Jak zwiększyć zakre

Mam amperomierz analogowy AEG o zakresie 0-10A chciałbym aby można było nim mierzyć prądy do 30A, Opór tego amperomierza to 0,3R.

Reply to
DarStar
Loading thread data ...

Witam

musisz równolegle podłączyć bocznik Rb do amperomierza. jego wartość można wyprowadzić ze wzoru I=(1+(Rcu+Rd)/Rb)*Io gdzie: Io -prąd amperomierza I-wartość prądu oczekiwana Rb- zwartość rezystancji bocznika Rcu+Rd-rezystancja wew. amperomierza

Pozostaje tylko problem z wartością mocy tego bocznika, ale google napewno pokażą kto takie cuda sprzedaje

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "DarStar" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Zeby mierzyć do 30A zbocznikuj go oporem 0.15 R o odpowiedzniej mocy .

Reply to
Tomasz Fangrat

Nie wiem czy dobrze policzyłem ale:

Io = 10A (taki zakres ma mój amperomierz) I = 30A (taki zakres chcę aby miał) Rcu+Rd = 0,3R (taką rezystancję wewnętrzną ma mój amperomierz)

Po podstawieniu tych wartości do wzoru Rb wychodzi 0,15R - choć niejestem taki pewien :) ale jeśli to jest dobrze to znaczy iż muszę dokonać połączenia takiego jak poniżej:

____Amp___ | | (-) ----| |------- (+) |___0,15R__|

Jakiej mocy powinien być rezystor 0,15R.

Reply to
DarStar

W artykule snipped-for-privacy@4ax.com DarStar napisal(a):

Z dzielnika prądowego wyliczasz prąd płynący przez bocznik:

Ib = I * Rw/(Rw+Rb) = 30 * 0,3/(0,3+0,15) = 20A i z P = I^2 * R = 60W

Liczby równe jak z zadania :-) Co dostałem z kartkówki?

Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

To nie kartkówka tylko życie :)

Zastanawia mnie jeszcze tylko jedno:

Ogólnie ten amperomierz jest mi potrzebny do nagrzewnicy na olej opałowy, która jest zasilana prądem 24V/ ponad 10A tylko nie wiem ile ponad 10A. Nagrzewnicę zasilam ze skleconego naprędce prostownika (trafo 300W/24V + mostek KBPC2506 25A/600V) przy próbach uruchomienia korzystałem z w/w trafa oraz mostka KBPC3510 35A 1000V niestety mostek uległ spaleniu z nie dokońca znanych mi przyczyn. Nagrzewnica składa się z dwubiegowej "dmuchawy" oraz świecy żarowej. Sama dmuchawa na pierwszym biegu pobiera około 11A na drugim więcej lecz nie wiem dokładnie gdyż amperomierz mam tylko do 10A świeca żarowa jest na 6V

17A ale zasilana jest z tym samym napięciem co silnik tj. 24V z tym że jest ona podłączona poprzez coś jakby spiralę, najprawdopodobniej służy ona jako dzielnik napięcia dając na świecę tylko 6V. Niestety co do sposobu podłączenia całości nie jestem pewien czy dobrze wydedukowałem wiem napewno że cała nagrzewnica zasilana jest tylko z jednego źródła 24V (na 99%) Według mnie całość w momencie rozruchu będzie pobierała ok niecałe 20A (silnik ok 15A świeca ok 4A) a w trakcie pracy na drugim biegu powinna się mieścić w 12A lecz skoro spaliłem mostek 35A (oczywiście na odpowiednim radiatorze) to by znaczyło iż źle oszacowałem pobieraną moc i raczej nie silnika tylko świecy. Teoretycznie (według mnie) świeca 6V 17A zasilana przez dzielnik napięciowy obciąży 24V prądem 4,25A czy na dzielniku napięcia też będzie strata prądu? Czy może taką świecę (6V 17A) można zasilić napięciem nie 6V a 24V tylko poprzez odpowiedni dzielnik prądowy (nie napięciowy) jeśli tak to czy dzielnik prądowy powinien być taki aby dał 4,25A? Wracając do bocznika prądowego do amperomierza czy amperomierz też w jakiś znaczny sposób obciąży cały układ oraz czy rezystor bocznikujący podłączony równolegle do amperomierza będzie pobierał jakiś prąd z układu?
Reply to
DarStar

z tego co piszesz wynika ze trochę sie gubisz w tym co to jest prąd a co to jest napięcie ("która jest zasilana prądem 24V/") , nie mam tyle czasu zebry zrobić Ci przyspieszony kurs elektrotechniki:) ale odniosę sie do jedenej rzeczy, mianowicie, piszesz : Nagrzewnicę zasilam ze skleconego naprędce prostownika (trafo 300W/24V + mostek KBPC2506 25A/600V) , max prąd uzyskany z takiego zasilacze liczony metodą szacunkową z pominięciem strat wyniesie 300W/24V=12A, wiec Twoja teoria :

-- Według mnie całość w momencie rozruchu będzie pobierała ok niecałe 20A (silnik ok 15A świeca ok 4A) Jest czysto teoretyczna:) Ale jeśli rzeczywiście normalnie tzn poprzez zwarcie spaliłeś mostek 35A (pomijając fakt ze kupiłeś jakiś bubel), tzn. ze masz mocniejszy transformator nic piszesz.a jeśli tak .........itd.

