kamerka CCD vs CMOS

Loading thread data ...

Sikor napisał(a):

Pewnie dlatego że CMOS to nazwa technologii wytwarzania a CCD to nazwa sposobu pobierania danych z sensora :)))

Reply to
A. Grodecki

Janusz U. napisał(a):

ble, ble, ble... :)

formatting link
Nie lubię sie podpierać wikipedią, ale trudno... :)

Reply to
A. Grodecki

Po takich postach odechciewa sie pisac czegokolwiek na podstawie wlasnego doswiadczenia. Zawsze znajda sie tacy, co musza udowodnic swa "wyzszosc".

pozdrawiam Janusz U.

Reply to
Janusz U.

A jednak w kamerach odroznia sie oba typy, bo czyms tam sie uzytkowo roznia. Moze dlatego

formatting link
A swoja droga - ktos sie orientuje w szczegolach konstrukcji ? Jak wyglada kwestia czasu naswietlania - jest tam jakis bufor ktory umozliwia zgromadzenie ladunku z pewnego czasu jednoczesnie dla calej matrycy ?

J.

Reply to
J.F.

Jest właściwa grupa. Tam kieeedyś pisał niejaki p. Lewandowski (chyba).

zyga

Reply to
Zygmunt M. Zarzecki

To sobie pogooglalem, a teraz ide dalej chorowac :/

Z tego co mnie wiadomo, to matryce CMOS gromadza bardzo niewielki ladunek w pikselu od razu go wzmacniajac i probkujac. Nie potrzeba zatem np. migawki, bo czyszczenie matrycy robi sie jednoczesnie we wszystkich pikselach (tzw. reset), a nie jak w CCD poprzez pusty readout.

formatting link
- "The exposure is controlled by varying the time interval between reset and readout."
formatting link
- "Electronic rolling shutter (ERS)", "Maximum Shutter Delay" idac tropem tu jest nieco odpowiedzi
formatting link
?a=4&q=115
formatting link
- a ta prezentacje goraco polecam (duzo liczb:) wniosek: unikac elektronicznej migawki... ale z drugiej strony pamietajmy o wytrzymalosci migawki mechanicznej. Nie wiem jednak czy jest migawka mechaniczna dla kamer wideo (w sensie 30fps, a nie pojedycznych zdjec), choc jednak kiedys nie bylo CMOS a tylko CCD, wiec pewnie jakos sie da, ale napewno wolniej niz 30fps.
formatting link
- dosc rozsadnie o powyzszym, teraz wiem dlaczego kamerki internetowe tak ladnie deformuja szybkozmienny obraz

formatting link
- ciekawostka do poduszki
formatting link
tu niestety wiecej reklamy niz danych
formatting link
tu brak szczegolow
formatting link
- niestety nie znalazlem swojej pelnej prezentacji porownujacej CCD i CMOS, zreszta bylaby dzis malo aktualna
formatting link
oraz
formatting link
-wygooglalem, kiedys sie na tym tez opieralem
formatting link
- interesujacy artykul praktyczny, ale off-topic

pozdrawiam Janusz U.

Reply to
Janusz U.

Janusz U. napisał(a):

Są 2 typy sensorów jeśli chodzi o SPOSÓB ODCZYTU informacji: szeregowe (CCD) i równoległe, nie wiedziec czemu nazwane cmos. Pewnie jakiś "fotograficzny guru" kiedyś się wypowiedział i tak juz zostało :) W zasadzie ZUPEŁNIE ODRĘBNĄ cechą jest technologia budowy sensora. Jest ich wiele, kazdy może poszukać.

Tak samo jak większość elektroniki monolitycznej, tak samo czujniki obrazu produkowane są w technologii CMOS, z uwagi na jej zalety i cenę, która ZWYKLE kompensuje wady.

Wracając do czujników obrazu, sensory ccd są popularniejsze (choć technicznie rzecz biorąc gorsze) od równoległych, bo są TANIE. Taniość polega na łatwej konstrukcji dużej matrycy a co za tym idzie małej ilości odrzutów produkcyjnych.

Podstawową wadą technologii ccd (nie tylko jeśli chodzi o czujniki obrazu) są ZNIEKSZTAŁCENIA sygnału związane z techniką szeregowego transportu ładunku. O ile w technice cyfrowej (zero-jedynkowej) nie ma to żadnego znaczenia, to w technice analogowej jak najbardziej. Dlatego stosuje się różne techniczne sztuczki, aby korygować błędy powstające w matrycy obrazowej podczas pobierania obrazu do rejestrów.

Nie ma ŻADNYCH przesłanek dla których technika ccd miałaby wykazywać się mniejszymi szumami niż technika odczytu równoległego. Wręcz przeciwnie

- niektóre zakłócenia transportu przybierają charakter dodatkowego szumu w ccd.

