Kablologia macana

Jest temat zasilania dużego odbiornika z transformatora, w celach testowych (kilka godzin).

8 kabli 240mm2 na fazę, teoretycznie max. temp. pracy długotrwałej to 90 st. C. Podczas testów badanie za pomocą kamery termowizyjnej pokazuje miejscami 110 st. C, pirometr pokazuje o jakieś 15-20 stopni mniej. Z tym, że metodą Macajewa można ten kabel dość swobodnie łapać, jaką on może mieć temperaturę naprawdę? Jaką temperaturę dotykowo można znieść bez znaczniejszego bólu? Podejrzewam, że kamera i pirometr przekłamują, albo operator jest gamoniem i jeszcze nie ogarnia sprzętu. Klasycznego termometru akurat nie było pod ręką, może w przyszłości się uda zmierzyć...

L.

Reply to
Lisciasty
Loading thread data ...

W dniu 2014-07-25 20:20, Lisciasty pisze:

Temperatura obiektu, a jego emisja podczerwieni (co badasz kamerą i pirometrem) to dwie oddzielne sprawy, w zasadzie mocno zależne od tego jak ciało jest daleko od "ciała idealnie czarnego" oraz ile/jakiej podczerwieni pada na to ciało (i się odbija). Pomiar czegokolwiek kamerą termowizyjną jest o wiele bardziej skomplikowany niż użycie termometru rtęciowego. Nic dziwnego, bo "po wyjęciu z pudełka i włączeniu" (bez ustawienia temperatury odbitej oraz współczynnika emisji ciała mierzonego) to dostajesz na ekranie kolorowy obraz ale totalne bzdury jeśli chodzi o wartości liczbowe temperatur.

W zasadzie jako najprostszy test - możesz położyć dwa ciała identyczne (znaczy np kawałek takiego samego przewodu, luzem obcięty itp, obok tego pod obciążeniem) i obserwować na kamerce różnice ich temperatury, i to o czymś może na szybko powiedzieć.

60-70'C radiator (np. procesora) już wydaje się bardzo ciepły, 60'C woda w kranie jest bardzo gorąca, wręcz dla większości ludzi nie da się tego używać nawet do umycia szklanki i mieszają z zimną (a akurat tyle mam ustawione na bojlerze w domu, mierzy to ds18b20 więc tak w miarę dokładnie)
Reply to
BartekK

Przypomniało mi to opis pewnego reaktora jądrowego.

'What's that man standing next to him for?' 'That's Mr Turnipseed, my assistant. He's the backup fail-safe device.' 'What does he do, then?' 'His job is to shout "For gods' sakes cut the rope now!" sir.' The wizard nodded at one another. By the standards of Ankh-Morpork, where the common thumb was used as a temperature measuring device, this was health and safety at work taken to extremes.

Jak powiedział BertekK, widmo i moc promieniowania zalezy od "koloru". Jak termometr będzie za daleko, możesz spróbować poczernić przewód sadzą i spróbować pirometrem raz jeszcze.

A z czego izolacja i jak to coś zachowuje się z podczerwienią? Może macasz powierzchnię izolacji, a pod spodem miedź gorętsza;)

pzdr bartekltg

Reply to
bartekltg

Lisciasty pisze tak:

Gdzieś 50 st C i to zależy czy dłonią czy przedramieniem.

Reply to
PiteR

W dniu 2014-07-25 20:20, Lisciasty pisze:

To bardzo zależy od przewodnictwa cieplnego dotykanego materiału. Metal o temperaturze 50C wydaje się już gorący. Z drugiej strony mam taki mały piecyk do topienia szkła (tak zwanego fusingu). Nie wiem, co jest materiałem termoizolacyjnym (biała, bardzo lekka ceramika), ale jestem w stanie wziąć go na kilka sekund do ręki bez bólu, gdy tylko przestanie świecić.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Pan Paweł Pawłowicz napisał:

Pamiętam, że na początku programu promów kosmicznych tak właśne chwalono się materiałem na nieablacyją powłokę termiczną. Że jak się wyciągnie taką rozgrzaną do białości płytkę z pieca, to zaraz można ją sobie na ręce położyć. Może to to? Też lekkie musiało być. I raczej ceramiczne.

Reply to
invalid unparseable

Niestety, metoda Macajewa do pomiaru temperatury jest kompletnie do bani. Wynika to z dużej zawartości wody w skórze dłoni. W chwili dotknięcia dłonią przedmiotu zachodzi wymiana ciepła a dopiero ta jest odczuwana przez system nerwowy. O ile dotknięcie przedmiotu dobrze przewodzącego ciepło, np. litego metalu, szybko uzupełni ubytek ciepła, to z przedmiotami wykonanymi z tworzyw sztucznych już tak nie jest i miejsce styku z dłonią bardzo szybko się ochładza nie powodując negatywnych skutków. Tworzywa sztuczne w zależności od typu mogą być dotykane do 100°C, 200°C a aerożele do 1200°C tuż po wyjęciu z pieca bez śladu na naskórku.