Pozdrawiam

Zbigniew Kuształa tel. 0606 538 193 gg. 2248297

Jeśli zrobienie czegoś sprawia Ci kłopot, pozwól to zrobić innym.

Użytkownik "DarStar" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

napisal(a):

Reply to
invalid unparseable

miałobyć zasilana jest napięciem :) (wiem że prąd jest wyrażany w amperach a napięcie w woltach)

Mostka nie kupowałem ale mam kilka mostków typu KBPC a co do trafa to w zasadzie robiłem je sam (z pominięciem rdzenia) weług szacunkowych obliczeń rdzeń jest większy niż jest potrzebny a jedynie nie posiadałem drutu o odpowiedniej grubości do możliwości rdzenia, więc na wtórne uzwojenie nawinęłem taki jaki miałem najgrubszy według szacunkowych obliczeń mogę pobierać z tego trafa prąd ok 15A przy 24V. Pozatym wiem iż nagrzewnica w chwili rozruchu będzie pobierała ponad

15A prądu lecz trwa to tylko kilkanaście do kilkudziesięciu sekund, co jak sądzę trafo wytrzyma bez problemu, nadal pozostaje nierozwiązany problem z podłączeniem świecy żarowej oraz pobieranego przez nią prądu

nurtuje mnie jeszcze to co napisałem we wcześniejszym wątku a cytuję poniżej:

Reply to
DarStar

Teoretyczne rezystancja amperomierza powinna być zerowa, ale to tylko teoria:) oczywiście biedzie na nim Tracona moc :) Ktoś wyżej policzył ze ze bocznik max. biedzie tracił 60W, czyli to tez bedzie obciążeniem dla zasilacza.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "DarStar" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Zmierz rezystancję spoczynkową tego twojego ustrojstwa, na tej podstawie oszacujesz prąd jaki pobierać ono może przy rozruchu. By ten prąd zmniejszyć możesz zastosować jakiś prosty sposób np. z rezystorem rozruchowym zwieranym przez przekaźnik.

Amperomierz (z podłączonym do niego równolegle bocznikiem) włączasz szeregowo w obwód w którym mierzysz prąd. Skutkiem takiego włączenia jest pewien spadek napiecia na amperomierzu, w twoim przypadku przy jego maksymalnym wskazaniu będzie to 3V.

Reply to
Jd.

Popłynie przez niego 20 A. Moc to I2R czyli 60 W

Ale schemat źle narysowałeś (albo ja źle czytam). Rezystor ma być podłączony równolegle

Pozdrawiam Tadek

Reply to
Tadek

W artykule <bt1rn0$qpu$ snipped-for-privacy@kastor.ds.pg.gda.pl> Zbigniew Kuształa napisal(a):

Zbyszku!

Tnij cytaty i odpowiadaj pod postem.

Szanowny Autorze Wątku!

Słuchaj Jarka D. - to, co układ pobiera w chwili rozruchu, to może być kilka razy więcej niż w stanie ustalonym.

Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

Czy możesz trochę jaśniej (dokładniej) opisać ten sposób

Reply to
DarStar

Nizależnie od tego jaki będzie pobór prądu - 20A, czy 27A trzeba wziąć jedno pod uwagę: użycie mostka prostowniczego o odpowiednio dużym prądzie znamionowym, nie jest jeszcze gwarancją sukcesu, bo:

  1. Przepływ prądu 20A wiąże się z tym, że na każdej diodzie przez połowę okresu wydziela się moc ~ 0,7Vx20A = 14W. Dokładnie w jednym półokresie dwie diody wydzielają razem 28W i w drugim półokresie dwie następne, co oznacza, że aby mostek się nie przegrzał i nie uszkodził termicznie, trzeba tą moc odprowadzić poprzez układ chłodzący. Jest to duża moc do odprowadzenia i nie wiem, czy wziąłeś to pod uwagę..
  2. Zawsze istnieje możliwość, że np. silnik dmuchawy ma zwarcie zwojowe i pomimo, że działa - pobiera sporo większy prąd niz powinien

LFC

Reply to
LFC

Użytkownik "DarStar" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Proszę bardzo: Urządzenie zasilasz przez oporek ograniczający prąd do wartości bezpiecznej dla mostka, równolegle do tego oporka wałączasz styki przekaźnika, którego cewkę łączysz równolegle do zasialnego urządzenia. W trakcie rozruchu w miarę zozpędzania się silnika napięcie na nim będzie wzrastać. Gdy wzrośnie powyżej napięcia zadziałania przekaźnika ten zewrze swe styki i wyeliminuje opór rozruchowy z obwodu.

Do określenia masz:

- rezystancję (pewnie rzędu 0,5..0,75 oma) i moc opornika (w praktyce jakaś taśma oporowa, z nagrzewnicy powietrza do silnika Diesla lub t.p.)

- dobranie takiego przekaźnika by pewnie wyłączał opór rozruchowy z obwodu (możesz zacząć od samochodowego przekaźnika 30A z cewką na 24V)

Reply to
Jd.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.