Jaką kupić ładowarkę do AA(+A

Marzy mi się taka maksymalnie wypasiona, ale... tania! ;)

Cenne będą porady zarówno co do konkretnych modeli, które np. Wam — znakomicie się sprawdziły, ale za całkiem wystarczające uznam podpowiedzi, *co* mam wrzucić w googlarkę, abym miał jaki-taki "przegląd ofert" — na Allegro dajmy na to.

1.. Powinna ona być zdecydowanie dość inteligentna, i umożliwiać przetestowanie ogniw, aby podać (choćby mocno przybliżoną) ich rzeczywistą pojemność. Wszak ta — zmienia się, w miarę jak ogniwo ulega nieuchronnemu zużyciu. 2.. Absolutnie niezbędna jest możliwość ładowania pojedynczego ogniwa, acz niekoniecznie całego ich pęku: tzn. wystarczy mi, aby choć jedna "celka" (wnęka?) była na to przeznaczona. 3.. Ma też (raczej) być tam funkcja "rozładuj, po czym rozpocznij ładowanie" — która jest przydatna dla ogniw starszego typu. 4.. Co do tych starszych typów, to choć już (jak się zdaje) Ni-Cd sprzedawać "nie wolno" (bo zabroniła babcia Unia) — to jeszcze trochę ich mam, i.... bardzo sobie chwalę! Ale przydałaby im się "rewitalizacja"... A tak BTW: może ktoś słyszał, że gdzieś ta kadmówki kupić jeszcze się da? Hm, pewnikiem w Chinach to bez problemów, no ale sprowadzenie nie byłoby ani tanie, a już na pewno nie łatwe! 5.. Do niektórych zastosowań — od aku znacznie lepsze są baterie, przede wszystkim: alkaliczne, no a podobno dobre ładowarki potrafią je ładować? Przy czym, jak słyszałem — zachodzą tu pewne istotne wymogi, nieco odmienne od tych "akumulatorowych":

a) Przede wszystkim alka-baterie mają tylko jedną zaletę nad aku "z prawdziwego zdarzenia": *znacznie* mniejszy prąd samo-rozładowania. Czyli taka przewaga uwidacznia się tylko i wyłącznie w przypadku używania ich w urządzeniach biorących baaardzo mały prąd. Np. zegarkach, czy w pilocie zdalnego sterowania. Jeśliby ktoś je wpychał tam, gdzie pobór mocy jest spory, to znacznie lepsze są aku!

b) Użytkowanie alka-baterii powinno być takie, że nie należy ich (jak słyszałem) doprowadzać do ich zbytniego rozładowania: trzeba podładowywać już wtedy, gdy napięcie spadnie o jakiś-tam (no właśnie: jaki?) ułamek wolta.

c) A co najważniejsze: w żadnym bądź razie nie należy ich szarżować w ładowarkach, które nie mają odpowiedniej funkcji. A to dlatego, że przewidziany sposób "dopełniania" — różni się drastycznie od akumulatorkowego! Nawet wiem na czym to polega...

d) No i chciałbym właśnie mieć ładowarkę z taką funkcją.

6.. Czy takie maszynki z zakresu "cen niskich" — umożliwiają też ładowanie najnowszych ogniwek, np. litowych, czy też trzeba za to sporo dopłacić? 7.. Czy posiadanie przez nie gniazdka USB (np. do podpięcia, i ładowania telefonu) znacząco podnosi cenę? 8.. Niektóre mają zintegrowany (skompaktowany) zasilacz, a inne — taki osobny, podłączany wtyczką, co pozwala go też używać do zasilenia jakichś innych urządzeń. Czy to drugie — znacząco cenę winduje? 9.. A może ktoś zetknął się z rozwiązaniem idącym w stronę wykorzystania PC-ta jako "przedłużenia inteligencji" ładowarki? Czyli obudowa z "celkami" do włożenia ogniw, jakiś prościutki procesor wewnątrz, a cały trud "myślenia zaawansowanego" byłby przerzucony na duży komputer. Co miałoby wiele zalet, z możliwością najróżniejszych manipulacji softem, i parametrami pracy... Widział ktoś taki sprzęt? 10.. Będę też głęboko wdzięczny za porady: a) "co jeszcze" warto mieć w takiej maszynie, tzn. co wam się baaardzo przydaje, choć nikt by się nie spodziewał *przed* zakupem...

b) Natomiast są różne wodotryski, które tylko *wydają się* ważne, a gdy przyjdzie do eksploatacji — to nigdy się tego nie używa...

