kablowka + antena z balkony do cyfrowki

witam, chce zapytac czy jest to wogole mozliwe: mam tv lg 32lh2000 i kablowke analogowa z mm. mieszkam ok 3km od nadajnika

formatting link
nadajacego mux3 na kanale 48. kablowka na kanale 48 nadaje inny program analogowo. gdybym podlaczyl antene (jakis yagi np) z balkonu i spial to spliterem z kablem od mm - zobacze tvp historia, czy np mocny sygnal kablowki zakluci antene i g zobacze? jesli zle mysle, jak jest mozliwe zrobienie tego bez przelaczania kabli?

ps. po odlaczeniu kablowki, na drucie lapie ze sniegiem wszystkie stacje analogowe, ale na kanalach gdzie jest mux2 i mux3 telewizor wyswietla "brak sygnalu". zdaje sobie sprawe, ze drut to za malo, ale chcialem tylko sprawdzic czy wogole cos wykryje z nadajnika - a tu nic..

Reply to
-
Loading thread data ...

formatting link

generalnie to kablowka i naziemna to sa te same pasma, wiec jak zsumujesz to sie zaklocaja nazwzajem. Sa 2 rozwiazania:

  1. mechaniczny przelacznik 2 wejscia i 1 wyjscie - na kreciolek lub jakis stycznik - najwyzsza separacja wejsc.

Gdzies widzialem taki mechaniczny przelacznik, ale teraz go nie znajde w sieci. Moze grupa pomoze.

  1. ostry filtr na kanal <tez z muxa> na kablowce + sumator z naziemna, ale efekty moga byc rozne - poza tym musi byc b. duza separacja wejsc

- bo sygnaly beda sie zaklocac.

wg rozwiazanie 1, albo przekladac kabel !!!

Generalnie nowe tv to sa w srodku linuxy (czyli jakies kompy) i wystarczyloby aby zmodyfikowac soft, aby na na jakims wyjsciu....pojawial sie sygnal do przelaczania anteny (przekaznika antenowego) i problem by znikl - no i potrzebne bylyby jakies przelaczniki ala satelitarne - 2 wejscia 1 wyjscie i sterowanie +5V.

Albo 2 osobne wejscia antenowe pod naziemna/kablowke w analogu i cyfrowa naziemna/kablowke (dvb-t/c). No ale nie ma takich, bo to ze 2$ wiecej u chinczykow by musialo kosztowac, ale kto by takie koszty poniosl?

Reply to
adresss

swego czasu mialem stycznosc z podobnym problemem, tzn. byl maszt antenowy,a na nim kupa yagi odbierajacych stacje z kilku kierunkow.

jednym z pierwszych rozwiazan byly waskopasmowe wzmacniacze antenowe (zamiast pasywnych filtrow) - osiagaly dobra dobroc, ale i tak zeby je skonstruowac potrzebne bylo 'podreczne laboratorium'. moim zdaniem skonstruowanie 'splitera' przez amatora bez sprzetu w domowych warunkach bedzie co najmniej frustrujace, nawet jesli bedzie podazal za bardzo dobra instrukcja powielajac sprawdzona konstrukcje...

tak czy siak na maszcie anten przybylo , a te ktore byly zostaly ulepszone. pojawil sie nowy problem - anteny odbieraly odlegle odbiorniki, nadajace na tych samych lub bliskich kanalach , zbyt slabe by odebrac nawet sygnal, ale dosc mocne zeby wchodzic w interferencje np. z podnosna koloru, dajac efekt 'plywajacych pasow' na ekranie. konstruowanie zlozonych filtrow pasmowych zaczelo byc zdrowym problemem, nawet pomimo iz 'laboratorium' bylo pod reka.

cala sprawe w koncu rozwiazala skrzynka przekaznikow, sterowanych z okolic telewizorow. rozwiazanie to przebilo na glowe wszystkie konstrukcje filtrow i wzmacniaczy - wzmacniacze wprowadzaja ekstra szumy, filtry - tlumienie, a kazde z osobna i razem - znieksztalcenia nieliniowe. przekazniki zadnej z tych wad nie maja.

ad 'linuxow w telewizorze' - mysle ze w dzisiejszych czasach nie ma sensu nawet kombinowac z firmware tv - wyprowadzajac jakies kable z telewizora w poblize anteny ryzykujemy ze cos nam upali np. burza. a nie ma to sensu - kazdy bowiem szanujacy zestaw domowy posiada tzw. 'leniucha' - czyli pilota na podczerwien. prawie na kazdym pilocie jest kilka niewykorzystanych przyciskow - w skrzynce z przekaznikami moze wiec siedziec sobie mikrokontroler i zwyczajnie reagowac na polecenia wydawane przez pilota. jesli wolnych guzikow brak, to moze nawet dekodowac 'prawdziwe' komendy z pilota, tzn. wduszanie numerow kanalu i klawiszy P+ P-.

