Kity,zestawy uruchomieniowe a CE...

Witam

1.Czy kity do samodzielnego montażu wymagają CE? Na zdrowy rozum wydaje się, że nie. Poprostu jest to kupka części zebrana do woreczka oraz instrukcja (schemat) jaki użytek z tych części możemy zrobić a uzyskamy taki a taki efekt (urządzenie).Oczywiście nie musimy z nich robić takiego użytku :) Same części jak wiadomo nie podlegają CE. 2.Czy wykonując usługę montażu takiego kitu wymagane jest przez wykonawce usługi aby przebadał je na CE? Patrząc na firmy produkujące PCB to nie wydaje mi się, żeby tak było. Firmy takie montują gotowe moduły PCB ręcznie lub na automatach SMD łącznie z testem elektrycznym. Czyli jako tako sprzedają gotowe działające urządzenie pod, które podłączamy napięcie i już działa. No to chyba wykonując taką usługę montażu części w "całość" nie mamy obowiązku robić badań. Dobrze myślę?? :) 3. Czy zestawy uruchomieniowe, złożone i działające podlegają pod CE? Z góry dziękuję. Pozdrawiam.
Reply to
PawelM
Loading thread data ...

formatting link
gdzieś widziałem taki temat. Pozdrawiam

Reply to
zumo2ster

mało tam informacji ale ktoś tam odpowiedział, że na sam kit w cześciach oczywiście trzeba CE :). Ale zaraz, czy nie można legalnie prowadzić usług montażu elektroniki w całość ??? To jak to robią firmy produkujące PCB? To jest przecież tylko usługa a nie produkcja... Idąc tym tokiem rozumowania elektryk montujący szafkę i instalację elektryczną ( co jest usługą) powinien zrobić na to CE bo przecież "wyprodukował" instalację. A jak wiemy tak się nie dzieje. Wszystkie elementy, z których składa te instalacje mają CE i elektryk kasuje tylko za usługę. Hmm... jedyne wyjście jakie widzę to takie, że kupujący kit przynosi mi go i prosi o usługę naprawy kitu, bo źle złożył lub mu się popsuło :)) A naprawiać to już można, w ramach naprawy zamontowano to i to, bo było uszkodzone i teraz urządzenie działa. A my wykonaliśmy tylko usługę naprawy taką jak naprawa radia samochodowego w serwisie :) Pozdrawiam.

Reply to
PawelM

owszem producent wystawia sobie znaczek CE ale jeśli chce spać spokojnie musi mieć pewność, że może sobie ten znaczek nakleić :) wiec robi badania w odpowiednich jednostkach, które mają możliwość tak dokładnego przebadania urządzenia. Mniejsza o to. Próbujemy ustalić czy jest się producentem podczas montażu kitu czy też nie.... jeśli jako firma wykonujemy samą USŁUGĘ montażu elektroniki. Nie obchodzi nas jako firme co montujemy, ktoś nam zlecił polutować kilka elementów i to robimy. To byłoby bez sensu, żeby na usługę montażu trzeba było robić badania pod kątem CE na montowane urządzenie. Pzdr.

Reply to
PawelM

Deklaracji CE wymaga czynność wprowadzania urządzenia na rynek. Ty nie wprowadzasz urzadzenia na rynek.

Reply to
William

Czyli na kit nie trzeba. No na zdrowy rozum jest to oczywiste, no ale lepiej się upewnić teraz każdy interpretuje prawo po swojemu ;). Pozostaje kwestia gotowych zestawów uruchomieniowych z procesorami. Przecież nie opakujemy takiego zestawu w ekran itd. Dziękuję. Pzdr.

Reply to
PawelM

Na niektore nieliczne wyroby sa.

No i praktycznie kazda elektronika wymaga badan EMC .. aparature masz ?

J.

Reply to
J.F.

Sprzedawac osobno plytke, a osobno zestaw czesci :-)

Ale znajdz dyrektywe - czy na instalacje elektryczna jest wymagane CE ? Natomiast o fachowej obsludze ktora powinna byc przeszkolona w zakresie EMC cos tam sie chyba wspominalo, wiec to nie jest prosto ze robisz na zlecenie ..

J.

Reply to
J.F.

napewno wszystkie elementy składowe muszą mieć CE co by człowieka podczas montażu nie zabiło ;)... sama instalacja już podpada pod "swoje" normy.

hmm...skoro ja dostając w ręce kilka elementów i PCB i ktoś mi płaci za ugługę poskładania tego w całość to jakim ja jestem producentem? Czy ja to zaprojektowałem? Czy ja kupiłem elementy składowe? Ja tylko wykonuję usługę montażu...reszta mnie nie obchodzi...:) Trochę to bez sensu żeby nie można było prowadzić takiej działalności usługowej polegającej na lutowaniu elementów, a co lutujemy to nas już nie obchodzi bo się na tym nie znamy. My się znamy tylko na lutowaniu cyną :)) Pzdr.

Reply to
PawelM

a po co, kogo stać na aparature za kilka milionów zł :) robi sie odpowiednie badania za kilka kzł i to wystarczy ;) Pzdr.

Reply to
PawelM

Czyli wbrew temu co pisze Lukasz, badania jednak sa :-)

J.

Reply to
J.F.

no ale my chińczykami nie jesteśmy ;) jak tylko zaczniemy coś produkować w naszym pięknym kraju zaraz znajdzie się bratnia dusza która zadba o to aby nasze produkowane urządzenia były bezpieczne, a wtedy może być ciepło jeśli nie są ;) więc lepiej przebadać urządzenie i jeśli OK to wystawiamy sobie te CE. Pzdr.

Reply to
PawelM

a co ma ilosc egz do tego?

nie wystawia sie na elektrownie tylko na pojedyncze elementy z ktorych jest zbudowana. kazdy producent elementu robi je we wlasnym zakresie.

2...4..6kzl
2..6kzl jednorazowo.potem "klepie" sie urzadzenie identyczne jakie zostalo przebadane. pzdr.
Reply to
PawelM

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.