KiCad (do użytkowników) - selektywne ukrywa

Jestem o krok dalej. Przy projekcie PCB moim pierwszym ruchem pod Protelem było zawsze:

- połączenia GND zmienić na niebieskie i na razie ukryć,

- połączenia zasilania zmienić na czerwone.

Tak na szybko nie widzę jak to zrobić w KiCadzie. Nie widzę nigdzie dojścia do indywidualnego traktowanie poszczególnych NET-ów.

Głównie zależy mi na ukryciu połączeń GND (u mnie cała druga strona to GND więc nie chcę tego widzieć przy rozmieszczaniu elementów, bo wprowadza w błąd co do konieczności rozplątania połączeń).

Jestem mało spostrzegawczy, czy tego nie ma? P.G.

Reply to
Piotr Gałka
Loading thread data ...

W dniu 2017-03-17 o 12:48, Piotr Gałka pisze:

Chyba nie ma, nie kojarzę, choć tego nie potrzebowałem. Ale skoro cała jedna warstwa to masa, to może po prostu ukryj tę warstwę?

Reply to
szod

W dniu 2017-03-17 o 12:48, Piotr Gałka pisze:

Nie ma, ale masz możliwość ukrycia warstwy, z lewego paska druga ikona od dołu, pokaż/ukryj menażera warstw, w menażerze odptaszkuj warstwę którą chcesz ukryć.

Reply to
Janusz

W dniu 17.03.2017 o 12:48, Piotr Gałka pisze:

Netów nie da się ukrywać, można ukrywać poszczególne warstwy. Swoją drogą to się zastanawiam po co ukrywać pojedyncze nety? Przecież jak nie widać narysowanej wcześniej ścieżki, to jak tu prowadzić inne na tej samej warstwie?

Reply to
Jakub Rakus

W dniu 2017-03-17 o 21:53, Jakub Rakus pisze:

Wyjaśnię po co, choć może moje wyjaśnienie bazuje na doświadczeniu z Protela, a w KiCadzie może da się to załatwić inaczej.

Jak napisałem: "u mnie cała druga strona to GND". Skoro cała jest GND to nie ma tam innych ścieżek.

Każde połączenie do GND to via na drugą stronę = tych połączeń nie muszę prowadzić i nie przeszkadzają mi przy innych.

Natomiast połączenie wszystkiego (poza GND) na top wymaga trochę wysiłku na etapie rozmieszczania, obracania i przełączania. Najpierw rozmieszczam elementy w dowolnych odległościach od siebie tak, aby widzieć, że połączenia się nie krzyżują. Czasem pociągnę kawałek jednego połączenia i usunę je z wyjątkiem jednego segmentu który jest tylko po to, aby trzymał linie netu tak abym widział stan poplątania/rozplątania. Widoczne na tym etapie połączenia GND znakomicie utrudnią mi działanie.

Mam zerowe doświadczenie w KiCadzie. To, że KiCad potrafi wszystko ładnie sam odsuwać to może da się tak do tego podejść, że wykona się połączenia GND jeszcze przed rozmieszczaniem elementów. Tylko że przy rozmieszczaniu elementów będę chyba musiał po przesunięciu każdego elementu przesuwać wszystkie jego via do GND (scalaki mogą mieć po kilka) aby połączenia do tych via nie zaciemniały obrazu nie połączonych jeszcze połączeń. Zgrupować elementu i jego via do GND pewnie się nie da, aby przesuwać/obracać razem. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2017-03-17 o 20:19, szod pisze:

Moje pytanie dotyczy etapu rozmieszczania elementów. Na tej warstwie jeszcze nic nie ma więc czy ukryta, czy nie, to jej nie widać. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 17.03.2017 o 12:48, Piotr Gałka pisze:

Chyba nie ty pierwszy tego szukasz:

formatting link
Może wciąż to tkwi na liście życzeń.

Reply to
Zbych

W dniu 20.03.2017 o 16:27, Zbych pisze:

I obejście problemu zaproponowane jakiejś grupie dyskusyjnej:

Create zones on unused layers with the net that you want to hide. You can hide the visibility and fill the zone and the net should disappear. Works for me so far

Reply to
Zbych

W dniu 2017-03-20 o 16:29, Zbych pisze:

Dzięki. To ma prawo zadziałać - pewnie połączenia zostają tylko maluje je do najbliższego punktu zgodnego z tą siecią czyli wychodzi mu linia o długości 0.

Moje doświadczenie z Protela jest takie, że wprowadzenie jakichś zones znacznie spowalnia działanie programu, ale to może nie dotyczyć KiCada.

