Jakie dobre zbliżeniowe czujniki indukcyjne?

Witam,

Wczoraj wróciłem z badań niezbędnych do CE. Urządzenie zaczęło wariować, bo zawiodły zbliżeniowe czujniki indukcyjne. Czujniki były polskie, a nie chińskie i miały CE, więc powinny być OK. Niemniej podczas traktowania jednego z kabli impulsami 2kV, znajdujący się w pobliżu czujnik (nawet podłączony do oddzielnego zasilacza laboratoryjnego) podawał na wyjście impulsy. Jakie polecilibyście czujniki indukcyjne, które przeszły w Waszych urządzeniach badania EMC? Czujniki powinny być w histerezą. Zasilanie 24V.

Robbo

PS. Żebyście dziwieli, jak pod wpływem zakłóceń reagowała chińska klawiatura znajdująca się 3 metry od źródła zakłóceń... lampki migały jak na dyskotece. Oczywiście klawiatura z CE :)

Reply to
Robbo
Loading thread data ...

Robbo pisze:

Gdy pracowałem w DUR to używaliśmy czujniki firm Baluff, Sick, Omron... Przedstawiciele tych firm zwykle umożliwiają bezpłatne wypożyczenie różnego rodzaju komponentów do przetestowania (wyjątkiem są tu jedynie komponenty związane z bezpieczeństwem - płaci się wtedy ileś tam procent wartości urządzenia).

Wypożycz, dorób do zapalniczki do gazu jakieś "anteny" i przetestuj... Może masz nieodpowiednie kable?

pzdr mk

Reply to
mk

Dziękuję za odpowiedź.

Zastanawiam się nad Sick -- używamy ich enkoderów z powodzeniem, więc może i czujniki są dobre. O Balluff nie słyszałem. Co do Omrona, to pan na badaniach powiedział (gdy pytaliśmy, jakie czujniki by polecił), że kiedyś mieli z nimi problemy podczas testów EMC. Podobno, jedna seria przeszła testy, a czujniki zakupione miesiąc później już głupiały. Mi generalnie chodzi o to, żeby dobrać odporne czujniki na badania. Potem, gdy będę stosował takie same, to już nie moja odpowiedzialność, że ewentualnie producent czujników zmienił (celowo bądź nie) ich parametry.

Testowałem za pomocą jonizatora, który dawał 6kV i było OK

-- na badaniach dają 2 do 2,2 kV. Niemniej podczas badań używają takiej skrzynki, której zasada działania polega na tym, że badany przewód umieszcza się pomiędzy dwiema długimi (metr czy 1,5 meta) blachami, a mój "zakłócacz" miał krótką antenkę... będę musiał popracować nad tym, zwłaszcza że posiadam zakupioną normę EMC i tam jest to opisane.

Testowany czujnik był podłączony do zasilacza (laboratoryjnego) na oryginalnym kablu (1,5 metra) i głupiał. Nie miał nic wspólnego z moim układem. Po prostu zrobiliśmy taki test, żeby zobaczyć, czy to wina układu (kabli), czy samego czujnika.

Robbo

PS. Z ciekawych rzeczy dowiedziałem się, że np. mogą występować spore problemy z zakłóceniami emitowanymi przez wyświetlacze LCD. Urządzenie z takim wyświetlaczem ustawione kilka metrów od anteny, w jednym z badań emitowało na tyle silne zakłócenia, że nie spełniło wymogów -- pomogła wymiana na LCD dwa razy droższy. Podobne rzeczy dotyczą nie tylko produktów chińskim. Dowiedziałem się, że podobno ekran laptopa jednego z niemieckich producentów także emitował zakłócenia ponad normę, że podłączonego do niego urządzenie (które to było przedmiotem badań, a nie sam laptop, który tylko sterował urządzeniem) nie dało się zbadać.

Reply to
Robbo

Robbo schrieb:

jako to, że firma w której dorabiam jest lekko spowinowacona z Sick (sprzedajemy pewną grupę ich produktów), jesteśmy "zmuszeni" z korzystania ich sensorów na różnych targach (bo głupio wygląda czujka Omron na stoisku Sick ;-)). Nigdy nie mieliśmy z nimi problemów, także w warunkach "dziwnych" (duże statyczne pola magnetyczne). Także CE produktów medycznych przeżyły bez problemu.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Dziękuję za odpowiedź. To cenna informacja, bo od praktyka.

Robbo

Reply to
Robbo

polecam czujniki SICK, przynajmniej te z wyjsciem PNP <> NPN u nas z powodzeniem przeszly testy na CE i obecnie pracuja w kilku urzadzeniach w przemysle

pozdrawiam

Reply to
karlos

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.