palą się sto

Witam.

Cała sprawa z CB wyskoczyla mi nagle i przy okazji niejako zerkając na uzywane CB widze ze od groma jest takich które mają uszkodzony stopnień mocy. Oczywiście zakładam, ze praca bez anteny albo z antena fatalnie zestrojona powoduje takie efekty - ale ciekawi mnie coś innego: co uszkadza tranzystory wyjściowe: temperatura czy przepiecia albo inne zjawiska? Stawiam, że grzeją się bez obciążenia na wyjściu, ale z rozmowy z jednym z CB radiowców wyszło, ze radio szlag trafił po okolo sekundzie nadawania kiedy zapomniał podpiąc antenę. Tu mi troche efekt grzania sie nie pasuje. Czy ktoś może mi powiedzieć jaka jest główna przyczyna paania koncowek mocy bez podpiętej anteny?

Swoją drogą mam wlasnie jakieś radio wyrwane z piwnicy po padzie podczas pracy bez anteny i jesli to faktycznie tylko problem z przegrzaniem to powinno działać po wymianie tranzystora/ów mocy, czy się mylę?

Reply to
Sebastian Biały
Loading thread data ...

Sebastian Biały pisze:

A zerknij w schemat dowolnego radia cb i w datashita jakiegoś 2sc2078 (albo 2075, najpopularniejsza chyba końcówka mocy). Zauważ jakie ma on napięcie maksymalne. A na "dzikim rezonansie" rozstrojonych obwodów wyjściowych (i nie obciążonych) możesz znaleźć 10x większe...

Wróżenie z fusów, zwłaszcza jak nie podajesz co to za radio. Padnięcie końcówki mocy (tranzystora) czasem jest typu "na zwarcie", a jego zasilanie idzie przez transformator modulujący AM (sumujący m.cz. z wzmacniacza audio i +12v z zasilania, by tym zasilić dwa ostatnie stopnie końcowe nadajnika i zrobić AM). Czyli nagle okazuje się że kilkadziesiąt zwojów drutu fi 0.1 w transformatorze jest zasilana=grzana wprost z pełnego zasilania radia (i to równocześnie przy odbiorze i nadawaniu). Zgadnij jak to się kończy?

Reply to
BartekK

a widziałeś kiedyś zrzut z oscyloskopu oscylacji rezonansowej przy odpięciu obciążenia ? tranzystor jest przebijany napięciem

Andrzej

Reply to
GregZorbaEmmanuelYork

Sebastian Biały pisze:

Energia zamiast zostać wypromieniowana, odbija się na złączu i wraca z powrotem do tranzystora, uszkadzając go. Chyba jest to przebicie wsteczne, które powoduje nagrzanie się jakiegoś złącza i trwałe uszkodzenie go. Dobrze myślę? Ciekawe, czy nie dałoby się zrobić jakiegoś niedrogiego zabezpieczenia przed taką sytuacją. Ale w sumie producentom takie uszkodzenia to na rękę :-)

Reply to
Jurij Atarov

Tylko ze to nie jest mosfet. A bipolarnego napiecie nie zabije, tylko temperatura bedaca wynikiem nadmiernej mocy lub pradu po przepieciu.

A te dzikie rezonanse .. potrafi ktos podac schemat ktory w symulacji zaowocuje dzikimi przepieciami ?

J.

Reply to
J.F.

to zalezy od konstrukcji radia. niektore sie nie pala bez anteny , na drucie, albo w zwarciu nawet.

w tych co sie pala bez anteny problemem jest przebicie napieciowe. jesli jest antena, to impedancja wyjscia jest ok (50ohm). jesli jest mniej - np. gdy anteny brak - na wyjsciu pojawia sie o wiele wyzsze napiecie. naturalnie radio jest tak zaprojektowane (tak dobrany tranzystor) zeby tranzystor przebil.

