Kity a normy, CE, ROHS itd.

Gdy produkujemy elektronikę już poskładaną i działającą wiadomo, że musimy spełnić tysiące bzdetnych przepisów, ROHSów, wystawić milion deklaracji, spełniać normy kompatybilności itd. itp. A jak to jest z kitami do montażu? Na chłopski rozum: nie sprzedajemy żadnego gotowego produktu, cała odpowiedzialność za lutowanie i ewentualne zakłócające i niebezpieczne dla zdrowia działanie spoczywa właściwie na tym kto urządzenie poskłada i odpali, my sprzedajemy tylko części z schematem jak to poskładać, żeby być może zadziałało. Dobrze myślę, czy może jednak producent takich kitów jest traktowany na równi z producentem gotowego wyrobu?

Reply to
Jakub Rakus
Loading thread data ...

Dnia Sun, 13 Jul 2014 14:16:05 +0200, Jakub Rakus napisał(a):

RoHS mysle ze musisz spelnic - wyrob jest wyrob i ma byc przyjazny srodowisku. Ale to w miare prosto spelnic - wrzucamy same elementy bezolowiowe.

J.

Reply to
J.F.

Spotykałem się z dwiema opiniami, pierwsza że kity nie podlegają CE, z powodów które wymieniłeś i z opinią (chyba na tej grupie) że do kitów są jakieś dedykowane normy. Kwestia niewątpliwie ciekawa.

Reply to
Marek

mysle, ze kluczowymi pojęciami jest "urządzenie elektroniczne" oraz "wprowadzenie do obrotu". kit nie jest urządzeniem elektronicznym, a efekt jego poskładania rzadko przeznaczony jest do wprowadzenia do handlu. gdyby ktoś trudnił sie sprzedażą poskładanych kitów, to jak najbardziej podpadałoby to pod CE.

@
Reply to
Artur Miller

W dniu 2014-07-13 18:39, Artur Miller pisze:

Znana firma AVT sprzedaje kity w 3 wersjach: sama płytka, płytka+elementy i zmontowana płytka. Podpada pod CE?

Reply to
Andrzej

na 100% zestaw składników do samodzielnego poskładania, nie musi spełniać norm gotowego produktu. Pomyślcie. Naleśniki spełniają inne normy, bardziej restrykcyjne niż mąka jajka olej cukier...

ToMasz

Reply to
ToMasz

Pan ToMasz napisał:

Akurat na jajka normy są chyba najbardziej restrykcyjne.

Reply to
invalid unparseable

W dodatku do jajka mają zastosowanie także normy moralne - bo z niego może się wykluć kurczaczek :)

A z naleśnika co się może wykluć ?? Nic.

Reply to
sundayman

To się nie stosuje do prawa. Sprytne prawo powinno zaskakiwać, być nieprzewidywalne i "nieznajomość prawa szkodzi". Inaczej te tabuny tłumoków po śmieciowych studiach były by zbędne.

Reply to
Sebastian Biały

sundayman napisał:

Z większości jajek fermowych nic się wykluć nie może -- są to jaja dziewicze, czy jak kto woli, panieńskie. A w składzie surowcowym naleśników produkowanych przemysłowo, podejrzewam, że w ogóle nie ma jajek, tylko "masa jajowa". Kiedyś mi technolog od żarcia tłumaczył, że jajko po pozbawieniu go skorupki staje się masą jajową, a na nią są inne normy, na które wygodniej jest się powoływać w recepturach.

Jarek

Reply to
invalid unparseable

Wygląda na to, że dyskusja znowu idzie na boki i jak ostatnio, nie zostanie rozstrzygnie, czy do kitów CE potrzebne czy nie...

