Jaki oscyloskop do karty dzwiękowej?

Witam Chciałbym zbudować sobie namiastkę oscyloskopu do amatorskiej zabawy. Niechce kupować 10kg skrzynki na allegro i zagracać pokoju, bo często tego urzywać nie będe. Pomyślałem o oscyloskopie podłączanym do karty dzwiękowej komputera. Google przejrzałem i znalazłem parę wątków ale dość starych. Jaki Wy polecacie program+schemat do samodzielnego montażu? Są na allegro przystawki po około

140zł, ale wydaje mi się, że tam oprócz dzielnika napięcia i wtyczek za wiele w środku nie ma, więc samemu da się to zrobić taniej. Czy za jego pomocą można zdiagnozować szumy na masie w cyfrówce?

Pozdrawiam

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

Użytkownik "Rafał Paskowski" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:epr5l9$5bu$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

zapomnij Do tego celu potrzebujesz super oscyloskop, za nie g* za grosze

Reply to
lwh

Spotykałem się jedynie z programami "oscyloskopowymi" na kartę dźwiękową. sprzętu poza kablem do tego nie trzeba.

Szumy w cyfrówce to są harmoniczne sygnałów prostokątnych pracujących z częstotliwością zwykle kilka - kilkadziesiąt megaherców. Zeby cokolwiek zobaczyć trzeba mieć pasmo co najmniej sięgajace trzeciej harmonicznej (3x częstotliwość zegara). Jeżeli sprzęt pozwoli a projektant nie przyłożył się za bardzo to zobaczysz i 11 harmoniczną :-] Tyle odnośnie pasma. Nawet jeżeli będziesz miał oscyloskop z pasmem do 1GHz to i tak niewiele zobaczysz. Do analizy szumów potrzebny jest analizator widma, który pokaże Ci na jakich częstotliwościach znajdują się zakłócenia i jaka jest ich moc. Stąd można wnioskować co jest ich źródłem i można obserwować efekty prób ich minimalizacji.

Oscyloskp na karcie dźwiękowej może pozwolić Ci zauważyć pewne wolniejsze przebiegi cyfrowe, np transmisja RS232o ile nie będzie szybsza niż pasmo przepustowści karty (próbkując 44kHz powinno dać się obserwować transmisję na 9600). Do większości prac z cyfrówką będzie nieużyteczny.

Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

Chyba lepiej zrobić to na lpt. Było coś takiego. Mieściło się we wtyczce.

zyga

Reply to
Zygmunt M. Zarzecki

Użytkownik "Zygmunt M. Zarzecki" snipped-for-privacy@popraw.pregiesz.kom> napisał w wiadomości news:epse76$ail$ snipped-for-privacy@news.agh.edu.pl...

ale to pewnie nie da przepustowosci 1MB/s ;) (jakies zlacze komp da taka przepustowosc, czy zostaje zrobic bufor?)

Reply to
nuclear

Przy wykorzystaniu zaawansowanych trybow z DMA chyba ma szanse. A i tak malo.

Natomiast oscyloskopy coraz mniejsze i tansze - tylko ze drogie :-(

J.

Reply to
J.F.

A jakie mial parametry ten oscyloskop dwukanalowy jako kartridge do starego, cz-b gameboya ? Czy to nie bylo wlasnie jakies 1MS/s ?

Reply to
Pszemol

Dziękuję wszystkim za wyczerpującą odpowiedz. Na razie chyba sobie odpuszczę ten wynalazek.

Pozdrawiam

Reply to
invalid unparseable

J.F. napisał(a): [ciap]

nie tak znów mało, oscyloskop nie pracuje w trybie ciągłego próbkowania. Dla przykładu oscyloskop pewnej znanej firmy ma rekord 2500 próbek, średnio 100 rekordów na sekundę (z katalogu max 180) to daje 2Mbity/s przy próbkowaniu nawet i kilka GS/s.

Przy wiekszej ilości rekordów, nawet rzędu setek tysięcy na sekundę i przy jednoczesnym próbkowaniu choćby i kilku GS/s można przesyłać "tylko" kilka Mbitów/s tylko w trochę inny sposób i tak się zresztą robi. Tyle że PC pełniłby rolę tylko za wyświetlacza co tutaj chyba mija się z celem bo zdaje się miało być jak najmniej w zewnętrznym hardware.

Andrzej Kamieniecki

Reply to
Andrzej Kamieniecki

a zmieniajac lekko kierunek tematu, to co sadzicie o takim czyms?

formatting link

Reply to
Psychik

formatting link
No cóż. Pasmo 2MHz to trochę lepiej niż karta dźwiękowa, ale ciągle za mało żeby cokolwiek oglądać. Moim zdaniem aby można było mówić uniwersalności w zastosowaniach hobbystycznych to pasmo powinno być przynajmniej 20MHz (przy próbkowaniu ok. 10 x razy więcej niż pasmo żeby prostokąt dało się odróżnić od sinusa). Druga sprawa - wyświetlacz. O ile 64 piksele w pionie na jeden kanał jeszcze bym przełknął to 128 w poziomie wydaje mi się troche mało. Spróbuj w czymś takim obejrzeć jakąś dłuższą ramkę transmisji szeregowej. Trzecia sprawa tylko jeden kanał. Może jestem wypaczony czterema kanałami swojego oscyloskopu, ale praca bez możliwości wyzwolenia drugim kanałem moim zdaniem trochę ogranicza zastosowanie sprzętu. Przydało by się przynajmniej

2 kanały. O niebieskim wyświetlaczu nic nie będę mówił :-] Ciekawostką jest podstawa czasu do 1 h na działkę. U siebie mam max 5s. O ile przenośność nie jest sprawą priorytetową, to do domu polował bym na jakiś starszy stacjonarny sprzęt. Jest tego całkiem sporo na wiadomym serwisie aukcyjnym.
Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

Wystarczy 5 - 6 razy. Ale pasmo minimum 20MHz to niezbedne minimum.

reszta podpisuje sie "recyma" i "nogyma"

Reply to
PAndy

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.