te co sie pala na zwarciu maja problem z maksymalna moca. gdy antena jest zwarta/niedopasowana , impedancja jest mniejsza niz 50ohm. mniejsza impedancja - wiekszy prad, wieksza moc do wydzielenia itd.

caly problem odrobine przypomina zle zaprojektowany wzmacniacz audio, jesli uzylbys tranzystorow takich ze po odlaczeniu glosnikow napiecie na zasilaniu i wyjsciu koncowki mocy tak wzrasta ze tranzystory przebijaja, i uzyl tak slabych tranzystorow ze po zrobieniu zwarcia na wyjsciu beda sie prazyc jak popcorn - uzyskalbys podobnej 'klasy' sprzet.

oczywiscie jesli chodzi o radio, to jeszcze nie tak dawno (wiekszosc projektow na podstawie ktorych budowane nadal sa radia 'marketowe' jest opartych na schematach 'z tamtych lat') zdobycie tranzystorow o odpowiednim pasmie przenoszenia, napieciu przebicia i mocy zeby zbudowac 'dobre' CB bylo kosztowne.

co do naprawy CB - jesli posiadasz dosc dobry oscyloskop, to mysle bylaby to ksztalcaca zabawa, o ile masz czas i fundusze ;) jesli chcesz zbudowac idiotoodporne radyjko to zapewne stracisz na to ~tydzien i pudeleczko tranzystorow (chyba ze od razu zaczniesz pakowac te ktore nawet dzis sa drogie ;) . zapewne trzeba bedzie tez sporo doprojektowac, np. jak rozwiazac ograniczenie pradowe tak zeby radio nie przekraczalo swojej 'znamionowej' mocy i uzyskalo homologacje.

--

Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski

J.F. pisze:

Jak nie? Masz coś na poparcie swojej teorii? :)

Reply to
BartekK

Użytkownik "BartekK" snipped-for-privacy@NOSPAMdrut.org napisał w wiadomości news:grf29p$2gj$ snipped-for-privacy@atlantis.news.neostrada.pl...

Dioda zenera. Multum przetwornic. Moge tez zademonstrowac na dowolnym tranzystorze. Albo na diodzie LED.

Przebicie zlacza pn jest czyms normalnym i nieszkodliwym. Szkodliwa jest dopiero wydzielajaca sie przy tym moc.

J.

Reply to
J.F.

J.F. pisze:

Aj to napisz "temperatura będąca wynikiem nadmiernej mocy lub prądu po _przebiciu_" a nie po "po przepięciu". Bo inaczej to zrozumiałem to jako "bipolarnego napięciem nie zepsujesz". Faktycznie - zbyt duże napięcie i następuje przeciążenie termiczne przy wysokim napięciu i znikomym prądzie, ale dające sporą moc. Napięcia na wyjściu CB bez anteny bywają znaczne - czasem kondensatory ceramiczne na 63 i 100v bez problemu ulegają przebiciu.

Reply to
BartekK

Użytkownik "BartekK" snipped-for-privacy@NOSPAMdrut.org napisał w wiadomości news:grfhma$9ke$ snipped-for-privacy@atlantis.news.neostrada.pl...

Kiedy wlasciwie to chcialem napisac :-) Nie napieciem - pradem lub moca. Zbyt duzymi na skutek przebicia przez zbyt duze napiecie.

Ale to w niektorych miejscach filtru, czy dochodzi tez do kolektora tranzystora ? No i czy bedzie przy tym spora moca.

choc te spalone nadajniki od czegos sie spalily :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik GregZorbaEmmanuelYork napisał:

Dwukrotnie większym niż w warunkach dopasowania? Bo przecież ten obwód rezonansowy ciągle jest obciążony impedancją wyjściową tranzystora...

Jeśli podwojenie napięcia na obwodzie wyjściowym uszkadza element aktywny końcówki mocy to taka końcówka została źle zaprojektowana pod kątem użycia mobilnego, ot co.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

przy 27MHz obserwujesz efekty falowe na dlugosci rzedu kilkudziesieciu mm?

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.