Jak mi wyjdzie, że uzyskuje co chcę po usunięciu sieci GND z netlisty to pewnie zrobię sobie jakiś programik do kastrowania netlisty z GND. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

użytkownik Piotr Gałka napisał:

Bo w protelu a zwłaszcza tym starym (nie wiem jak w nowym) poligony były tworzone ze ścieżek. Przy pracy na wstępie można dać poligony tylko pionowe, albo tylko poziome i grube np 1mm, a po obrobieniu projektu już docelowe np. 5-20mils. Popatrz sobie na wagę pliku z poligonami i bez. 100k do 30M, to musi się odbić na obciążeniu. W nowszych softach poligony są inaczej budowane i nie obciążają tak procesora.

Reply to
V.L.Pinkley

W dniu 2017-03-20 o 18:08, V.L.Pinkley pisze:

Dzięki. Radziłem sobie robiąc poligony jako ostatni krok projektu. Jak potrzebowałem coś zmienić, albo brałem się za kolejną wersję, to usuwałem poligony. Dążyłem do tego aby obrys poligonu był obrysem płytki - wtedy dodanie to pikuś. Faktyczny kształt, gdy musiał być inny określały linie na warstwie Keep-Out. W KiCadzie nie ma Keep-Outa. Zobaczę co mi to zmieni w moich strategiach. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2017-03-20 o 16:19, Piotr Gałka pisze:

No niestety ale kicad to nie protel, aż tylu funkcji nie ma, jedynie możesz jak już wstępnie wszystko rozmieścisz wyłączyć pokazywanie połączeń, ikona z lewej, ukryj połączenia wspomagające płytki. Wtedy znikną ci linie połączeń ale jak uchwycisz element to one się pokażą.

Reply to
Janusz

W dniu 2017-03-20 o 17:43, Piotr Gałka pisze:

Zrobiłem na Bottom strefę GND i ją wypełniłem, ale czy ją ukryję czy nie to połączenia GND nie znikają :(. Wrócę do tego jak choć trochę zacznę czuć co robię, bo na razie to niepotrzebne zawracanie Wam głowy. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2017-03-20 o 18:48, Janusz pisze:

Ja się przesiadam z Protela 3 z roku 97. Liczę na to, że jest dokładnie odwrotnie, że KiCad ma funkcje o których mi się w Protelu nie śniło :) P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2017-03-20 o 18:50, Piotr Gałka pisze:

Przetestowałem to przed chwilą i mi też nie działa :( spróbuj to co Ci napisałem jak ci sie na tym będzie robiło.

Reply to
Janusz

W dniu 2017-03-20 o 19:01, Janusz pisze:

Przejrzałem wszystkie Twoje wypowiedzi w wątku i nie wiem o czym teraz piszesz. Co to jest to coś co mi (kiedyś poprzednio) napisałeś? P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2017-03-20 o 16:29, Zbych pisze:

Usunąłem z netlisty ręcznie sieć GND i bez zastrzeżeń wczytał netlistę (chociaż zniknął mu jeden z numerów netów bo je numeruje po kolei, a tych za GND nie przenumerowywałem). Czyli mam obejście tego problemu. Będę to musiał tylko zautomatyzować, bo na etapie przełączania różnych rzeczy do różnych nóg procka (aby rozplątać płytkę) generuję zazwyczaj dziesiątki netlist. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2017-03-20 o 19:25, Piotr Gałka pisze:

Się zacytuję :) "jedynie możesz jak już wstępnie wszystko rozmieścisz wyłączyć pokazywanie połączeń, ikona z lewej, ukryj połączenia wspomagające płytki. Wtedy znikną ci linie połączeń ale jak uchwycisz element to one się pokażą. "

Masz czysty widok na płytkę , ścieszki też można wypełnienie wyłączyć będą tylko obrysy, ikonki poniżej po lewej stronie.

Reply to
Janusz

A możesz też przenieść na fikcyjną warstwę. I ukryć tę warstwę.

Samo ukrywanie powinno być trywialne - atrybut visible i parę zmian w kodzie programu. Ale prawdziwym problemem jest co i jak będzie się działo gdy interaktywny router będzie napotykał niewidzialne ścieżki. Itp.

Reply to
slawek

W dniu 2017-03-23 o 17:20, slawek pisze:

Już kilka było wypowiedzi w tym stylu, ale ja cały czas nie rozumiem.

Mogę jakoś zmienić warstwę dla połączeń (nie ścieżek) z netlisty? P.G.

Reply to
Piotr Gałka

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.