Kabel VGA i projektor - rozjechany obraz

Mam problem z obrazem pokazywanym przez projektor multimedialny do ktorego podlaczony jest komputer. Dlugosc kabla okolo 20-30m 15pin VGA kabel dobrej jakosci Exxtrona. No i niestety obraz jest troche rozjechany wyglada to tak jakby w oddali byl cien przesuniety o parenascie pixeli w bok. Sprawdzalem to ze wzmacniaczem sygnalu video i niestety to samo. Probowalem rowniez z kablem VGA 15 pinowym ale krotkim cos okolo 1,5 metra i obraz jest ok. Okazalo sie ze ten dobry kabel krotki VGA nie ma 9 pinu, ktory jednal okazuje sie z opisu poszczegolnych pinow i tak nie jest podlaczony (chyba nie przekazuje zadnego sygnalu), tamten dlugi kabel ma ten pin. Czy ktos z was spotkal sie moze z podobnym problemem?

Dzieki za wszelkie info

Reply to
zasit
Loading thread data ...

No więc masz odbicie, które może być spowodowane niedopasowaniem impedancji, albo masz którąś masę z jednej strony niepodłączoną -miałem tak i odbicie było okropne. Może po prostu ten wolny pin z jednej strony jest podłączony do masy a z drugiej nie - s[rawdź to, sprawdź też, czy są połączone obudowy wtyków. I jeszcze jedna rada: ustaw możliwie najmniejszą częstotliwość ramki.

Mirek.

Reply to
Mirek

snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

No to oznacza ze masz problem z kablem, niestety... Kazdy kabel posiada jakiestam parametry, kazda odchylka od impedancji falowej (w przypadku sygnalow rgb vga to chyba 75ohm jest, nie wiem jak z synchronizacja) powoduje powstanie odbic, rezonansow i "utraty pasma" objawiajacej sie pogorszeniem ostrosci. Rozwiazan jest kilka:

- zmniejszyc uzywane pasmo sygnalu - czyli zmniejszyc odswiezanie i/lub rozdzielczosc (ilosc kolorow nie ma tu znaczenia)

- zmniejszyc dlugosc kabla (niedopasowanie bedzie mialo mniejszy wplyw)

- zmienic kabel na lepszy ;)

Dodawanie wzmacniaczy (prostych) tutaj nic nie pomoze, sa wzmacniacze ktore maja "podbicie pasma" aby skorygowac utrate wyzszych czestotliwosci w kablu, ale nic one nie pomoga na odbicia (a wrecz je rowniez wzmocnia).

Reply to
BartekK

tak po zastanowieniu jeszcze ( i po przeczytaniu posta kolegi) - ipedancja nie powinna mieć AŻ takiego znaczenia - ja mam kabel zrobiony ze skrętki UTP - jak wiadomo koło 120 Om (nie pamiętam) - w każdym razie więcej niż 75 i działa wyśmienicie. Co innego jak z jednej strony jest

75 a z drugiej 2K ;) - i tu właśnie pytanie czy ten projektor nie ma czasami wejścia "przelotowego" - czyli jest gniazdo na monitor - to w takim przypadku wpiąć tam monitor i zobaczyć czy coś się zmieni.

Mirek.

Reply to
Mirek

Kabel jest jednak złej jakości i są odbicia.

Bo w to, że któraś ze stron (projektor?) nie trzyma impedancji wejściowej 75om to mi się nie chce wierzyć.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

i tu właśnie pytanie czy ten projektor nie ma czasami wejścia "przelotowego" - czyli jest gniazdo na monitor - to w takim przypadku wpiąć tam monitor i zobaczyć czy coś się zmieni.

Tak ma jak wiekszosc dobrych projektorow InFocus za 10 tys zl :] Jutro zobacze jak z tymi masami bo byc moze to to powoduje

Reply to
zasit

Na laborce ze studentami patrzyliśmy sobie na odbicia z UTP zaterminowanego potencjometrem. Na oscyloskopie wyraźnie było widać odbicia przy odstrojeniu potencjometru o pojedyncze omy.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Aby zaobserwować odbicia na rzutniku, musi nastąpić odbicie od obu końców kabla.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

... no to będzie problem, bo trzeba będzie ciągle dostrajać do kabla albo zrobić kabel powietrzny ze stabilizowanymi parametrami ;)

Mirek.

Reply to
Mirek

Teoretycznie - tak, ale czy musi to oznaczać niedopasowanie impedancji kabla i zakończenia z obydwu stron?

Mirek.

Reply to
Mirek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.