Reply to
Marek

W dniu 2014-07-13 19:04, Andrzej pisze:

ostatnio dość mocno wgłębiałem się w temat CE na urządzenia elektroniczne, i uważam, że jeśli zmontowany kit nie jest częścią innego urządzenia (czyli posiada obudowę i potrafi samodzielnie spełniać jakąś funkcję), i jest dostępny w obrocie handlowym, to jak najbardziej powinien podpadać pod CE. nie przypominam sobie żadnego wyłączenia spod działania dyrektywy, które mogłoby mieć tu zastosowanie.

@
Reply to
Artur Miller

Pan Marek napisał:

Z jajka można zrobić naleśnik, ale można je ugotować na miękko albo ukręcić suflet. Podobnie z kitu przeznaczonego do budowy termostatu da się zlutować zagłuszaczkę radiofiniczną. Tak więc CE dla worka z częściami nie ma sensu.

To było proste pytanie, a Usenet nie jest do prostych pytań. On jest do Wyższych Celów. I do Dyskusji o Rzeczach Wzniosłych.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2014-07-13 23:39, Artur Miller pisze:

Ale kity z reguły nie mają obudowy. Najczęściej do polutowana płytka. Musisz dodać obudowę podłączyć jakiś pojemnik z bateriami albo kabelek zasilający.

Reply to
Mario

W dniu 2014-07-14 00:12, Mario pisze:

wersja "C", z tego co pamiętam, miewała obudowę :) ale dawno nie bawiłem się kitami AVT, więc...

@
Reply to
Artur Miller

Większoś kitów nie jest sprzedawanych z obudową a niechlujny montaż użytkownika końcowego może spowodować wyjście z norm jakie spełniał wzorcowy prototyp. Poza tym kit może być urządzeniem, które po złożeniu nie działa, bo jest sprzedawane bez softu w mcu. Czy jest potrzebne CE do urządzenia, które nie działa? Sprzedawca ma odpowiadać za coś co sobie wgra użytkownik?

Reply to
Marek

W dniu 2014-07-14 00:16, Artur Miller pisze:

A - płytka. A+ - płytka + zaprogramowany procek B - płytka + luzem elementy C - polutowana płytka.

Reply to
Mario

Twoja logika do mnie przemawia, ale znając życie, że logika i prawo nie chadzają często wspólnymi ścieżkami, poproszę podstawę prawną, że do kitów CE niepotrzebne.

Reply to
Marek

W dniu poniedziałek, 14 lipca 2014 00:43:49 UTC+2 użytkownik Marek napisał:

A jaki ból przykleić nalepkę z CE. CE to deklaracja producenta że wyrób spełnia jakieś normy. Ja bym jeszcze dopisał żeby nie dawać małym dzieciom bo jest ryzyko połknięcia.

Reply to
Zachariasz Dorożyński

W dniu 2014-07-14 00:34, Mario pisze:

moze tak, uścislijmy, ze pod zgodnością z CE rozumiemy zgodność z normami sharmonizowanymi, wymaganymi dla danego produktu, czyli w naszym przypadku EMC, LVD i (od niedawna) RoHS.

więc re EMC (według Guide for the EMC Directive 2004/108/EC): The EMC Directive defines "apparatus" as any finished appliance, or combination thereof made commercially available[...] A finished appliance is any device or unit that delivers a function and has its own enclosure.

pozbawienie więc kitu obudowy to ciekawy wybieg, aby nie trzeba było podpadac pod wymagania dyrektywy 2004/108/EC

LVD - zakładam, ze zasilamy kita z 5V ;)

RoHS - mamy już "ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 8 maja 2013 r. w sprawie zasadniczych wymagań dotyczących ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym" transponujące dyrektywę 2011/65/EU (RoHS2) na polskie prawo, które podciąga zgodnośc z RoHS pod CE...

reasumując - od 22 maja 2013 kity powinny być oznaczone znakiem CE z powodu podpadania ich pod dyrektywę RoHS2.

ale to tylko moja opinia, wyrażona na podstawie przestudiowania ogólnodostępnych dokumentów :)

@
Reply to
Artur Miller

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.