miała być rewolucja i

Miałem plan - do końca roku zaopatrzyć się w jakąś tanią kamerkę termowizyjną. Ale się wstrzymywałem, bo ponoć (nawet chyba dzięki jakimś polskim wynalazkom) miała być jakąś rewolucja jakościowa w tej dziedzinie.. i coś nie widzę zmian, nadal w tanich kamerkach bolometry

60x60pix, i ceny >4kZł... Czy o czymś nie wiem?
Reply to
BartekK
Loading thread data ...

Też słyszałem. Miał być napływ dobrych i tanich kamer z kierunku "ciasnego CE", ale jakoś się nie zanosi. Pewnie napływ nastąpi, gdyż ceny są idiotyczne i na pewno ktoś się na nie połakomi, zarzynając przy okazji złote jajo. Normalka, tylko ciężko powiedzieć jednoznacznie kiedy.

Irek.N. ps. czasem lepiej nie mieć kamery i nie wiedzieć ;)

Reply to
Irek N.

formatting link
matryc nie sa ciekawe

Chinskie kamery zostana zdjete szybciej niz sie pojawia, ta polska firme stac na monitorowanie rynku. Adwokat wezmie 1/5 ceny jednej kamery. Widzialem jak sie firmy gryzly na rynku, jak jest o co to ciagnie sie w sadzie latami.

Reply to
jan kowalski

W dniu 2012-12-03 00:41, Irek N. pisze:

Złote jajko, jak rozumiem, to obecna sytuacja dla obecnych producentów/sprzedawców kamer za 20kzł? Całkowicie się zgadzam, że te ceny są idiotyczne (dla kupującego).

Ale czasem fajnie mieć kamerę, i wiedzieć, niż szukać po omacku. Tylko gdzie i co kupić? Po fotkach widzę, że do moich celów by wystarczyło 60x60, ze stałą optyką, ale połączenie fotki "widzialnej" z "ir" jest mocno wskazane, więc najtańsze (~4kzł za jakiegoś fluke i3) rozwiązania odpadają. No ale bez jaj (nawet złotych) z tymi cenami ... moduł kamerki kolorowej 1Mpix kosztuje mniej niż 0.1% ceny takiej kamery IR, więc dlaczego trzeba dać >12kzł żeby mieć taką prostą funkcję?

Reply to
BartekK

formatting link
To wygląda interesująco. Rozdzielczość wprawdzie na granicy użyteczności, ale przynajmniej cena do przełknięcia ($50-$100), aczkolwiek w $/piksel szału nie ma. Ludzie przyklejają to do telefonów i innych cudów z kamerą (youtube).

Reply to
shg

Hmm, jakby użyć soczewkę zamocowaną jak w głowicy CD i wprawić w drgania to może da się uzyskać coś ciekawego...

Reply to
Michoo

Rozmycie. Patrz na czas reakcji (termicznej) tych sensorów, to że dane możesz odczytywać 4Hz maks to nie znaczy, że co 4x na sekundę mogą się one zmienić. Chyba że myślisz o robieniu statycznych fotek jedna za drugą, ze statywu, z przemiataniem co 10s ?

Reply to
BartekK

64Hz maks

Myślę o szybkim przemiataniu w okolicy +-1 piksela i potem rekonstrukcji obrazu z "rozmytego". Taki oversampling w 2D.

Reply to
Michoo

[..]

Może do twoich potrzeb wystarczy coś takiego:

formatting link
się do zbudowania.

Reply to
AlexY

Akcelerometr + żyroskop + kamera Vis, ekstrakcja "ficzerów" (po to zwykłą kamera), korelacja z czujnikami (wszystkie te brzydkie rzeczy z powodu 3D) i rozplot. Trochę skomplikowane i trudno to zrobić w czasie rzeczywistym (ale da się). Prościej by było, gdyby matryca IR miała mniej stopni swobody. Gdyby zostawić tylko obroty, to dało by się z samego obrazu IR i kąta obrotu.

Reply to
shg

Zdecydowanie nie ;) Powiem do czego potrzebuje: - w elektronice "oo to ten elektrolit się grzeje bardziej niż 6 równolegle z nim pracujących", "oo ten scalaczek można by lepiej chłodzić, bo chwilowo skacze mu temperatura jak coś-tam robi", albo wręcz "oo a tutaj przewiew nie dociera i się grzeje, trzeba zmienić ustawienie elementów albo przepływ powietrza przez urządzenie" itp.

- w mechanice - które elementy pracującej maszyny grzeją się bardziej niż powinny (już mam sprawdzone na pożyczonej fluke i3 - ładnie widać która przekładnia wśród 20 różnych kółek jest cieplejsza bo się jej ośka mocniej trze niż okoliczne, choć ręcznie przy obrotach ręcznych - różnicy nie czuć) .. przy czym grzebię w urządzeniach wielkości PC albo maks dużej lodówki pełnej mechaniki i elektroniki, a nie w zegarku albo elektrowozie ;)

Reply to
BartekK

Przecież to właśnie do takich zastosowań się nadaje, obiekt statyczny, pomiar około minuty. Rozmiar niejako nie gra roli bo sensor ma wiązkę widzenia 5 stopni.

Reply to
AlexY

W dniu 2012-12-04 11:24, AlexY pisze:

Obiekt raczej statyczny nie jest, mechanizm się rusza, temperatury się zmieniają w takt pracy maszyny - na i3 widziałem zmianę w formie "błyśnięcia" o czasie ~1s. Ale żeby obserwować to błyśnięcie termiczne np drivera albo innego cpu zamyślającego się przez chwilę - trzeba najpierw wiedzieć że to występuje, więc trzeba "przepatrzeć" całość i zauważyć ciekawie zmieniające się miejsca. Zwykłą kamerką termowizyjną robiłem to w chwilę - od razu było widać miejsca podejrzane, a tym ustrojstwem... jakoś nie jestem przekonany, czy nie będę walczył z metodologią pomiaru, zamiast z faktycznym problemem, który pomiar miał zlokalizować ;)

Reply to
BartekK

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.