--

Reply to
Piotr "Curious" Slawinski

Piszesz "telewizorów" - w liczbie mnogiej. Jak radzisz sobie z problemem, gdy potrzeby dwóch telewidzów przy dwóch telewizorach są sprzeczne z punktu widzenia ustawień przekaźników?

Mi nie udało się tej bariery pokonać, więc zastosowałem rozwiązanie filtrowe - musiałem połączyć sygnał z analogowej kablówki UPC z DVB-T z Chwaszczyna. Problemem okazały się kanały 48 (tam UPC nadaje coś cyfrowego, a z eteru mamy MUX3) oraz 21 (TVN Style na UPC i analogowa TVP2 z Elbląga, kiepska, ale wspomniane pasy widać było ślicznie, a przy pięknej pogodzie nawet zrywało synchronizację). Dwa filtry, jeden sumator i sprawa została załatwiona :)

Pozdrowienia, MKi

Reply to
MKi

podlaczylem pozyczona antene pokojowa dzisiaj (jakis thomson ze wzmacniaczem). kanal 35 z Chwaszczyna odbiera (Polsat, TVN itp), ale na kanale 48 gdzie jest TVP na ktorym mi zalezy - telewizor dalej wypisuje "brak sygnalu"..

Reply to
-

Kanał 35 z Chwaszczyna, czyli MUX2 jest nadawany z mocą 100kW Kanał 48 z Chwaszczyna, czyli MUX3 jest nadawany z mocą 15kW

Jak widać na Twoim eksperymencie, ma to duże znaczenie. Ja mam antenę Telkom-Telmoru z przedwzmacniaczem. Telewizor podłączony na krótko do anteny odbierał MUX3. Po przejściu przez domową instalację sygnał był już za słaby. Pomógł jeszcze jeden wzmacniacz. Jak masz możliwość pożyczyć od kogoś wzmacniacz antenowy, spróbuj.

Moc MUX3 zostanie zwiększona, gdy wyłączą analogowy nadajnik nadający na tym kanale, zdaje się w Iławie.

Pozdrowienia, MKi

Reply to
MKi

patrzac szybko w googlach znalazlem kilka dat konca "analogu": 2012,13,15... czyli realnie patrzac, Ilawa bedzie nadawala nawet po euro i koncu swiata - czyli - cyfrowki TVP u siebie w domu raczej niedoczekam ;)

Reply to
-

Doczekasz doczekasz - bo moze puszcza drugi kanal cyfrowy, nie przerywajac analoga.

Albo poczekaja az sobie zamontujesz miednice, a potem w trybie administracyjnym upomna sie o abonament :-)

J.

Reply to
J.F.

Mysle ze nie od tej strony - poleca po operatorach satelitarnych, wyciagna liste klientow i porownaja ..

J.

Reply to
J.F.

mozesz zainstalowac ... drugi zestaw przekaznikow - do drugiego tv. akurat w tamtej instalacji to nie mialo znaczenia, bylo kilka tv, ale odbiorca jeden ;)

--

Reply to
Piotr "Curious" Slawinski

Am 03.01.2011 18:55, schrieb -:

Coś musiałeś popieprzyć. DVB-T z mocą 100kW w odległości 3km powinieneś odbierać na zużytej prezerwatywie. Sprawdź konfigurację odbiornika w TV. LG mają dość idiotyczne jadłospisy. W każdym razie mój odbiera DVB-C dopiero wtedy, gdy ustawię settings na Finlandię i modulację na 256QAM, inaczej "no signal" ;-) A sygnałów splitterem połączyć nie możesz. Wprowadzisz przez to sygnał do kablówki i możesz mieć problemy z sąsiadami. W przypadku TV-Trwam na kanale, grabie w plecach.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Am 11.01.2011 17:28, schrieb Waldemar Krzok:

Jeszcze poprawka: widzę, że nadają mocą 15kW. Dla porównania, w Berlinie odbieram na laptopie z 10cm anteną leżąc w łóżku wszystkie programy DVB-T. Odległości do nadajników 15km (5kW) i 25km(10kW).

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.