Kable z wtyczkami RJ45 i wyprowadzonym ekranem, na zam

Witam uprzejmie,

Trochę działam w automatyce przemysłowej, natomiast po raz pierwszy będę łączył sterownik PLC ze sterownikiem serwa poprzez sieć Ethernet. Po stronie serwa, zgodnie z instrukcją, nakazują wetknąć wtyczkę w gniazdo RJ45, natomiast ekran kabla sieci przykręcić śrubką do obudowy. Chciałem Was zapytać, gdzie na dogodnych warunkach zamawiacie robione kable do przemysłowych sieci Ethernet? Czy firma robiąca kable wyprowadzi kawałek ekranu z kabla, żeby można było go przykręcić do obudowy urządzenia?

Pozdrawiam, Robbo

Reply to
Robbo
Loading thread data ...

...a nie wystarczy kupic kabla z ekranem + wtyczki i zacisnac?

np.

formatting link
dostepne "wszedzie" z alledrogo wlacznie...

WS

Reply to
WS

Niestety, nie umiem i jestem niewyuczalny. Zacisnąłem w życiu kilkadziesiąt kabli. Byłem na kursie Cisco CCNA, gdzie uczliśmy się zaciskać kable, a potem sprawdzaliśmy te kable na zgodność z normą za pomocą urządzenia Fluke. Zrobić kabel, który spełnia normy jest dość trudno. Za pierwszym razem prawie nikomu z grupy nie udało się zrobić dobrego kabla. A potem to i tak wychodziło raz dobrze, raz źle. Poza tym z tych zaciśniętych przeze mnie wtyczek po jakimś czasie wysuwają się przewody i wygląda obrzydliwie, a czasem przestaje działać. Chciałem zamówić kable porządne z obejmą zapobiegającą wysuwaniu się przewodów z wtyczki, do sieci przemysłowej, z ekranem umożliwiającym podłączenie do obudów urządzeń.

R.

Reply to
Robbo

Am 27.02.2012 19:03, schrieb Robbo:

A gotowe kable RJ45 STP nie wystarczą? Potrzebne tylko gniazdko, które ma połączoną masę.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Z góry mówię, ze z automatyką miałem niedużo kontaktu, z sieciami - "trochę".

W dniu 27.02.2012 19:03, Robbo pisze:

Jakie normy? Niedawno "bawiłem się" właśnie miernikiem Fluke i zrobienie kabla, który by miał słabe parametry okazało się naprawdę trudne.

Zakładając, że nie usunięto za dużo izolacji, to oznacza albo bardzo słaby kabel, albo bardzo kiepskie wtyczki (albo bardzo słabe zaciśnięcie). Jeżeli zaciśnie się kabel "z całej siły" (do czasu aż "kliknie" blokada) to prędzej przy szarpnięciu urwie się gniazdo, niż wyjdą żyły.

Obejmą? Wtyczki mają taki plastikowy element, który znacznie utrudnia (uniemożliwia?) wyrwanie kabla bo jest samoblokujący - trzeba by zerwać izolację zewnętrzną.

A to brzmi jak problem - rozplot kabla wg normy nie powinien przekraczać ~12mm, wtedy ekran da się jedynie sensownie podłączyć do wtyczki (o takiej:

formatting link
)

Reply to
Michoo

Użytkownik Robbo napisał:

Normy na parametry kabli ethernetowych są przestrzelone o kilkadziesiąt razy. Ethernet 100Mbps swobodnie chodzi z połączeniem kabla "na pająka"

- przecinamy kabel, wysnuwamy z dwóch połówek osiem żył długości dziesięciu centymetrów w osiem stron świata, odizolowane końcówki skręcamy, izolujemy taśmą izolacyjną, zaginamy wzdłuż złożonych ze sobą połówek kabla o omotujemy taśmą izolacyjną na grubo. Chodzi bez pudła.

Z ostatnich prób - kamera kotłująca w okolicach 80Mbps zaczyna mieć kłopoty po rozwinięciu wszystkich aktywnych par w pętle o średnicy około pół metra - znaczy 1-2 rozsuwamy w taka pętlę i 3-6 też rozsuwamy. Siedemdziesiąt centymetrów totalnie rozplecionej skrętki z grubsza do kupy zgarniętej chodzi bez zająknięcia.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik Michoo napisał:

Wiesz - są zaciskarki i zaciskarki. Mamy w firmie służbową i mam swoją prywatną - i cała firma moją prywatną zaciska bo służbowa do d... się nadaje - po prostu nie dogniata, ten typ tak ma... Żeby było śmieszniej

- firmowa to super-hiper zaciskarka na wtyczki 4-, 6- i 8-biegunowe z pełną równoległością zagniatania, mojej bliżej w zasadzie do obcęgów.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2012-02-27 19:03, Robbo pisze:

To widocznie dla takich jak ty są wtyczki nie wymagające zaciskania.

formatting link
poszukasz to znajdziesz też takie z montażem przewodu pod śrubkę. Ceny od 80 do 200 zł za 1 wtyczkę :)

Reply to
Mario

e tam, mozna rozplesc i pol metra, ekran zostawic osobno reszte przyciac na te 12mm, ekran odgiac do tylu i zacisnac... mamy wtyczke z wystajacym ekranem na 0.5m ;) ;)

WS

Reply to
WS

Dnia Mon, 27 Feb 2012 21:20:44 +0100, "Dariusz K. Ładziak" napisał(a):

Nie omotujemy, tak zostawiamy:

formatting link

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik ""Dariusz K. Ładziak"" snipped-for-privacy@neostrada.pl napisał w wiadomości news:4f4be5a2$0$26684$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Chodzi, a nie emituje i nie jest wrażliwe to zbliżone, ale nie jednoznaczne parametry. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Myślę, że to będzie dobre rozwiązanie. Wpisywałem w google RJ45 STP i za bardzo nie znajdowało mi żadnych kabli. Odkryłem, że są używane nazwy F/UTP oraz S/FTP -- teraz już mogę znaleźć gotowe kable. Kable będą podłączone do serwonapędu. Będą w pobliżu dość silnego pola elektromagnetycznego transformatorów. R.

Reply to
Robbo

Znalazłem takie kable

formatting link
jest S/FTP (dawniej SFTP) - skrętka z każdą parą foliowaną dodatkowo w ekranie z siatki. Ja będę używał długości 10 albo 15 metrów.

R.

Reply to
Robbo

a połóż obok kabel od falownika do silnika np 20kW

jeffrey

Reply to
Jeffrey

No ale taki kabel powinien być ekranowany :)

Reply to
Mario

Użytkownik J.F. napisał:

Niestety trzeba było omotać - mocno ludne miejsce, niekontrolowane zwarcia ze wszystkim praktycznie pewne.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik Jeffrey napisał:

Nie chcesz wiedzieć w jakim środowisku EM działał wzmiankowany pająk...

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "Mario" snipped-for-privacy@w.pl napisał w wiadomości news:jigrmn$adi$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl...

Takie Siemensowskie mamy wtyczki i do tego siemensa kabelki w ten deseń.

formatting link
ła to sobie w warunkach przemysłowych bardzo dobrze (roboty spawalnicze, zgrzewalnicze, serwonapędy, itp itd.)

Reply to
Irokez

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.