Jakich ARMów używacie.

Witam, Jak w temacie, ciekawi mnie jakie ARMy są najczęściej używane przez konstruktorów elektroników w Polsce.

P
Reply to
max441
Loading thread data ...

W dniu 2010-12-09 06:05, max441 pisze:

NXP LPC17xx z rdzeniem Cortex-M3. Wcześniej też NXP ale z rdzeniem ARM7.

Reply to
Mario

U mnie jest tak samo. :-) Wcześniej LPC2148, teraz przeskakuję na 1768. Popularne (a w moim otoczeniu nawet popularniejsze) są też Cortexy od ST STM32F10x

Reply to
Pitlab

Użytkownik "max441" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@news.onet.pl...

  1. AT91SAM7XC512 użyty był ze względów na moduł szyfrujący i gotowe przykłady działającego ethernetu (FreeRTOS i Ethernut)
  2. STM32F103VCT6 bo potrzebowałem dwóch interfejsów I2S (chociaż mają poważnego buga do którego ST nie przyznaje się) i szybkiej akwizycji danych równoległych z wykorzystaniem DMA Poza tym LPC2138 do dydaktyki, bo takie zostały mi przypisane.

Michał

__________ Informacja programu ESET NOD32 Antivirus, wersja bazy sygnatur wirusow 5687 (20101209) __________

Wiadomosc zostala sprawdzona przez program ESET NOD32 Antivirus.

formatting link
lub
formatting link

Reply to
Michał Lankosz

A co to za bug?

Reply to
max441

W dniu 2010-12-09 06:05, max441 pisze:

Wygląda na to, że mało ludzi używa ARMów :)

Reply to
Mario

Smutne, ale na to wychodzi.

Reply to
max441

Ale pytanie nie brzmiało "czy używacie ARM-ów?". Reszty się domyślcie.

e.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2010-12-10 14:40, entroper pisze:

Pytanie było skierowane do tych którzy używają ARMów. Spotkało się z nikłym odzewem. Reszty się domyśl.

Reply to
Mario

Użytkownik "Mario" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:idtbrj$n9$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

nikłym odzewem. Reszty się domyśl.

Zamiast wniknąć w to, co napisałem, postanowiłeś się odszczeknąć. OK. Niech będzie.

BTW, używam ARM-ów. Mógłbym wskazać kilka osób, które nie odpowiedziały i też używają ARM-ów.

e.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2010-12-10 17:49, entroper pisze:

Na pytanie kto stosuje ARM tak samo mogłyby paść tylko dwie - trzy odpowiedzi. Jak ktoś nie ma ochoty pisać jaki procek ARMa stosuje to tak samo może nie chcieć pisać na pytanie "Kto stosuje ARMa".

To szkoda że nie odpisali. Może człowiek musi zdecydować jakie wybrać i informacje kto co stosuje (i dlaczego) mogłyby mu pomóc.

Reply to
Mario

Malo prawdopodobne zeby ktokolwiek dysponował taką statystyką, może coś do powiedzenia mialy by statystyki sprzedaży w jakiejś firmie, ale nie wiem czy ma ktoś dostęp.

Ja używam SAM7 i jak na razie może byc, choć wolałbym więcej UARTów i odwieczny problem braku ram na moje potrzeby. Z powodu debilnej polityki cenowej Atmela dryfuję akutalnie w kierunku LPC badając teren.

Reply to
Sebastian Biały

W dniu 2010-12-09 06:05 max441 napisał(a):

AT91SAM7S256 AT91SAM9261 Ogólnie wszystko ze stajni Atmela. Ale ostatnio patrzę przychylniejszym okiem na texasowe OMAPy.

Reply to
Adam Dybkowski

Użytkownik "max441" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@news.onet.pl...