11.. No i cena: mam nadzieję trafić coś takiego przy niezbyt wygórowanej: x < 100 zł... ;)
Reply to
(c)RaSz
Loading thread data ...

Użytkownik " (c)RaSz" <NO_SPAM snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:560c8584$0$8377$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Mam ładowarkę z Lidla, taką z wbudowanym zasilaczem. Rozładowywuje, ładuje, podobno ładuje konserwacyjnie, podobno wykrywa koniec ładowania po DeltaV/DeltaT. Nie wykrywa zużytych ogniw. Ogniwo musi już być totalnie padnięte, żeby pokazała nieprawidłowości. Jest na pewno lepsza niż tanie ładowarki opierające się tylko na czasie ładowania, ale do takiej BC-900 to jej sporo brakuje.

Kolega modelarz pokazywał mi ładowarkę modelarską. Full wypas łącznie z wykresami na komputerze i odzyskiwaniem energii w trakcie rozładowywania ogniw. Musiałbyś dopisać jedno zero do swojego budżetu.

Reply to
yabba

Użytkownik " (c)RaSz" <NO_SPAM snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:560c8584$0$8377$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

[.....]

Pogodzenie 5.d) z 11. to chyba tylko zrobić samemu szczególnie że "Nawet wiem na czym to polega...". P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik " (c)RaSz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:560c8584$0$8377$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

BC700 jest dobra i tania, ale ...

Ma rozne tryby, w tym i pomiar pojemnosci przy rozladowaniu, ale wymaga przy tym pilnowania, zapisywania i kalkulacji. Inaczej wynik sie pojawia, ale szybko znika.

Potrafi. Jedyne ograniczenie to takie, ze w prad w trzech gniazdach nie moze byc wiekszy niz w pierwszym. Przynajmniej tak pisza w instrukcji.

Ma.

Aliexpres, alibaba ? No chyba, ze na jakiegos kumatego celnika trafisz.

A batimpex sprawdzales ?

Raczej bym nie liczyl na naladowanie. A juz na pewno nie do pelna.

Byly kiedys tzw "akumulatory alkaliczne"/Alcava. Napiecie 1.5V. Ale jakos znikly z rynku.

Przy eneloopach to nie wiem czy taki znaczny, ale owszem - do zegarka, pilota czy kalkulatora, to chyba jednak lepiej baterie kupic. Starczy na lata, niedrogo. Ale na ladowaniu juz niewiele zyskasz.

Raczej inna ladowarke kupic. Te ogniwa zreszta niekompatybilne wymiarowo.

Hm, niby szybkie byc nie musi, ale coraz trudniej zmusic windowsa do obslugi urzadzen i pracy realtime. Wiec to raczej ladowarka z wlasnym procesorem, sterowana przez USB.

Wychodzi mi na to, ze chcesz "modelarska" ladowarke. One miewaja duzo opcji ... i tylko kabelki do podlaczenia aku.

Mozliwosc pracy w samochodzie - czyli zasilacz z gniazdka zapalniczki ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2015-10-01 o 10:14, J.F. pisze: [...]

Batimex.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

chyba nie znajdziesz nic lepszego niz BC700 - BC900 za tą cenę.

