Jaki stopień końcowy

Witam wszystkich,

Zrobiłem sobie prosty czujnik oświetlenia na 723. Chciałem go podłączyć do centralki alarmowej (Satel CA-64). Mogę oczywiście dać na wyjściu czujnika przekaźnik i mieć wyjście NC lub NO, ale chciałem to osiągnąć jakoś elektronicznie, najlepiej korzystając z samego 723, a właściwie tranzystora na wyjściu (w ostateczności dodatkowego tranzystora). Jak powinien wyglądać stopień końcowy takiego układu? Googlałem za schematami czujek alarmowych, ale nic nie znalazłem. Z centralki mam zasilanie (ok.+13,6V) i masę. Na wejściu centralki bez podłączenia jest ok. 11,5V. Czy wystarczy jak podłącze tranzystor NPN kolektorem do wejścia centralki, emiterem do masy i dać gdzieś po drodze rezystor ograniczający (jaki?) Chciałbym jeszcze mieć sygnalizację LEDem, czy mogę wpiąć go między kolektor a wejście centralki?

Pytam jak to powinno być poprawnie zrobione, bo aktualnie podpiąłem Vc z

723 (czyli kolektor) przez 390R do zasilania, a OUT (czyli emiter) do wejścia centralki, oraz przez LEDa i 2k2 do masy. Co prawda centralka wykrywa zmiany (wejście typu EOL), ale na ledzie prawie nie widać różnicy w jasności :-(

Dla uzupelnienia: Centralka w zależności od ustawionego typu wejścia może wykrywać stany:

-zwarcie

-rozwarcie

-zwarcie przez 2k2

-zwarcie przez 1k1

Czyli tak jakby mierzyła prąd na wejściu czy jest zbliżony do:

-Imaxwe (chyba 50mA wg instrukcji)

-0mA

-6mA

-12mA

Reply to
Damian
Loading thread data ...

Spróbuj wyrzucić LED do góry. Tzn. z wejścia centralki zostaje 2k2 do masy. Dalej od wejścia w górę: LED, 2k2 i do emitera. Kolektor zostaw tak jak teraz. W jakim zakresie zmienia się napięcie na wyjściu (tzn emiterze tranzystora wyjściowego)?

Reply to
Bogdan Gutknecht

"Bogdan Gutknecht" <b snipped-for-privacy@interia.pl wrote in news:dv3h8c$9tt$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl:

Oki, spróbuję wieczorem, ale jakoś nie widzi mi się ten sposób. Jak tranzystor będzie zatkany, no to prąd przez niego nie płynie, led nie świeci, na górnym 2k2 nie ma spadku, ale z drugiej strony jest napięcie z wejścia centralki i prąd płynie przez dolne 2k2 i na nim jest spadek napięcia. Czyli na wejściu centralki będzie U zbliżone do zasilania i z wejścia będzie wypływał prąd U/2k2

Ale jak tranzystor się odetka, to będzie przez niego płynąć I=(Uz-Uled- Uce)/(2k2+2k2) czyli w praktyce ok 5mA, a na dolnym 2k2 będzie napięcie prawie że Uz/2. Pytanie jak zareaguje na to centralka. Żeby tylko nie wymyśliła że jest sabotaż ;-) (Rwe!=2k2 i Rwe!=1k1 i Rwe!=0 i Rwe!=oo)

Z tego co pamiętam to było ok. 3V i ok.10V

Reply to
Damian

Użytkownik "Damian" snipped-for-privacy@usunto.poczta.fm> napisał w wiadomości news:Xns978597F67E553damiangolda@127.0.0.1...

Z tego co pamiętam w mojej centralce (jakiś rokonet) w zależności od rezystancji dołączonej do masy było jakieś napięcie odczytywane zapewne przez przetwornik AD. Jest tam rezystor dołączony do plusa, który z rezystancją czujki tworzy dzielnik. W sytuacji przewodzenia tranzystora będzie centralka reagowała jakby było wejście rozwarte, jeśli nie bedzie przewodził będzie widziała 2k2. Niestety nie pamiętam która sytuacja to sabotaż.

Reply to
Bogdan Gutknecht

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.