Jaki UPS na przetwornice 12V do 230V

Witam;

Szukam, szukam, szukam... i co znajdę nie ma dokładnego opisu.

Poszukuję UPSa który ma pracować jako przetwornica 12V w samochodzie - wymagane zatem jest:

1x Aku 12v (niektóre mają 2x aku 12v spiete szeregowo czyli 24v - odpadaja wyjscia najlepiej na wtyczke polska z UPS, a nie komputerowy "trójkąt"

Dodatkowo, wyczytałem że część UPSow nie chce działać w ten sposów - większość starych chodzi i pracuje w takim trybie, nowe maja zabezpieczenia np. czasowe (pomimo podpięcia aku nawet 5000aH bedzie dzialal tylko

5min-10min i nastepuje wylaczenie.

Poradzcie cos, czym sie zainteresowac, jakiej firmy szukac? Ktos juz tak kombinowal?

PS: Dlaczego UPS, ze wzgledu na sinusoide i stabilnosc podawanego napieca. Zadna przetwornica w tej cenie nie posiada takich wykresow jak najtanszy UPS. A placic 400zl za przetwornice to bezsensu... Ja chce tego uzyc 2x w roku :D

Reply to
T.V.M1M2M3NMM4
Loading thread data ...

Użytkownik "T.V.M1M2M3NMM4" napisał

Sa tez gotowe przetwornice, coraz tansze.

Tam jest IMO za male trafo, i moze sie przegrzewac. Ale przeciez nie musisz pelna moca obciazac. No i moze byc przetwonica DC-DC z malym trafem, a potem falownik.

Jeszcze jedna cecha - niektore nie rusza bez pradu w sieci.

No nie wiem ... najtanszy UPS to chyba ma prostokat ? I dopiero bardzo drogie maja prawdziwa sinusoide...

J.

Reply to
J.F.

Dnia Tue, 5 Aug 2014 15:22:19 +0200, J.F. napisał(a):

Boje sie ze taka za 50zl spali mi polowe instalacji w aucie jak np zostawie ja na noc z .... przykladowo ladowarka do telefonu, tableta i jeszcze jakims malym urzadzonkiem... max 50W pobor mocy przez kilka h.

Wlasnie podejrzewam tez to... Zatem pytam Was koledzy - kto i jaki uruchomil z aku w samochodzie?

Moze tak, moze nie, ale UPS za 20-40zl i tak bedzie lepszy niz przetwornica chinska za 70zl

Pytam wiec tutaj, czy ktos juz tak kombinowal i z jakimi firmami - ktory ruszy z aku w samochodzie i nie potrzebuje zasilania z sieci? Nazywa sie to chyba zimny start? Czy cos tam...

Reply to
T.V.M1M2M3NMM4

W dniu wtorek, 5 sierpnia 2014 14:57:57 UTC+2 użytkownik T.V.M1M2M3NMM4 napisał:

Podszkol się trochę z akumulatorów olowiowych rozruchowych. One nie nadają się do zasilania czegokolwiek z wyjątkiem rozrusznika bo: Podawana przez producenta pojemność nie jest pojemnością użytkową. W eksploatowanym akumulatorze pojemność nie jest znana. Niszczą się jeśli je rozładowywać poniżej pewnego magicznego napięcia.

Reply to
Zachariasz Dorożyński

I dlatego pewnie sa stosowane permanetnie na jachtach m.in. do oswietlenia. Czasem w postaci jedniej zarowki.

Pozdrawiam

Marek

Reply to
Marek Borowski

Dnia Tue, 5 Aug 2014 08:52:44 -0700 (PDT), Zachariasz Dorożyński napisał(a):

Uzywane ma byc w uruchomionym aucie (wyprzedzajac kolejne informacje - tak sprawdzilem, alternator pociagnie) , jesli bez zapalonego silnika to akumulator mam tanio do kupienia zelowy od znajomego i to bede tachal np do namiotu.

Reply to
T.V.M1M2M3NMM4

W dniu wtorek, 5 sierpnia 2014 18:35:29 UTC+2 użytkownik T.V.M1M2M3NMM4 napisał:

Jak tylko przy pracującym silniku to nie ma sprawy. Sam w ten sposób zasilam z taniej przetwornicy kilka urządzeń typu monitor, czasami kamera, często ładowarka akumulatora kamery.

Reply to
Zachariasz Dorożyński

Dnia Tue, 5 Aug 2014 09:49:35 -0700 (PDT), Zachariasz Dorożyński napisał(a):

<ciach>

Zatem jakies propozycje UPSa z zimnym startem i czystym sinusem ? Bo gadamy o wszystkim a nie o pytaniu z tematu....

