Jaki zasilacz do laboratorium? Cyfrowy i nie DIY

Witam fachowców,

Kompletuje sobie maly warsztacik i potrzebuje jakis w miare dokladny zasilacz DC. Z góry zaznaczam, ze nie mam czasu na DIY bo czeka mnie inny projekt. Troche poczytalem, troche poprzegladalem i nie mam za bardzo opinii o nich. Mam zamiar kupic jakis uzywany, ale chcialbym cos z górnej pólki. To znaczy nie jakis dziwolag za tys $, tylko cos dla normalnych ludzi w granicach do 1.000 zl ($300) za uzywany. Wole kupic cos porzadniejszego, ale uzywanego, niz gorsze, ale nowe. Generalnie chodzi mi o cos do prac nad projektowaniem zasilaczy i techniki cyfrowej. Z moich przewidywan wynika, ze bede potrzebowal 2 wyjscia regulowane. W tym jedno 0-30V / 3A i drugie 5V / 2A, no i wyjscie symetryczne, ale nie jako 3-cie, tylko jedno z tych dwóch, które wymienilem. Poprzegladalem troche ofert i zainteresowaly mnie takie pozycje:

Hewlett Packard E3630A Triple Output Power Supply

formatting link
TEKPOWER DUAL VAR DC POWER SUPPLY VARIABLE 0-30V
formatting link
TEKTRONIX PS280
formatting link
Sa to linki do eBuya, chodzi mi o to, ze mozna je tu podejrzec i poczytac podstawowe parametry. Jest jeszcze cala masa podobnych zasilaczy innych firm, ale jakos ludzie na aukcjach nie sa nimi zainteresowani, wiec i ja nie jestem, bo pewnie to jakis szmelc w ladnym opakowaniu. Z jakiegos powodu ludzi bija HP, nawet jesli sa podstarzale. Mnie z tych wybranych najbardziej podoba sie Tektronix. Jaka jest dokladnosc tych zasilaczy, jakie ukryte wady maja, które "wychodza w praniu?"

Jesli czytacie ten post, to byc moze aukcje zostaly juz zamkniete, ale mnie chodzi o to abyscie mogli rzucic okiem na to co mnie interesuje. Jesli macie jakies doswiadczenia z zasilaczami firmowymi lub zetkneliscie sie, to chetnie poslucham waszych opinii.

Dzieki za uwage.

Reply to
krishilife
Loading thread data ...

Ten HP to juz odpadl, bo ma max. 20V, nie zauwazylem wczesniej.

Reply to
krishilife

Zasilacz Ekapower TP3005D-3 wyglada identycznie jak ten oferowany z firmy Biall i kosztuje ciut taniej :)

formatting link
$130;&k1=12&k2=160Jestem w posiadaniu zasilacza DP303E i jestem bardzo zadowolony pozdrawiam Tomek

Reply to
Tomotron

Uzytkownik "krishilife" <kris snipped-for-privacy@comcast.net napisal w wiadomosci news: snipped-for-privacy@g10g2000cwb.googlegroups.com...

Przypuszczam, ze w Polsce zbyt wielu opinii na temat tych urzadzen nie otrzymasz. Osobiscie nie kupil bym zasilacza ze sterowaniem cyfrowym, chyba, ze taki z ladna galka zeby sobie plynnie pokrecic a na wyjsciu miec liniowo narastajace napiecie a nie schody.

Pozdrawiam Lukasz

Reply to
Ukaniu

W wiadomosci: snipped-for-privacy@g10g2000cwb.googlegroups.com,

*krishilife* <kris snipped-for-privacy@comcast.net napisal(a): [ciach]

Hmm tez chce kupic zasilacz, narazie wpadl mi w oko ten

formatting link

Reply to
Rafal

No to ja też się podłącze:

Co generalnie sądzicie o tych sprzętach (ma ktoś jakieś doświadczenie?), bo myślałem któryś z nich sobie sprawić:

formatting link

Reply to
RobertP.