Wróżąc ze szklanej kuli: wskazania z kamery wydają się najbardziej prawdopodobne, pirometr jest dla bardziej świadomych użytkowników.

Ponieważ to producent kabla wyznaczył temperaturę graniczną, skontaktował bym się celem wyjaśnienia *jaką metodę pomiaru temperatury należy zastosować*. Dalsze obudowanie, czy zakopanie kabla wpłynie na wymianę ciepła a więc i temperaturę. K.

Reply to
John Smith

co jest logiczne, biorąc pod uwagę, że białko ścina się w 80'C. Czyli wtedy następuje oparzenie z uszkodzeniem.

Reply to
sundayman

Doprecyzuję nieco:

- kabelek jest taki:

formatting link

- leży albo na podłodze betonowej, albo na macie gumowej koloru czarnego

Pomiary robione teoretycznie zgodnie z instrukcją, choć w pirometrze zdaje się nie da się spełnić warunku, że obiekt mierzony ma być 2x większy niż obszar pomiarowy przy danej odległości, czy jakoś tak. W ustawieniach kamery nie doszukałem się żadnych cudów, ale może jeszcze słabo szukałem. Teoretycznie więc, warunki pomiaru powinny być dobre, czarny kabel na czarnym tle...

L.

Reply to
Lisciasty

Na Discovery ze sto razy to pokazywali, chyba przy okazji programu o katastrofie Columbii. Gość z pieca wyjmuje świecący od temp. sześcian z tego materiału o wym. na oko 5x5x5 cm i chwyta go od razu palcami ale za krawędzie a nie za boki. Zawsze się zastanawiam czemu cwaniak tylko za krawędzie łapie.

Reply to
Marek

Dnia Fri, 25 Jul 2014 20:33:46 +0200, BartekK napisał(a):

A tu jeszcze moze byc inna sprawa - drut goracy, a izolacja przezroczysta dla podczerwieni. Izolujac jednoczesnie przeplyw ciepla bezposrednio.

Tak czy inaczej - skalibrowac na kawalku kabla w znanej temperaturze.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2014-07-26 o 09:52, Marek pisze:

Nie było to z "okazji" jakiejś katastrofy tylko ogólnie, prezentacja technologii

15 sekund szukania:
formatting link
Reply to
Czarek

W dniu 2014-07-25 20:20, Lisciasty pisze:

I jedno i drugie. Kabel czarny, powinien mieć wysoki współczynnik emisji. Dla pewności można kabel pomalować czarną matową farbą lub posłużyć się zwykłą *szmacianą* czarną izolacją; dla obydwu wsp. emisji ok. 0.97. I zadbaj o to by słońce nie oświetlało bezpośrednio badanego obiektu.

Reply to
PeJot

W dniu 26.07.2014 o 01:07 sundayman snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> pisze:

Białko się ścina w 42st.

Reply to
janusz_k

Użytkownik "sundayman" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:lquoah$osv$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

Białko ludzkie powyżej 42 st. C. Skóra i nerwy stanowią barierę ochronną która ma ostrzec pacjenta że za chwilę może strzelić sobie kuku.

Pozdr. TC

Reply to
Ciemny

W dniu 26.07.2014 09:52, Marek pisze:

Przecież są bardziej wychłodzone. W dodatku chwytając za krawędzie łapie bardziej punktowo niż gdyby złapał płaską powierzchnię. Przekrój kontaktu mniejszy więc strumień ciepła też.

Reply to
Mario

Użytkownik janusz_k napisał:

Niektóre najdelikatniejsze białka w mózgu. Temperatura 70 stopni Celsjusza to temperatura w której denaturyzacji ulega większość białek - w tym praktycznie białka wszystkich bakterii chorobotwórczych w stadium aktywnym (niestety formy przetrwalnikowe potrafią to przetrwać)...

Tak więc temperatura powyżej 42 stopni nie jest grożna dla skóry ludzkiej - tu nawet 60 stopni, o ile powoli narastające - nie czyni krzywdy. 70 stopni pozostawia już uszkodzenia termiczne (tak w granicach pierwszego stopnia jeśli nie za długo).

Reply to
invalid unparseable

Dnia Sat, 26 Jul 2014 10:53:02 +0200, PeJot <PeJot_slepy snipped-for-privacy@nigdzie.pl napisał:

Czarny barwnik w izolacji nie jest czarny dla dalekiej podczerwieni. Najczesciej plastiki sa przezroczyste dla podczerweinie i to co widizisz kamera ir to temperatura miedzi pod izolacja a to co macasz to temperatura wierzchu izolacji. Kalibracja nie ma tu az takiego znaczenia, chociaz emisyjnosc metali (zwlaszcza np aluminium) bywa niska

Reply to
yorgus

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.