napięcie zasilania silnika trójfaz

Witojcie grupowicze *)

Znajomy produkuje zgrabne urządzenia zasilanie silnikami trójfazowymi

0.37kW i 1.5kW. Ostatnio dostał propozycję sprzedaży tychże urządzeń do Kolumbii. Stąd pytanie: Jakie tam obowiązują napięcia zasilania i układy sieci?

Czeszę Google i nie potrafię znaleźć niczego jednoznacznego. Na pewno obowiązuje tam amerykańskie 60Hz. Ale co do napięć to już pewności nie mam. Google podpowiada napięcia w sieci jednofazowej w zakresie 110..120V a sieć trójfazową prawdopodobnie w dwóch odmianach - 220V i 440V. Co nie bardzo się zgadza, gdyż IMHO bardziej prawdopodobna byłaby jedna z kombinacji: (1~/3~)

110/190 120/208 127/220

Osobna sprawa, to jaki wariant sieci trójfazowej będzie dostępny w warunkach "polowych", tzn. przy podpinaniu się do gniazdka w pobliskim gospodarstwie lub wprost do słupa. Obstawiam 3x220V, ale czy na pewno? Z tego co pamiętam, to np. USA ma porąbane układy sieci ((1~)120/(3~)208, 240V (120V + 120V w przeciwfazie) i coś o wyższych napięciach). Co w tej materii mogli wymyślilić Kolumbijczycy?

Próbowałem wygooglować jakiegoś lokalnego dostawcę energii w Bogocie, ale chyba źle pytam, bo trafiałem jedynie na operatorów sieci przesyłowych. A ja szukam 230V a nie 230kV ;)

Podpowiecie coś?

Pzdr Marek Dzwonnik

P.S.

*) ...po wiekach, choć wcale nie z zaświatów ;)
Reply to
Marek Dzwonnik
Loading thread data ...

W dniu wtorek, 21 października 2014 22:37:46 UTC+2 użytkownik Marek Dzwonnik napisał:

Nie mam teraz czasu, pogóglaj może po "grid code". Może jutro w robocie coś grzebnę.

L.

Reply to
Lisciasty

W dniu wtorek, 21 października 2014 22:37:46 UTC+2 użytkownik Marek Dzwonnik napisał:

Ja bym zadzwonił do jakiejś malej firmy zajmującej się w Kolumbii elektryką i spytał.

Reply to
Zachariasz Dorożyński

W dniu 2014-10-21 22:37, Marek Dzwonnik pisze:

Chyba już wiem...

formatting link
formatting link
Kolumbia:

  • 3~: 240V w układzie delta z odczepem w połowie jednego uzwojenia, uziemionym i wyprowadzonym jako czwarty przewód neutralny czy też raczej "półfazowy"

  • 1~: 120V Jednofazowe 120V uzyskuje się pomiędzy przewodem neutralnym a jednym z najbliższych węzłów delty

  • Jednofazowe 240V uzyskuje się przez zsumowanie dwóch 120V w przeciwfazie (symetrycznie wzgl. gleby)

Tak powinno być w segmentach Domestic i Commercial. W przemyśle dochodzi

13.2kV ale to już inna bajka.

Czy to by zatem oznaczało, że nasz rodzimy silnik trójfazowy

230V(tr)/400V(gw) połączony w trójkąt i pogoniony z 240V/60Hz ma szansę zachowywać się całkiem poparawnie? Jeśli na 60Hz to z V/f=const wychodziłoby, że pracowałby z nieco zaniżonym napięciem zasilania i zwiększonym poślizgiem. Ale z jednocześnie miękkim obciążeniem (o ch-ce pompa/wentylator) więc nie powinien utykać.
Reply to
Marek Dzwonnik

Powitanko, Marku, toz jeszcze troche i nawet najstarsze Google by Cie zapomnialy;-) Witaj synu marnotrawny;-)

Hmm, ciezko mi sie mysli po dniu pracowitym, ale skoro w 2 rogach trojkata sa przesuniete wzgledem siebie o 180 o, to o ile jest przesuniete w 3-cim? Pewnie Ambasada Republiki Kolumbii ul. Zycięzców 29

03-936 Warszawa tel.: (0-22) 617 09 73 snipped-for-privacy@medianet.pl pomoze rozwiac watpliwosci.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Użytkownik "Marek Dzwonnik" napisał w wiadomości

formatting link
formatting link

No nie, bo u nas miedzyfazowe to 400V, a u nich 240.