I2S w trybie _slave_ totalnie olewa sygnał WS (lewy/prawy). Nieważne, czy jest nadajnikiem, czy odbiornikiem. W erracie napisano tylko, że może się o jeden bit przesunąć i to tylko w I2S3. Interfejs startuje poprawnie tylko wtedy, gdy się go skonfiguruje i uruchomi przed nadejściem pierwszej ramki sygnału I2S. Wystarczy jakiekolwiek zakłócenie na zegarze lub WS i ramka rozjeżdża się i nie potrafi z powrotem zsynchronizować, a po to jest WS. Nie mówiąc o tym jak sygnał I2S wlatuje sobie przed uruchomieniem interfejsu. Zgłosiłem to via polski oddział z kawałkiem mojego kodu. Odpowiedzią było, że mam zły kod. No to przetestowałem i wysłałem dokładnie demo ze strony ST, które przesyła dane między własnymi interfejsami I2S2 i I2S3 wykazując ten sam błąd, co dodatkowo zademonstrowałem filmem z oscyloskopu. Ponad rok minął i odpowiedzi nie uzyskałem. W międzyczasie zaproponowano, abym przetestował na najnowszym (wówczas) układzie STM32F107 montowanym na rozdawanych na TechDays 'Motylkach' (produkowanym w pierwszej połowie 2009r. z bugiem bootloadera...). Niestety to samo. Nie wiem, czy poprawili to już, czy nie. W każdym razie odpowiedzi nie otrzymałem, a że nie jestem nachalny to i nie męczyłem panów z polskiego ST. Po zastosowaniu sample rate convertera koszt urządzenia wzrósł, ale dzięki temu I2S chodzi w trybie master i urządzenie - tfu, tfu - działa. Jak się okazuje, nie tylko ja wykryłem ten błąd. Na forum ST są takie wątki:

formatting link
mi się, że był jeszcze jeden, dłuższy, ale nie mogę go teraz znaleźć.

Michał

Reply to
Michał Lankosz

Używam Atmel AVR32. Czy powinienem używać ARM zamiast AVR32?

Pytam, bo mało wiem o ARM. AVR32 wybrałem ze względu na taktowanie

60MHz -- takie akurat było mi potrzebne do przekształtnika o dużej częstotliwości ze sprzężeniem zwrotnym.

R.

Reply to
Robbo

W dniu 2010-12-12 22:25, Robbo pisze:

Ja tam się nie znam, ale do przekształtników to są avr'y z serii at90pwm* - masz tam "Power Stage Controller" z pętlą PLL, która daje 64MHz.

Reply to
quasi

W dniu 2010-12-12 22:25, Robbo pisze:

to raczej chyba powinieneś pomyśleć o TMS320F28xx

Reply to
Michał Baszyński

In the darkest hour on Fri, 10 Dec 2010 19:44:31 +0100, Mario snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> screamed:

Co w dalszym ciągu nie będzie oznaczało, że mało.

Reply to
Artur M. Piwko

Taaa... i miec cos 80 cykli interrupt latency (i jeszcze 100 ktore dodaje DSP Bios). ;-)

Wiem, wiem - to dobry procek jest. Z drugiej strony AVR32 ma chyba instrukcje MAC, wiec moze sie nadac do prostrzych filtrow.

Reply to
Jerry1111

W dniu 2010-12-12 22:25 Robbo napisał(a):

Procesor należy dobierać do konkretnego projektu, a nie na zasadzie "bo lubię". Mimo to dodatkowo należy zawsze uwzględniać pracę potrzebną na przyswojenie nowej platformy. Dlatego IMHO lepszym rozwiązaniem w wielu przypadkach (niekoniecznie w tym twoim konkretnym) są procesory ARM. Jedna firma wymyśliła jądro (ARM) ale już kilkadziesiąt chyba firm produkuje konkretne procesorki. Jedne mają swoje hale produkcyjne, inne korzystają z usług wyspecjalizowanych fabryk. W każdym razie gdy wejdziesz w ARMy to już łatwo będzie przeskakiwać pomiędzy producentami

- czy to Atmelem, czy TI, ST, NXP, Samsungiem czy Intelem. Kwestia jedynie innych sterowników urządzeń I/O. Dodatkowo o cenie procków ARM stanowi skala ich produkcji - są spotykane obecnie praktycznie w każdym telefonie komórkowym. Nie można powiedzieć tego natomiast o mikrokontrolerach AVR32, które są zdane jedynie na łaskę lub niełaskę Atmela. Dodatkowo możliwości wyboru konkretnej kostki też są ograniczone.

Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.