas chłodzenia, większość nawiewu jest skierowana na górne partie system wentylacyjnego (kratki w konsoli + nawiew na szybe). Pewnie dlatego, że sprzyja to rozprowadzaniu zimnego powietrza - zimne powietrze jest gęstsze/cięższe i opadając miesza się z cieplejszym na podłodze. A podczas ogrzewania, spora część nadmuchu jest kierowana na nogi a nie na twarz pasażerów. Buchające gorące powietrze w twarz jest nieprzyjemne. Tak przynajmniej to działało we wszystkich autach, z którymi do tej pory miałem styczność.

Pozdr. Pete

Reply to
Pete

U mnie sie to nazywa "receiver/dryer" i jest wlasnie z przodu komory silnika, tuz za skraplaczem obok chlodnicy.

No ale ja wlasnie mysle, ze Twoj przedmowca mial na mysli PWM z okresem rzedu minuty i stanem ON przez np. 20 sekund i OFF przez pozostale 40 sekund :-) A jak wciaz za cieplo to ON przez 30 i OFF przez 30s. I tak dalej... PWM jak byk.

Czy musisz pisac z googli? One koduja quoted-printable i potem sa problemy z optaszkowywaniem cytatow w Outlooku. Moze przesiadlbys sie na gazeta.pl lub onet.pl ?

Reply to
Pszemol

Odcinanie elektrozaworkiem, a biegi tak jak w skrzynce automatycznej - gwarantowane ze na dlugo starczy.

Ale pomysl sie opiera na tym ze przelaczenia beda rzadsze. Bo wstepnie sie wstrzelimy we wlasciwy zakres ..

W "zwyklych" klimatyzacjach jest chyba nieregulowana ?

Nie bardzo tego widze - dlaczego nie mialoby gdzie pojsc ? Parownik czeka. Chyba ze miedzy nimi jest jakis zawor bimetaliczny, albo sprawdzajacy poziom plynu w parowniku ..

Czyli PWM :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.