To że jakiś przetwornik ccd jest lepszy od jakiegoś równoległego, wynika z postępu technologi produkcyjnej. To tak jak porównywać np Mercedesa z

1970 roku z Audi z 2000 roku. Ponieważ technika ccd w przetwornikacyh obrazu jest tania popularna i powszechna, więc postęp jakościowy w sprzęcie powszechnego użytku jest duży. Jednak przetwornik równoległy zbudowany w tym samym reżimie technologicznym będzie zawsze lepszy jakościowo (z punktu widzenia parametrów obrazu). Szczególnie będzie to widoczne w niestandardowych warunkach pracy - silnego prześwietlenia lub silniego niedoświetlenia.

Na koniec - do specjalnych celków jak np astromomia wytwarza sie SPECJALNE przetworniki obrazu, które mają określone cechy użytkowe i porównywanie w tym momencie ccd do równoległych nie ma żadnego sensu. W astronomii amatorskiej, gdzie stosowane są komercyjne przetworniki obrazu, przeznaczone do standardowych warunków naswietlania (dużo światłą i krótkie czasy ekspozycji) doświadczenia mogą być różne, ale wynikają ze zwykłej jakosci procesu monolitycznego a nie z tego ze sensor ccd jest lepszy od równoległego. Bo nie jest.

Reply to
A. Grodecki

Janusz U. napisał(a):

Nie wiem jak w kamerkach internetowych, ale problem może tkwić w sposobie tworzenia obrazu. Niektóre przetwornik sa przystosowane do progressive scan a inne nie. Progressive scan polega na tworzeniu pełnych obrazów z częstością 25/s (dla standardu TV) w odróżnieniu od "normalnego" sygnału wideo, gdzie wprawdzie częstość jest 50/s ale są to półobrazy. W progressive scan każda klatka TV ma jakość zdjęcia a w normalnym obrazie TV w przypadku ruchomego obrazu krawędzie przedmiotów mają zęby wynikające z nałożenia 2 różniących się półobrazów. Progressive scan niestety daje lekkie odczucie migotania, podobnie jak w kinie. Oglądanie półobrazów jest przyjemniejsze dla oka ale zrobienie ładnej stopklatki jest niemozliwe i są również pewne problemy w obróbce takiego materiału.

Reply to
A. Grodecki

Janusz U. napisał(a):

Obydwa typy są "ładunkowe". CCD to sposób ściągania danych z medium do rejestrów.

CCD też zawierają wzmacniacze, przetworniki i procesory. To czy i jakie, zależy wyłącznie od przeznaczenia matrycy.

Tu masz stronę mojego sasiada, zapalonego astrofotografisty :) Nie wiem jak teraz, ale do niedawna używał gółwnie korpusu Cannona z matrycą równoległą - praktyczny brak szumów do ISO 1600.

formatting link

Reply to
A. Grodecki

Janusz U. napisał(a):

Nie "w" a raczej "na". Jak najbardziej. Technika się scala. Cena! Kiedyś czujnik przyspieszenia to był sensor i kawał elektroniki do niego. Teraz jest to pojedyncza struktura z elestycznie zawieszoną masą, piezorezystorami, wzmacniaczami, przetworenikiem, układem linearyzacji i kompensacji temperatury...

O tym już było (Mercedes vs Audi). Poza tym mój sąsiad na technice się za bardzo nie zna a na elektronice wcale. Mając tego świadomość żadnych wniosków w tej kwestii na swojej stronie nie wyciąga, co dobrze o nim świadczy. W internecie roi się od stron z pseudowiedzą, pseudodoświadczeniami, pseudownioskami i amatorskimi schematami. Nie ma się co podniecać. Prawdziwe informacje są w podręcznikach akademickich, raportach naukowych i nielicznych (z oczywistych względów) publikacjach pochodzących z przemysłu.

Reply to
A. Grodecki

Dnia Fri, 28 Dec 2007 21:12:37 +0100, A. Grodecki napisał(a):

Drobne sprostowanie - w przypadku akcelerometrów firmy Analog Devices, wykonanych w technologii MEMS, rolę właściwych czujników zmiany położenia masy pomiarowej pełnią grzebienie krzemowe, których zęby tworzą układy kondensatorów. Mierzona jest pojemność między tymi zębami i w ten sposób określana zmiana położenia masy.

Reply to
badworm

badworm napisał(a):

Sprostowanie czego? Czy ja podałem producenta i model?

Reply to
A. Grodecki

Dnia Sat, 29 Dec 2007 04:26:15 +0100, A. Grodecki napisał(a):

No dobra, uściślenie :) Mnie osobiście hasło 'akcelerometr scalony' kojarzy się od razu z MEMS i produktami AD.

Reply to
badworm

Pierwsze słyszę, czujnik przyśpieszenia na piezorezystorach! Poproszę o przykład takiego elementu. K.

Reply to
John Smith

John Smith napisał(a):

Dokładniej chodzi o pojęcie piezorezystora czy ich zastosowanie w technice monolitycznej?

Reply to
A. Grodecki

Co tutaj jest do tłumaczeniu w pytaniu? Poproszę o symbol podzespołu będącego czujnikiem przyśpieszenia opartego o zjawisko piezorezystywne. K.

Reply to
John Smith

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.