jaki mikrokontroler na początek do nauki ?

witam, postanowiłem zacząć uczyć się programować mikroprocesory, i potrzebuje pomocy przy doborze sprzętu na początek, najlepiej taniego, może być używany jak ktoś ma do odsprzedania, narazie znalałem coś takiego: btc.pl/?id_prod=6603 coś takiego by mi pasowało ale w zestawie nie ma wyświetlacza, nie wiem czy są potencjometry, i tak na dobrą sprawę nie wiem co nim moge zrobić, np sterować silniczkiem, dopiąć czujniki itd... jeśli macie namiary na jakieś konkretne dobre stronki z opisami tematu dla "zielonych" albo ze sprzętem to wrzucajcie tu lub fieber(małpka)o2.pl

narazie szperam po googlach...

----------- bullet

Reply to
bullet
Loading thread data ...

bullet napisał(a):

Chyba lepiej coś z AVR'ów Atmela. Są tanie, łatwe do dostania, dużo osób jest zna i jest dużo projektów w sieci. Do tego programowanie BASCOM (taki Basic na mikrokontrolery) i jezyk C.

Reply to
Filip Ozimek

Filip Ozimek napisał(a):

AVRy jak najbardziej (też zaczynam), ale BASCOMa bym sobie darował. AVRy są pisane pod C, język jest równie prosty jak każdy inny. Podstaw możesz się pouczyć w dowolnej książce o C, resztę jak to zgrać z mikrokontrolerem masz w pełnej dokumentacji do każdego procka. Są tam przykłady w asemblerze i w C. Możesz kupić sobie książkę z BTC ATMEGA w praktyce, ja ją mam, ale ona jest dobra na rozpęd, więcej jest w dokumentacji. Gotowych kitów nie kupuj, szkoda kasy. Lepiej zainwestuj w płytkę uniwersalną, parę podstawek DIP (procek też lepiej na początek w DIPie) i przewody na goldpinach. Co do programatora to zrób ISP czyli jeden mały scalaczek w obudowie LPT i parę kabli. Schematów jest pełno > google. Programator (program) polecam A.Dybkowskiego ISP Programmer.

Pozdrawiam

Reply to
SRB

witam

Ja bym polecał

formatting link
ążka jest bardzo fajnie napisana, ale przykłady są w asemblerze. Znająć już procesor i asemblera tych procków po przeczytaniu książki, szybko łykniesz C. W prawdzie w książce znajduje się trochę błędów różnego rodzaju, ale łatwo je wychwycić.

Zamiast wydawać 400zł na zestaw lepiej samemu go wykonaj; na przykład moduły LEDów, LCD, klawiatury, ..., możesz zrobić na osobnych płytkach lub tylko te z którymi chcesz się bawić. Wychodzi duuuuużo taniej.

pozdrawiam

Reply to
Sirtap

Jeśli chciałbyś pisać w asemblerze to zdecydowanie PICe firmy Microchip. Bo z poziomu języka C generalnie czy to avr czy pic to nie ma większej różnicy. Do tego programator bardzo prosty JDM na port szeregowy, nie zajmuje ci portu drukarki jeśli masz drukarkę. Do tego program icprog, albo Winpic , ten drugi nawet więcej procków obsługuje.

Reply to
szlovak

Użytkownik "bullet" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:ealnkb$pd4$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

<ciach że tak napisze>

A ja bym Ci na początek polecił BASCOMA i uC ATTINY2313 do tego płytka testowa AVT 3500 Ja się na tym bawię i powoli pisze swoje proste programy... A wszystko jak narazie nauczyłem się z helpa. więc myśle że bascom na początek jest dobry żeby poznać same podstawy.

Reply to
Jarek

Ja zacząłem rok temu z AVR i BASCOMem i bardzo chwalę sobie prostotę. Język C też znam ,ale w mikrokontrolerach stosuję tylko BASCOM. Wydaje mi się że na początku najszybciej coś zmajstrujesz właśnie w BASCOMie. Mam tą książkę:

formatting link
Schemat układu testowego możesz znaleźć w necie,złożyć za kilkadziesiąt zetek-chyba najlepiej na oryginalnej płytce zmontować.Programator ISP na allegro za kilkanaście złotych. Jakbyś chciał książkę to pisz na priv. Pozdro

Reply to
invalid unparseable

Początkowe programy fajnie się pisze, ale płytka sama w sobie ma mało możliwości i szybko staje się mało przydatna, a poza tym oślą łączkę trudno dostać. W ZL2AVR jest chyba Atmega, więc więcej kodu wrzucisz. Oczywiscie avt3500 można stosować z tą (najlepszą wg mnie) książką(podałem wcześniej),ale lepiej jak wszystkie piny się zgadzają(Czasem głupi błąd potrafi nieźle namieszać,gdy nie ma różnic w programie książkowym z układem rzeczywistym to zdecydowanie mniej czasu zmarnujesz na poprawianie błędów).

