Karty chip-owe Dell

Moze i jestem slepy :) ale szukam juz od tygodnia i nie znalazlem do konca tego co by mnie interesowalo. Mam lapto Dell D600 ktory ma czytnik kart o2micro smartcard reader. Jest on zainstalowany no i na tym sie konczy. Szukalem jakiegos orogramowania ktorym mozna by cos zrobic z kartami ale nic sensownego nei znalazlem. Wszystko co wyszukalem to osobne aplikacje do modyfikacji kart poprzez port LPT itp ale nic do tego czytnika. I druga sprawa czy gdzies mozna zakupic pojedyncze sztuki kart wspolpracujacych z tym czytnikiem tak zeby mozna bylo to wykorzystac?? Ofert kart znaazlem duzo ale wszystko kierowane jest do firm i oferuja hurtowe ilosci a ja potrzebowalbym 2 -3 karty. Mozecie podrzucic jakies informacje w tym temacie??

Reply to
Dlabink
Loading thread data ...

Dlabink pisze:

Bo karta czipowa to karta czipowa, byle z ISO-7816 była zgodna, jak w systemie masz czytnik zainstalowany, to patrz w system - już win2k obslugiwał bez problemu smartcard. Do kompletu tylko znaleźć program (lub napisac) który z takiej karty skorzysta (choćby przez gotowe windowsowe api), wiele banków takie daje (np ing) do autoryzacji w swoim systemie.

To zorganizuj sobie 2-3 karty vitay z orlenu - są czipowe :) Albo użyj jakiś bankowych...

Reply to
BartekK

Witam Dlabink pisze:

Mam tego laptopa i zaskoczyłeś mnie bo nie bardzo wiem gdzie jest to złącze?

Pozdrawiam WojtasW

Reply to
WojtasW

Użytkownik "WojtasW" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:h8qu1a$4rp$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Taka płaska szczelina zdaje się w okolicach slotu PCMCIA, wymiarem na włożenie doń karty bankomatowej. Normalnie sprawia wrażenie wywietrznika obudowy. Na support.dell.com są sterowniki do tego czytnika.

Pozdr. TC

Reply to
Ciemny

qlphon pisze:

Mylisz się. Poczytaj normę Smart Card (ISO 7816). System plików na karcie jak najbardziej składa się z katalogów z plikami (jak na dyskietce - tyle że to nie FAT). Wejście do niektórych katalogów i dostęp do plików może być obwarowane koniecznością podania PINu czy innego uwierzytelnienia. Nad wszystkim panuje system operacyjny karty, z którym czytnik porozumiewa się szeregowo przez magiczne złote styki.

A biblioteka DLL conajwyżej opakowuje te operacje i tworzy sekwencje (np. autoryzacja, wejście do katalogu, odczyt pliku) aby programistom było wygodniej.

BTW:

formatting link

Reply to
Adam Dybkowski

qlphon pisze:

Wymiarami? Nie. Fizycznym dostępem do danych? Nie. Ale była mowa o odczytywaniu i zapisywaniu danych - tutaj jest bardzo podobnie. Są pliki i katalogi, tyle że dostępem do nich i ew. systemem plików na ich trzymanie zarządza sobie sama karta chipowa (a dokładniej mówiąc system operacyjny śmigający na procesorze w karcie). W dyskietce jest nieco inaczej, bo to tylko nośnik danych, a system plików może być dowolny (organizuje go system operacyjny komputera - może to być np. FAT12 albo Minix). Zresztą po interfejsie karty chipowej śmigają komendy m.in. dostępu do plików, np. "wejdź do katalogu 2F3C" albo "otwórz do odczytu plik 0802". AFAIR pliki i katalogi nie mają nazw a tylko numery

16-bitowe.

Dobrym przykładem karty chipowej, którą prawie każdy ma, jest karta SIM do telefonu komórkowego. Identyczny interfejs fizyczny jak dużych kart, tylko nieco inne wymagania autoryzacyjne dostępu do plików. Oprócz tego dla kart SIM jest określonych wiele plików, które muszą zawierać konkretne dane - m.in. plik z numerem IMSI (numerem seryjnym karty), lista operatorów preferowanych itd. W komórce wiele z tych plików jest czytanych pośrednio komendami AT wydawanymi do modułu/chipsetu GSM. Z kartą SIM można też zagadać za pośrednictwem SIM Toolkit. Zobacz normy 3GPP.

Reply to
Adam Dybkowski
Reply to
William Bonawentura

dll? Laik nie ma pojęcia co to dll. ;) specjalista rownież, jeśli nie używa windosse

Reply to
DJ

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.