jakość napięcia sieciowego

witam ponownie, objawił się u mnie kolejny problem... "jak sprawdzić czy z napięciem zasilającym 3 fazowym wszystko jest OK?"... no właśnie jak, może Ktoś przerabiał temat i wie co nieco i się pochwali?

dostałem miernik, a raczej analizator, o taki:

formatting link
ND1

mierzy sporo parametrów napiecia i prądu, ale trzeba to jakoś sensownie połączyć...

zapuściłem logowanie RMS i mocy pobieranej dla każdej z faz z pomiarem co

0,5 sekundy... no ale na wykresie widzę praktycznie linie proste (napięcia) i jakieś tam wachania (mocy)...

ma Ktoś pomysł co pomierzyć, żeby można było stwierdzić, że z zasilaniem wszystko jest OK?

a przy okazji, ten miernik posiada pomiar parametrów których ja nie znam, wypisze nazwy, jakby Ktoś kojarzył to proszę dopisać co jest co: Upeak-L1 Upeak+L1 UcfL1 UfundL1-2 Uavr Unbalance [%] UavQTotal [%] UavQPart [%] IcfL1 INC N [A] Ipeak-L1 [A] TID I L1 [%] THD I L1 [%] tg (FI-znak Fi o ile dobrze kojarzę) L1

W manualu pisze, że parametry sieci opisane są w normie PN-EN 50160

Reply to
identyfikator: 20040501
Loading thread data ...

całkiem dobry analizator zresztą lumel raczej solidne produkty robi co do pomiarów to podłącz, zostaw na miesiąc i później sobie analizuj wykresy a włąściwie jak brzmi pytanie bo jakiś rozkojarzony jestem

jeffrey

Reply to
Jeffrey

Nieco offtopicznie: są jakieś normy na kształt przebiegu napięcia w sieci? Zawartość harmonicznych? U mnie na oscyloskopie widzę coś, co bardziej przypomina trapez niż sinus. Ale RMS jest OK :-)

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

Na pewno są. Ale na wyjściu elektrowni te normy mogą być spełnione.

{rpdty skutek uzywania urządzeń wprowadzających harmoniczne do sieci. W Polsce nadal mamy mnóstwo starych telewizorów i zasilaczy komputerowych, w których za PFC robi kawałek żelaza oblany plastikiem :(

I dobrze.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2013-01-30 15:51, Paweł Pawłowicz pisze:

EN 50160. Norma ta m.in. określa dopuszczalną zawartość harmonicznych w przebiegu napięcia sieciowego.

pzdr mk

Reply to
mk

W dniu wtorek, 29 stycznia 2013 17:21:42 UTC+1 użytkownik identyfikator: 20040501 napisał:

Po co chcesz sprawdzać? Pralka pierze, tramwaje jeżdżą? Jeżdżą. To znaczy że jest ok. A jak Ci wyjdzie że prąd jest zły to co zrobisz. Zareklamujesz? A oni przyślą najlepszych specjalistów żeby sprawdzili i jak wyjdzie na Twoje to milion Euro odszkodowania dostaniesz?

Reply to
kogutek444

Wszystko masz w umowie na dostawę prądu, nawet THD, odchyłki częstotliwości, zapady napięcie itd. Przynajmniej ma to Tauron, przez analogię twierdzę że wszyscy. Oczywiście, jest tam zapis, że jak Ci się nie podoba ich prąd to Ci podłączą rejestrator a jak wyjdzie że nic nie ma to za to zapłacisz. Własny sprzęt obawiam się że wyśmieją choćby był lepszy od tego co oni podłączą.

Reply to
piotr.m.murawski

Dnia Fri, 1 Feb 2013 05:13:13 -0800 (PST), snipped-for-privacy@gmail.com napisał(a):

Obowiązującą podstawą prawną jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz.U. Nr 93 poz. 623) - do pobrania ze stron sejmowych. Analizator przywołany przez pytającego musiałby mieć świadectwo sprawdzenia by móc na podstawie jego wskazań żądać sprawdzenia jakości energii przez ZE i się przy tym nie ośmieszyć. Oczywiście w przypadku ewidentnego naruszenia dopuszczalnych zakresów parametrów (np. duża ilość krótkich zaników napięcia, napięcia fazowe ewidentnie poza zakresem dopuszczalnym) można składać reklamację od razu. Kontrolę jakości energii przeprowadza się zgodnie z przywołanym rozporządzeniem przez co najmniej 7 dni i nie są do tego wykorzystywane analizatory tego typu jaki posiada autor lecz dedykowane rejestratory jakości energii, pracujące autonomicznie.

Reply to
badworm

W dniu 2013-02-02 20:02, badworm pisze:

Rejestrują one THD, czy tylko owe zaniki i wycieczki poza zakres?

Pozdrawiam, P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Dnia Sat, 02 Feb 2013 21:53:00 +0100, Paweł Pawłowicz napisał(a):

Rejestrują wszystko, co przewiduje przywołana wcześniej norma 50160 oraz oczywiście podane rozporządzenie a nawet więcej. Przykładowy rejestrator tego typu:

formatting link
żna mu nawet antenę GPS podłączyć by synchronizować ze sobą dwa tego typu urządzenia.

Reply to
badworm

Użytkownik snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@googlegroups.com...

A co zrobisz jak zamiast chleba kupionego w sklepie dostaniesz stare onuce, które piekarz wrzucił do zaczynu? Co zrobisz jak zamiast benzyny, zatankujesz smołę na stacji benzynowej? Podpisując umowę na dostarczanie energii elektrycznej ZE zobowiązuje się dostarczać ją na ściśle określonych warunkach i o ściśle określonych parametrach. Nie tylko płacisz za samą energię, ale także za gotowość dostarczania energii oraz jakość. Aby móc egzekwować swoje roszczenia np. z tytułu uszkodzenia sprzętu spowodowane złymi parametrami energii elektrycznej czy przerwami w dostawach musisz mieć czym podeprzeć swoje roszczenia. Do tego właśnie służą mierniki parametró sieci. Nie miałeś nigdy do czynienia z takimi przyrządami ani z takimi problemami, dlatego Twoje rozumowanie jest tak mocno ograniczone. Niestety prawda jest taka, że bardzo często takie mierniki montuje się w firmach i przedsiębiorstwach, gdzie jakość i stałość dostaw energii elektrycznej ma kluczowe znaczenie.

Reply to
uzytkownik

W dniu 04.02.2013 09:33, uzytkownik pisze:

Ktoś ci sprzedał felerne polskie literki?

Strasznie krzaczysz! (nie masz ustawionego kodowania)

Reply to
Andrzej Lawa

Am 31.01.2013 23:59, schrieb mk:

Dodatkowo:

EN 61000. Norma ta określa m.in. zawartość subharmonicznych i innych wolnozmiennych zakłóceń w sieci i sposoby ich pomiaru.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.