No własnie, te są chyba OK, przynajmniej na takie wyglądają. Ten Tektronix, o którym pisałem w pierwszym poście odpadł bo doczytałem, że nie ma zabezpieczenia przeciwprądowego ani napięciowego, a to chyba potrzebna rzecz. A propo Tektronixów... Tutaj znalazłem link do Jameco, który wygląda identycznie jak tektronix:

formatting link
Czy aby nie są to te same zasilacze, tylko inaczej podpisane? Wiele osób kieruje się firmą, a te teraz jadą na swojej opinii, choć w środku może być to samo. Spotkał się ktoś z tym?

Kris.

Reply to
krishilife

A jakie wartosci tych parametrów sa uznawane za b.dobre, a jakie jeszcze za przyzwoite? Mam na mysli jaka wartosc tetnien jest do przyjecia? No i jak szybko powinien reagowac na zwarcie, lub przeciazenie, aby nie padl jakis uklad cyfrowy, który jest z niego zasilany?

Ten mi sie podoba najbardziej: (GPS-3303)

formatting link
Z tego co zauwazylem, wszystkie maja parametry niemal identyczne, czasami jest róznica 1mV w jakims parametrze. Czy zatem jest jakis powód przemawiajacy za starym Tektronixem (firma juz chyba przestala je robic) ponad nowymi modelami, ale mniej znanych firm?

Kris.

Reply to
krishilife
Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

Dzieki, o takie opinie mi chodzi. Jednak z braku dostepu do wiekszosci modeli, chyba bede musial "strzelac" w ciemno, liczac ze trafie na "user friendly" model.

Kris.

Reply to
krishilife

Ukaniu napisał(a):

A ja w firmie używam zasilaczy Amrel LPS3cośtam sterowanych cyfrowo i takie rozwiązanie jest wg mnie najwygodniejsze. Chcesz 3,6V z ograniczeniem 0,1A? Nie ma problemu - ustawiasz cyfrowo a po włączeniu widzisz bieżący odczyt (np. 3,598V 0,080A). Bardzo wygodne do testowania diod świecących (ustawiasz prąd np. 10 mA) albo ładowania akumulatorka Li-Ion (4,2V 0,5A). Nie wyobrażam sobie precyzyjnego ustawiania napięcia (z dokładnością 10 mV) lub prądu (10 mA) przy pomocy gałki. No ale w

99,9% zastosowań mam potrzeby zasilania układów cyfrowych i mi niepotrzebne jest kręcenie w celu liniowej zmiany napięcia/prądu. Jak potrzeba sprawdzić np. zakres napięć dla prawidłowego działania jakiegoś urządzenia to wygodnie to robię skokowo zmieniając napięcie (można w każdej chwili wprowadzić nowe nastawy w całości albo zmieniać jedną cyfrę czyli robić skok o 10V/1V/100mV itp, podobnie ograniczenie prądowe). Dodatkowym bonusem jest możliwość sterowania zasilacza przez RS232 i odczytu rzeczywistego prądu oraz napięcia.

Tak że zdecydowanie polecam zasilacz sterowany cyfrowo. W 1000 zł powinno się dać zmieścić z całkiem nowym ze sklepu.

Reply to
Adam Dybkowski

RobertP. napisał(a):

Polecam coś z tej serii - używamy kilku różnych w firmie i są bardzo wygodne. Niestety im bardziej wypasiony model tym cena szybko rośnie:

formatting link

Reply to
Adam Dybkowski

To znaczy, ze w tych z galka nie da sie ustawic napiecia z dokladnoscia do 10 mV? Ja myslalem, ze te pokretla to sa potencjometry skokowe (?)

Kris.

Reply to
krishilife

krishilife napisał(a):

formatting link
taki wlasnie zakupil ostatnio i jest bardzo przyjemny w dzialaniu.

Reply to
BartekK

Leszek napisał(a):

Czy ty _mi_ odpowiadasz? jesli tak - to chyba sie nie zrozumielismy, albo o innym zasilaczu mowisz. Tamten ma galke - ktora jest tylko enkoderem do cyfrowki (mozna krecic ile sie chce, np podczas wylaczenia, a po wlaczeniu stoi to samo napiecie co bylo ustawione), reszta zasilacza jest full impulskowka, i jest lekki. Zadnego 2n3055 tam nie ma.

Reply to
BartekK

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.