WG mnie ma 2 wady:

- Minimalny prąd ładowania to 200mA. - trochę za dużo jak na AAA

- Nie startuje ładowania przy bateriach wyładowanych do zera - szczegolnie chodzi o zwykłe nimh które leżały w kącie przez rok i się wyładowały przez rezystancę wewnętrzną. Trzeba im dać krótkiego kopa czymś jakimś zalilaczem (lub nawet drugą, naładowaną baterią)

c.

Reply to
cezar

Użytkownik "cezar" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:muissl$2be$ snipped-for-privacy@solani.org...

Ja tam laduje 500. Owszem, mam jakies zuzyte ogniwa, na ktorych sobie nie radzi z wykrywaniem konca ladowania - czy to na 500 czy na 200.

Drobnych wad jest wiecej. Przyciski nie kontaktuja albo obsluga zbyt wolna - trzeba wcisnac i trzymac. Ambitniejsze tryby sa malo uzyteczne, bo wyniki pomiarow znikaja.

J.

Reply to
J.F.

To akurat mnie nie denerwuje. To nie jest urzadzenie, w którm responsywność jest najważniejsza.

Reply to
cezar

Ale wiesz - naciskasz i nie dziala. I teraz nie wiesz - wciskac mocniej, czy trzymac dluzej. Wciskasz mocniej i w koncu zaskakuje, ale kiedys moze peknac zamiast zaskoczyc :-)

Dalej ustawienie pradu trzeba zrobic dosc szybko. A tu naciskasz przycisk a prad sie nie zmienia.

J.

Reply to
J.F.

Ja bym dodał trzecią. Ładowarki te znane są z awaryjności. Skutki awarii mogą być groźne. Otóż problem z nimi polega na tym, że potrafią nie przerywać ładowania baterii. W skrajnych przypadkach dochodzi do stopienia obudowy, zachodzi więc ryzyko pożaru

Miałem dokładnie taki przypadek, na szczęście zareagowałem w porę, bo baterie były już bardzo gorące. Drugi znane mi osobiście zdarzenie wyglądało podobnie. Sugeruje się, że jest to wada firmware, jednak druga z opisywanych ładowarek była nowsza, zaopatrzona w ,,poprawiony'' soft.

Proszę tylko nie pisać, że ,,mam wiele lat i działa''. Też znam sporo egzemplarzy działających bezawaryjnie. Jest to jednak znany problem z ładowarkami Techno-Line/La Crosse, który był przed producenta ignorowany. Tak więc ostrzegam.

Kilka przykładowych wątków:

formatting link
?251958-Help-me-decide-MH-C9000-or-BC-900 k.

Reply to
Krzysztof Gajdemski

ok, rozumiem. U mnie takie cos nie występuje. Moze dlatego że moja to właściwie jakaś "markowa":

formatting link

Reply to
cezar

Użytkownik "Krzysztof Gajdemski" napisał w wiadomości grup

watkow duzo, a zdjec malo. Interesujace. Czesto byly, ale znikly ... tez interesujace.

Fakt, ze BC700

-ma dosc wysoka temperature pracy - i wlasna i ogniw.

-rozladowuje, laduje, sporym pradem ... a elementow na ktorych moglaby tracic energie nie widac.

-ma jakeis termistory zabezpieczajace ... ale czy dzialaja ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2015-10-01 o 12:34, J.F. pisze:

Ja po doświadczeniach z BC900 spróbowałem C9000 - zupełnie inna klasa urządzenia. Fakt, kosztuje też więcej, ale teraz bym się na pewno nie zamienił. Dla każdego włożonego ogniwa po prostu ustawiasz co i jak, a klawisze po prostu działają. Jak nic nie zrobisz to pojedzie z ładowaniem na defaulcie - nie pamiętam ile. Dla starych znajomych sprawdziłem. 1A. Minus taki, że po rozładowaniu nie przechodzi z automatu do ładowania, ale też nie można powiedzieć że to minus. Widać ile tam jeszcze było.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Jest Thu, 1 Oct 2015 14:02:47 +0200, Dariusz Dorochowicz pisze:

Popieram, też poszedłem tą drogą.