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "Michał T" snipped-for-privacy@NOSPAMepf.pl napisał w wiadomości news:ean43j$5s8$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

E tam bez użyteczny... jak się majstruje co chwila jakieś układy cyfrowe to nie ma co biegać do sklepu po uC tylko pod tą płytkę się podpina... jak dla mnie fajna ona jest :-)

Reply to
Jarek

ja sie zacząłem skłaniać ku amtelowi, pasowało by mi jakby ktoś z was miał opis możliwości takich tańszych układów tzn kompletów programator, procek i płytka testowa, czyli co nim moge zrobić , co na nich urzytkownicy zbudowali, co sam do takiego moge podpiąć (np sterowanie 2 silniczkami w ramieniu) itd... narazie przeszukuje google :) a bascoma chyba sobie narazie odpuszcze a wezme sie za C i asma

Reply to
bullet

szlovak napisał(a):

Jeśli chciałbyś pisać w asemblerze to zdecydowanie NIE PICe. Wybraź sobie całkiem mały procesorek, który ma wewnętrzną pamięć Flash podzieloną na 4 banki, pamięć RAM podzieloną także na 4 banki i co chwilę musisz się między nimi przełączać. Aby wywołać funkcję z innego banku, aby odczytać dane, zmienić rejestr sprzętu itp. Koszmar. A to tylko malutki PIC16F877.

Na początek zabawy w asemblerze polecam jednak AVR.

Reply to
Adam Dybkowski

akurat to ma najmniejsze znaczenie w czymkolwiek, Jedynie przy tworzeniu tablic trzeba wziąć pod uwagę numer strony lub np przy zapisie danych/programu do pamięci flash przez sam program . Co zresztą jest banalne do opanowania za pomocą kilku komend

hehehe, zawsze mówisz to samo. Słyszałeś o poleceniu BANKSEL ??? Poza tym przesadzasz.

Reply to
szlovak

szlovak napisał(a):

A tak całkiem poważnie, w czym jest lepszy PIC od AVRów? Nie miałem jeszcze do czynienia z tymi prockami, a AVRy mają wszystko co można sobie zażyczyć i przy tym przystępną cene, dlatego innych nie szukałem.

Pozdrawiam

Reply to
SRB

bardzo mily arykulik:

formatting link

Reply to
Ecto

SRB napisał(a):

Gdy już się opanuje asembler i przyjdzie czas na większe projekty pisane w języku C - jaki będzie zwycięzca? Na AVRy jest darmowy kompilator avr-gcc, darmowy symulator AVR Studio, darmowy programator ISP Programmer (a programowanie nie wymaga napięcia 12V). Poza tym do języka C AVR jest idealnie dopasowany - ma np. 3 16-bitowe rejestry wskaźnikowe X,Y,Z, przy pomocy których można wykonywać operacje m.in. z postinkrementacją czy predekrementacją adresu. 16-bitowy wskaźnik stosu też wyprzedza PICe 16F877 o całą epokę.

Reply to
Adam Dybkowski

hi-tech, ccs i wiele innych no nie darmowych . W wersji testowej też coś się znajdzie. No ale poza tym płatne kompilatory mają lepsze bez wątpienia wsparcie

darmowy symulator Mplab

napięcia 12V).

dla piców darmowy JDM do tego na porcie szeregowym co jest wygodne jeśli ma się laserówkę , nie trzeba przełączać wtyczek. A jeśli nie darmowy to można zrobić klona ICD2 który obsługuje wszystko co Microchip ma w ofercie za spokojnie mniej niż 100zł (części).

Jakby to w picach nie można było zapisywać i odczytywać stosu, też można i też mają auto dekrementację i inkremenktację po zapisaniu adresu. Nie mają wszystkie, bo po co to komu w wielu zastosowaniach?

Reply to
szlovak

hi-tech, ccs i wiele innych no nie darmowych . W wersji testowej też coś się znajdzie. No ale poza tym płatne kompilatory mają lepsze bez wątpienia wsparcie

darmowy symulator Mplab

napięcia 12V).

dla piców darmowy JDM do tego na porcie szeregowym co jest wygodne jeśli ma się laserówkę , nie trzeba przełączać wtyczek. 12 V bierze z portu szeregowego którego wydajnosc prądowa spokojnie wystarczy do programowania. Można też zrobić wersję buforowaną na max232. A jeśli niedarmowy to można zrobić klona ICD2 który obsługuje wszystko co Microchip ma w ofercie za spokojnie mniej niż 100zł (części).

Jakby to w picach nie można było zapisywać i odczytywać stosu, też można i też mają auto dekrementację i inkremenktację po zapisaniu adresu. Nie mają wszystkie, bo po co to komu w wielu zastosowaniach?

Ustalmy coś, obie rodziny procesorów są dobre :-)

--

Reply to
szlovak

Dnia Thu, 3 Aug 2006 06:55:54 +0000 (UTC), szlovak napisał(a):

<ciach>

Ustalamy :)

Ale z tym wsparciem to żeś przesadził. Dla avr-gcc jest bardzo aktywna lista dyskusyjna, poza tym chyba nie ma bardziej popularnego i udokumentowanego kompilatora niż gcc. Zastanawiam się, czy port na PIC-e powstaje/już powstał/jest w planach?

Pozdrawiam Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.