Reply to
T.V.M1M2M3NMM4

T.V.M1M2M3NMM4 pisze tak:

Ja używam APC Back-UPS 650. Wywaliłem wszelkie konektory. Przylutowałem kable na stałe. Zasilanie podłączam Canonem 15 po 4 styki na żyłe. Wywaliłem pokrywkę baterii, wyciałem dziurę i dałem wiatrak dmuchający na radiatory. Wywaliłem też moduł zabezpieczający LAN oraz wstawiłem w dziurę po nim wyłącznik wyjca.

Do niego wpinam albo zrobiony przedłużacz na trzy gniazdka albo przerobiony kabel od zasilacza laptopa. Nie ufam przetwornicom do laptopów 12v na 19v stad pomysł z UPS.

formatting link

Reply to
PiteR

Użytkownik "T.V.M1M2M3NMM4" napisał Dnia Tue, 5 Aug 2014 15:22:19 +0200, J.F. napisał(a):

Malo prawdopodobne. Predzej ... spali auto :-)

50W to jest sporo. 4-5A z 12V. Jesli ma plynac cala noc, to rano moze byc problem z odpaleniem.

Akurat do telefonow to jest masa ladowarek na 12V. Nadal jest ryzyko ze spala auto, lub ladowany sprzet ... ale te na

220V tez moga :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu wtorek, 5 sierpnia 2014 19:04:10 UTC+2 użytkownik T.V.M1M2M3NMM4 napisał:

Używam przetwornicy o mocy max150W. Na allegro z cztery dychy taka teraz kosztuje. Wszystko co do niej podłączam ma zasilacze z przetwornicami to i czysty sinus nie jest mi potrzebny. Monitor wyświetla, ładowarki działają. Do oświetlenia używam żarówki energooszczędnej 5W i też działa. Sinus to jak w urządzeniu jest tradycyjny transformator. Z ciekawości podłączyłem lampkę na biurko z transformatorem. To jak szybki włączyłem tak szybko wyłączyłem bo transformator warczał.

Reply to
Zachariasz Dorożyński

Na jachtach na ktorych plywalem byly to zwykle samochodowe akulumatory

100Ah.

Roznie to bywalo. Bywalo ze i pare dni nie byl ladowany. W nocy sie plynie 12h "na swiatlach". Sadze ze mogl byc czasem glebiej rozladowany.

Jak rozumiem zwykly olowiowy akumulator z H2SO4 to wlasnie rozruchowy. A jaka jest inna alternatywa ?

Pozdrawiam

Marek

Reply to
Marek Borowski

Jeśli idzie o niezwykłość to rozruchowy jest niezwykły. W kategorii akumulatorów trakcyjnych niewiele się zmieniło przez kilkadziesiąt lat. A rozruchowych prawie wszystko. Przede wszystkim materiał masy czynnej. Niby taki sam jak w innych ale nie do końca. Masy czynne w rozruchowych są bardzo porowate i mają zerową wytrzymałość mechaniczną. Dlatego ograniczenie napięcia poniżej progu gazowania. Gazowanie w masie powodowało by szybką degradację płyt. Żeby zabezpieczyć płyty w akumulatorze rozruchowym na wypadek wypadania masy czynnej płyty pakuję się w pokrowce z tkaniny. W trakcyjnych gazowanie jest tylko na powierzchni płyty i jej nie uszkadza. Dlatego trakcyjne można traktować bez szkody napięciami w granicach 17V. Tak wysokie napięcie potrzebne jest żeby w trakcyjny wbić książkowe 110% ładunku. Odbywa się to kosztem pojemności użytecznej. Pojemność akumulatora rozruchowego ma drugorzędne znaczenie. Ważniejsza od niej jest rezystancja wewnętrzna. Ma być jak najmniejsza. Ewolucje w akumulatorach rozruchowych widać po ich masie. Współczesne 60Ah waży połowę akumulatora samochodowego sprzed pięćdziesięciu lat, ma przy okazji dwa razy większy prąd rozruchowy i ze dwa razy większą trwałość.

Reply to
Zachariasz Dorożyński

I czesto wymagal wymiany ? Bo np Centra kiedys podawala trwalosc 50 glebokich wyladowan. Ale to moze byc caly sezon plywan.

Jesli kupowany w sklepie samochodowym, to tak. Bo jesli z wozkami widlowymi, to niekoniecznie.

Trakcyjne,

formatting link
Czy np
formatting link
tu sa jeszcze podkategorie.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.