Ma jeszcze jeden minus. Często nie potrafi rozpocząć ładowania bardzo wyczerpanych bądź nieco zużytych ogniw. Trzeba posiłkować się inną ładowarką bądź ,,pożyczać'' prąd.

k.

Reply to
Krzysztof Gajdemski

W dniu 2015-10-01 o 09:28, yabba pisze:

Imax b6 lub kolejna jej generacja ma nawet soft na płycie. Swoją drogą bardzo fajna ładowarka. Kupiłem tą z Lidla, ładna. W środku dość porządna, nie powiem. Ale, aku li_xx nie ładuje poprawnie, rozładowanie małym prądem, zawsze, nie można ustawić kiedy chce rozładowywać. Dzisiaj to gdybym miał kupić to dwie opcje: BC-700 lub 900. Imax b6 - za 60-100pln masz pełną uniwersalność. Upierdliwe jest to że nie ma gotowych w niej wbudowanych koszyków na akumulatory. I ładowarka dla "kumatych", nie taka znowu bezobsługowa. Ale duże możliwości, rozładowania, weryfikacji pojemności, ładuje niemal każdy aku, nawet ołowiowe.

Reply to
Jawi

W dniu 2015-10-01 o 22:35, Krzysztof Gajdemski pisze:

Ale ten problem to te mniejsze też mają.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Użytkownik "Krzysztof Gajdemski" snipped-for-privacy@root.org.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@fugazi.debian.org.pl...

Jestem na etapie BC700. Przekonajcie mnie do C9000. Rzuciłem okiem na opis:

formatting link
Co w niej jest takiego, że to inna klasa urządzenia bo chyba nie "Procesor siódmej generacji o dokładności 0,001V" ani "możliwość zaprogramowania ładowarki na 10000 sposobów" ? P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "Piotr Gałka" snipped-for-privacy@cutthismicromade.pl napisał w wiadomości news:mulcf7$guo$ snipped-for-privacy@srv.chmurka.net...

I jeszcze jest everActive NC-3000, wyglądająca bardzo podobnie do C9000.

Reklamowana tym, że posiada między innymi następujące właściwości: "- zaawansowany projekt ładowarki minimalizuje efekt nagrzewania akumulatorów podczas pracy - dodatkowo aż 6 czujników termicznych czuwa nad bezpieczeństwem całego procesu,

- ładowarka potrafi wykryć i naładować akumulatory skrajnie rozładowane - nawet takie o napięciu biegunowym 0.01V - to rzadkość wśród ładowarek profesjonalnych,

- aż 5 trybów pracy, w tym unikalny test rezystancji wewnętrznej akumulatora - w kilka sekund można przewidzieć czy zainstalowane akumulatory będą się nadawać np. do lamp błyskowych czy innych wymagających urządzeń, co więcej ładowarka, w przeciwieństwie do droższej MH-C9000, nie blokuje ładowania akumulatorów o wysokiej rezystancji wewnętrznej - oznacza to że może naładować nawet mocno zużyte akumulatory, które inne ładowarki uznają za uszkodzone!,"

Reply to
yabba

Jest Fri, 2 Oct 2015 09:44:01 +0200, Piotr Gałka pisze:

Przeczytaj wypowiedzi w wątku, jest tam sporo szczegółów. Ogólnie:

- solidniejsza,

- bardziej niezawodna,

- lepsza zabezpieczenia,

- wygodniejsza obsługa,

- ponoć lepszy serwis (na szczęście nie było mi dane sprawdzić).

Z wad:

- droższa,

- może sprawiać problemy przy zużytych akumulatorkach.

k.

Reply to
Krzysztof Gajdemski

Jest Fri, 2 Oct 2015 08:43:04 +0200, Dariusz Dorochowicz pisze:

Akurat mam bezpośrednie porównanie z BC-900. C9000 pokazuje High, ale akumulatorek często da się ,,odpalić'' w BC. Resztę ładowania można już przeprowadzić w C9000.

k.

Reply to
Krzysztof Gajdemski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.