Ogolnie krecil sie bedzie, moze szybciej (bo wieksza f), moze wolniej - bo napiecie i moc mniejsze.

Za to uklady sterowania trzeba sprawdzic.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5447394a$0$18083$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... Użytkownik "Marek Dzwonnik" napisał w wiadomości

formatting link
Kolumbia:

Ok, rozumiem - nasz silnik taki, ze normalnie podlaczony w gwiazde, po przelaczeniu na trojkat, ma szanse tam zadzialac z prawie nominalnym napieciem.

Tylko chyba nasze silniki czesciej chodza w trojkacie, a na gwiazde to sie je przelacza do rozruchu.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2014-10-22 00:25, Marek Dzwonnik pisze:

Sugerowałbym @ do producenta.

Reply to
PeJot

Użytkownik "Pawel "O'Pajak"" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:m26r23$8g2$ snipped-for-privacy@speranza.aioe.org...

Narysuj sobie trójkąt równoboczny w układzie współrzędnych tak, aby jeden bok był na osi X i jego środek w początku układu. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Powitanko,

Dzieki za oswiecenie. Nie powinienem o tej porze pisac, ale tak mnie ucieszyl powrot Marka na grupe...

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

W dniu 2014-10-21 22:37, Marek Dzwonnik pisze:

[...]

Na miejscu Twojego znajomego poprosiłbym o podanie warunków pracy tych urządzeń. Na piśmie. W takich dziwnych krajach potrafi być tak, że przy normatywnym 230 blisko elektrowni jest 270 a na końcu linii 150.

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

czy nie od tego jest ambasada?

Reply to
adamschodowy

A może taniej i prościej wyjdzie założyć tam jakieś małe falowniki z szerokim zakresem napięcia wejściowego? Falownik i tak sobie musi najpierw wyprostować.

Reply to
Jakub Rakus

a może lepiej postawić od razu agregat z polski i będzie na bank działać ... - nie pomyślałeś że falownik też trzeba kupić? i nie jest zbyt tani?

Reply to
Jeffrey

na bank będzie się kręcił szybciej bo silniki najczęściej się kręcą z prędkością fazową minus poślizg, zaniżone napięcie zmniejszy moc maksymalną i zwiększy możliwość przeciągnięcia ( wtedy silnik zwalnia zamiast przyśpieszać)

jeffrey

Reply to
Jeffrey

Nie jest tani, ale za jednym zamachem rozwiązuje tysiąc problemów z silnikami. No ale skoro tniemy koszty to na cholerę w ogóle silniki? Przecież wystarczy jakiegoś tubylca z dżungli postawić i będzie 12 godzin kręcił korbą za kiść bananów.

Reply to
Jakub Rakus

a ja mialem kiedys taka sytuacje, ze w firmie byl starusienki agregat pradotworczy i jak pracowal, to UPSy w firmie nie chcialy z takim pradem gadac. Wiem, ze mozna kupic lepsze upsy, ktore dalyby rade, ale byl pomysl aby zastosowac falownik to "wygnerowanie" dobrego pradu (przebiegu) ze zlego pradu.

agregat > falownik (wytwarza lepszy prad) > UPS

Czy taki pomysl mial jakas szanse na realizacje? Oczywiscie musialby byc dobrany taki falownik, ktory dla zmieniajacych sie parametrow napiecia/fazy, ksztaltu....na wyjsciu moglby zostac ustawiony na

230V/50Hz sinus i sie tego trzymac.

Co wy na taki pomysl?

Reply to
adresss

Ja też miałem taki problem w firmie w której pracowałem. Ostatecznie zastosowaliśmy podobne rozwiązanie. Szczegółów już nie pamiętam. Świta mi tylko, że inwerter był izraelskiej firmy Gamatronic. Działał OK.

Pozdrawiam,

Reply to
Michał Smolnik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.